• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Streso testai – vaistas nuo bankų ligų. Juos vykdantys kontrolieriai užsimojo išgydyti bankus nuo finansų sektoriuje tykančių virusų. Pirmieji sveikatingumo požymiai jau matomi.

REKLAMA
REKLAMA

Po 2008 metai kilusios pasaulinės finansų krizės, kurios epicentre atsidūrė pernelyg rizikingą skolinimo praktiką vykdę bankai, iškilo būtinybė griežčiau prižiūrėti finansinių institucijų veiklą. JAV ir Europoje pradėtos plėtoti kontrolės priemonės, reikalaujančios atsakingesnės bankų veiklos, protingesnio kapitalo paskirstymo bei gebėjimo atlaikyti finansų rinkų sukrėtimus.

REKLAMA

Viena priemonių išvardintiems tikslams pasiekti buvo vadinamieji bankų streso testai – nacionalinių kontrolierių vykdomi tyrimai, kurių metu bandoma nustatyti, ar nepalankiomis ekonominėmis sąlygomis bankai turėtų pakankamai kapitalo potencialiems nuostoliams padengti.

Grįžta stabilumas

Neseniai tokie testai buvo atlikti norint įvertinti JAV bankų finansinę būklę. Federalinis rezervų bankas paviešino šių testų rezultatus, pademonstravusius stabilumą šalies bankų sistemoje.

REKLAMA
REKLAMA

Atliekant testus iš 18 analizuotų bankų vos vienas – „Ally Financial“, kurio didžioji dalis akcijų priklauso JAV vyriausybei, – nesugebėjo įvykdyti minimalių pradinio kapitalo reikalavimų. Pagal JAV atliekamus testus reikalaujama, kad pagrindinio kapitalo (Tier 1) dalis iš viso bankų kapitalo būtų ne mažesnė nei 5 proc.

Pasibaigus 2007–2009 metų finansų krizei, JAV bankų streso testai buvo atliekami jau ketvirtą kartą. Įvykdžius pirmuosius testus 8 bankams buvo nurodyta padidinti nuosavą kapitalą. Tai, kad po paskutinio testų etapo minimalaus kapitalo reikalavimų neatitiko vos vienas bankas, demonstruoja įsivyraujantį stabilumą JAV bankininkystės sektoriuje, teigia „PricewaterhouseCoopers“ (PwC) bankininkystės ir kapitalo rinkų konsultacijos padalinio vadovas Fernando De La Mora.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Rezultatai parodė išaugusį JAV bankų kapitalo paskirstymo lankstumą. Pastebimas stabilumas svarbiausių pajamų, skirtų nuostoliams padengti, srityje – pastaraisiais metais Jungtinėse Valstijose pelningumo lygis ir efektyvumas išliko stabilus“, – „Ekonomika.lt“ pasakojo ekspertas.

Kai kuriuose JAV bankuose kapitalo lankstumas paskirstyti sukauptas lėšas per dividendus ar savo akcijų supirkinėjimą dvigubai viršija FED nustatytą minimalią 5 proc. ribą.

REKLAMA

Skirtingas požiūris

FED paskelbti rezultatai gauti atliekant testus pagal jų pačių metodologiją, bet šalia FED pateiktų rezultatų bankai patys atliko savarankiškus testus. Keisčiausia, kad skirtumai tarp centrinio banko rezultatų ir atskirų bankų išvadų kai kuriais atvejais buvo itin skirtingi.

Pasak F. De La Moros, rezultatų skirtumas byloja apie nuomonių skirtumą tarp FED ir komercinių bankų, vertinant finansų institucijų kapitalo pakankamumą.

REKLAMA

„Potencialių bankų nuostolių lygis FED modeliuose vidutiniškai yra 2 proc. didesnis nei tas, kurį apskaičiavo atskiri bankai, – aiškina analitikas. – Tai atskleidžia skirtumą tarp to, ką FED mano apie bankų kapitalo pakankamumą, ir ką galvoja patys bankai.“

FED pateiktos išvados buvo sutiktos kritiškai, nes, pasak kai kurių ekspertų, rezultatai neatitinka realios bankų finansinės būklės. Pavyzdžiui, bankas „Citigroup“, kuriam JAV vyriausybė ne kartą buvo suteikusi finansinę paramą, pademonstravo geresnius rezultatus nei didžiausias pagal turimą turtą JAV bankas „JPMorgan Chase“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai, kad streso testų išvados nesutampa su investuotojų, vertybinių popierių analitikų ir skolinimo reitingų agentūrų požiūriu, reiškia, jog galbūt kai kurios finansų institucijos yra per didelės, kad kontrolieriai jas galėtų suprasti.

„Galiausiai, kyla pagrįstas klausimas dėl kontrolierių sugebėjimo visiškai įvertinti 2 trln. JAV dolerių vertės institucijas pagal kompleksiškumą ir pažeidžiamumą nuo išorės veiksnių“, – „Reuters“ teigė investicinio banko „Keefe, Bruyette & Woods“ analitikas Fredas Cannonas.

REKLAMA

Verslui ir sistemai

Vis dėlto kiti analitikai įsitikinę, kad kontrolierių rengiami testai ne tik suteikia bankų sistemai stabilumo, bet ir leidžia lengviau planuoti savo verslą.

„JAV bankų streso testai – efektyviausias priežiūros įrankis, nes jis turi tiesioginį poveikį bankų galimybėms perskirstyti savo kapitalą per akcijų supirkimą ir dividendus. Galiausiai tai turi tiesioginės įtakos bankų akcijų kainoms“, – sako F. De La Mora.

REKLAMA

Anot jo, svarbiausias banko stresų testų rezultatas – tai, kad JAV bankininkystės sektoriui buvo leista sugrįžti prie teigiamo kapitalo ir likvidumo lygio.

„Per kelis bankų streso testų etapus perėjome nuo kapitalo didinimo prie kapitalo paskirstymo veiklos“, – tvirtina PwC analitikas. – Tikiu, kad tai labai veiksmingas įrankis JAV bankininkystės sektoriaus gerovei ir stabilumui.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Patiems bankams tokie pratimai, įvertinantys jų galimybes streso sąlygomis, leidžia efektyviau planuoti veiklą ir tiksliau numatyti ateities rezultatus.

„Dauguma analitinių priemonių, kurias bankai naudojo vertindami savo kapitalo pakankamumą, buvo paremti praeities skaičiavimais. Streso testai – labiau į ateitį žvelgiančios, scenarijais paremtos finansinės bankų veiklos projekcijos. Dabar bankai gali geriau įvertinti tai, kaip jų verslo modeliai elgiasi įprastomis bei streso sąlygomis“, – kalbėjo F. De La Mora.

REKLAMA

Europa atsilieka

Neseniai buvo pranešta, kad Europos centrinis bankas (ECB) kartu su Europos bankininkystės institucija (EBA) šių metų rugsėjį ketina atlikti svarbiausių žemyno bankų streso testus.

Tačiau F. De La Mora mano, kad Europoje bankų streso testų progresas nebuvo toks pastebimas kaip Jungtinėse Valstijose, o dalis atliktų testų kėlė abejonių dėl griežtumo bei patikimumo.

REKLAMA

„Europa juda į priekį, bet manau, kad naujoji visos Europos bankų priežiūros sistema turėtų taikyti panašius principus, kuriuos šiandien naudoja FED. Streso vykdymas turėtų būti labiau centralizuotas, privaloma atsižvelgti į bankų vidinius skaičiavimus ir duomenis, o bankai turi būti skatinami atlikti detalesnius kapitalo planavimo pratimus bei parengti dokumentus“, – teigė analitikas.

REKLAMA
REKLAMA

FAKTAI: Bankų streso testai

Po 2007–2009 m. finansų krizės JAV bankų streso testai atliekami jau ketvirtą kartą.

Paskutiniai JAV bankų streso testai parodė, kad, palyginti su praėjusiais metais, pradinis pagrindinio kapitalo (Tier 1) lygis JAV bankuose išaugo 1 proc.

Naujausių streso testų neišlaikė tik 1 JAV bankas – „Ally Financial“.

FED reikalauja, kad pagrindinio kapitalo dalis JAV bankuose būtų ne mažesnė nei 5 proc. nuo viso turimo kapitalo.

FED streso testai atliekami tik tiems JAV bankams, kurių turtas viršija 10 mlrd. JAV dolerių (26,6 mlrd. litų).

Europoje svarbiausių žemyno bankų streso testus planuojama atlikti šių metų rugsėjį.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų