Aukščiausių JAV žvalgybininkų darbo grupė šią savaitę turėtų paviešinti viziją, kaip, jų nuomone, pasaulis atrodys 2025 metais. „Washington Times“ teigia, kad dokumente bus kalbama apie nykstantį Amerikos ekonominį ir karinį dominavimą pasaulyje ir Vidurio Rytuose vykstančias branduolinio ginklavimosi varžybas.
Tokius spėjimus skelbia Nacionalinės žvalgybos tarnyba, kuri veikia kaip nacionalinės žvalgybos direktoriaus Michaelo McConello biuro dalis. Ataskaita „Globalinės tendencijos 2025: transformuotas pasaulis“ bus paviešinta ketvirtadienio ryte.
Ataskaitoje spėjama, kad iki 2025 metų susivienys Šiaurės ir Pietų Korėjos, o Kinija bus antra pagal dydį pasaulio ekonomika ir didelė karinė galia.
„JAV išliks pačia galingiausia, tačiau ne tokia dominuojančia šalimi. Smunkanti ekonomika ir karinės galimybės gali priversti JAV daryti sudėtingus kompromisus tarp vidaus ir užsienio reikalų politikos prioritetų“, - skelbiama ataskaitoje.
Pranešama, kad galutinis ataskaitos variantas nežymiai skirsis nuo pradinės versijos, tačiau esminiai pastebėjimai nesikeis.
„Per ateinančius 20 metų perėjimas į naują tarptautinę sistemą bus kupinas rizikų, tokių kaip branduolinio ginklavimosi varžybos Vidurio Rytuose ar galimi tarpvalstybiniai konfliktai kovoje dėl išteklių“, - rašoma ataskaitoje.
Nacionalinės žvalgybos tarnybos vadovas Thomas Fingaras teigia, kad į ataskaitą neturi būti žvelgiama kaip į spėjimą. Netgi žodis „projekcija“, jo nuomone, nėra itin tinkamas. Tai yra dokumentas, verčiantis apmąstyti galimą tarptautinės sistemos kaitą.
Ataskaitoje neabejojama, kad pasaulis iki 2025 metų vis labiau pereis prie alternatyvių energetinių išteklių. Spėjama, kad iki 2025 metų įvyks technologinis lūžis, kuris suteiks žmonėms alternatyvą dujoms ir naftai. Tiesa, naujos technologijos pritaikymas nebus toks greitas dėl infrastruktūros kaštų ir ilgesnio pereinamojo laikotarpio.
Skelbiama, kad sumažėjusi paklausa naftai ir dujoms labiausiai smogs Saudo Arabijai. Populistinių ekonominių programų dėl tos pačios priežasties esą turės atsisakyti ir Iranas. Teheranas turės vykdyti ekonomines reformas, o tai turėtų susilpninti teokratinę diktatūrą.
Jei išliks dabartinės tendencijos, tai Kinija 2025 metais bus antra pagal dydį pasaulio ekonomika ir pagrindinė karinė galia. Tuo tarpu Rusija, jei išlaikys dabartinius augimo tempus, jau 2017 metais gali tapti 5 pagal dydį pasaulio ekonomika.