Seimo nariai pripažįsta, kad krize paženklinti nueinantys 2009-ieji nebuvo lengvi, teko priimti daug nepopuliarių sprendimų. Nepaisant to, politikai įžvelgia ir teigiamų dalykų - Lietuva nebankrutavo, neprarado mokumo, išmoksime krizės pateiktas pamokas. Eltos žurnalistės Jadvygos Bieliavskos kalbinti Seimo nariai tikisi, kad kitais, 2010 metais, krizės ir depresijos bus mažiau, sunkumai praeis, ir metų pabaigoje turėtų būti šviesiau.
ELTA: Šiais metais beveik visi Lietuvos žmonės pajuto krizės naštą, priimta daug skaudžių, nepopuliarių sprendimų, dėl ko daugeliui sumažėjo pajamos. Ką, Jūsų nuomone, šiais, nueinančiais, metais padarė Seimas, kad palengvintų žmonėms sunkmečio naštą?
Seimo Pirmininkė Irena Degutienė:
- Praėję metai tikrai nebuvo lengvi, o Seimui teko priimti nemažai sprendimų, kurie buvo nepopuliarūs, tačiau leidžia išlaikyti stabilią situaciją valstybėje ir garantuoja, kad valstybės išmokos žmonėms, kad ir mažesnės, bus mokamos laiku.
Tačiau nedera pamiršti, kad šiais metais buvo labai daug sprendimų, kurie leido ištaisyti ankstesnės valdžios klaidas ar įvesti tvarką iki šiol pernelyg menkai reglamentuotose srityse. Noriu priminti, kad Seimas priėmė įstatymų pataisas, kurios sudarė galimybę panaikinti ypatingą energetinę monopoliją LEO LT. Šiais sprendimais parlamentas pradėjo monopolijų naikinimą Lietuvoje, kas daugumai gyventojų reiškia, kad pavyzdžiui, kainos už elektrą negalės kilti bet kada, kai tik monopolininkas nuspręs, kad jam reikia pasididinti savo pelnus arba vadovaujančių darbuotojų atlyginimus.
Dar vienas panašus sprendimas, kurį prieš Naujuosius metus priėmė Seimas - mažmeninės prekybos tinklų nesąžiningos konkurencijos įstatymas. Juo siekiama mažmeninėms prekybos įmonėms uždrausti piktnaudžiauti turima rinka. Paprastai kalbant, šiuo įstatymu bandoma apsaugoti, kad mažos parduotuvės nebūtų išstumtos iš rinkos didžiųjų prekybos tinklų ir kad stambieji prekybos tinklai nepiktnaudžiautų savo galia supirkdami prekes iš tiekėjų.
Juk dabar neretai stambūs prekybos tinklai iš tiekėjų ima vadinamąjį "įėjimo" mokestį - reikalauja tiesiogiai ar netiesiogiai tiekėjo sumokėti už tai, kad jo prekė bus parduodama vienose ar kitose parduotuvėse. Taip pat reikalaujama, kad tiekėjai kompensuotų prekybos įmonei negautą ar gautą mažesnį nei tikėtasi pelną už pardavimą - tam tikra prasme reikalaujama atsiimti neparduotas prekes, net jei jos jau ir pasenusios. Taip pat imamas mokestis už tų prekių reklamos išlaidas, reikalaujama kompensuoti naujų parduotuvių įrengimo išlaidas, senųjų remontą. Išsireikalaudami iš tiekėjų įvairiausių nuolaidų ir mokėjimų, didieji parduotuvių tinklai gali sau leisti stipriai mažinti prekių kainas, rengti visokias nuolaidų akcijas ir taip pritraukti vis daugiau pirkėjų. Tokių derybinių galių su tiekėju neturinčios mažosios parduotuvės negali sumažinti tų pačių prekių kainų ir yra priverstos trauktis iš rinkos. Taip mažinamos pirkėjų galimybės rinktis, mažėja natūrali konkurencija tarp mažmeninių prekybos įmonių. Nukenčia visi: ir pirkėjas, ir tiekėjas.
Dar vienas svarbus Seimo priimtas sprendimas - Nepilnamečių apsaugos nuo žalingos informacijos įstatymas, kuris leis apsaugoti mūsų vaikus nuo jų sąmonę žalojančios informacijos. Manau, kad labai svarbu yra ir tai, kad Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas atliko tyrimą dėl žiaurių ir visą visuomenę sukrėtusių įvykių Kaune, vadinamų pedofilijos skandalu. Šio tyrimo išvadas Seimas tvirtins po Naujųjų metų, sausio viduryje.
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Kęstutis Glaveckas:
- Manau, ir Seimas, ir Vyriausybė, ir Prezidentė stengėsi pagelbėti sumažinti tą naštą ir tas bėdas, į kurias papuolė visa Lietuva. Aišku, negalima pasakyti, kad šiais metais padidėjo algos, pensijos, nes visa tai netgi mažėjo. Bet vienas esminis dalykas, ką, manyčiau, reikėtų laikyti pozityviu dalyku, yra tai, kad Lietuva nebankrutavo, neprarado mokumo, nedevalvuotas litas,
nusikalstamumas taip neaugo, kaip buvo tikėtasi. Manyčiau, kad galima įžvelgti ir tam tikrų stabilizavimosi požymių.
Praėjo sunkūs metai, ir sąlyginai pozityvus dalykas yra ir tai, kad krizės ir depresijos jau liks mažiau.
Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Edmundas Pupinis:
- Kadangi Seime kuruoju kaimo reikalus, galiu pasakyti, kad, siekiant palengvinti ūkininkavimo sąlygas, buvo priimta ir pakankamai gerų sprendimų. Pirmiausiai Žemės ūkio ministerija supaprastino paramos iš ES fondų skyrimo sąlygas ir paspartino šių lėšų įsisavinimą.
Seimas pritarė keliems svarbiems žemės ūkio ministro ir mano pateiktiems projektams, tarp kurių - Elektros energetikos įstatymo pakeitimas. Jį priėmus žemės ūkio veiklos subjektams, kurių žemės ūkio valdos įregistruotos Žemės ūkio ir kaimo verslo registre ir jų ekonominis dydis už praėjusių metų mokestinį laikotarpį nuo sausio 1 d. iki gruodžio 31 d. neviršija 14 EDV (europinio dydžio vienetų), bus taikomi analogiški buitiniams vartotojams elektros energijos tarifai. Viršijantiems 14 europinio dydžio vienetų ribą žemės ūkio veiklos subjektams ir pripažintoms žemės ūkio kooperatinėms bendrovėms (kooperatyvams), gaunančioms elektros energiją iš žemosios įtampos elektros tinklų, atitinkamo tarifo galios dedamoji bus taikoma tik rugpjūčio-spalio mėnesiais. Labai savalaikis krizės sąlygomis buvo Atsiskaitymo už žemės ūkio produkciją įstatymo pakeitimas, kuriuo Valstybinei mokesčių inspekcijai buvo pavesta tikrinti, ar žemės ūkio produkcijos pirkėjai laiku, laikydamiesi įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimų, atsiskaito su šios produkcijos pardavėjais.
Gruodžio mėnesį Seimas pritarė mano pateiktam Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo pakeitimui, kuriuo žemės ūkio subjektams rezervuojama laisva valstybinė žemė, kurią jie naudoja nuo 2004 m. rugpjūčio 7 d. Jei šie asmenys neturi teisės atkurti nuosavybės teisių, tik jie galės toliau nuomoti šią žemę arba ją pirkti. Tokiu būdu ūkininkų įdirbta žemė apsaugoma nuo "išvadų" turėtojų atėjimo į šią žemę.
Todėl manau, kad, nepaisant ekonominio sunkmečio, išvardinti ir kiti priimti sprendimai sudarys sąlygas tolesnei šalies, taip pat ir žemės ūkio sektoriaus, ekonominei plėtrai.
Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Algirdas Butkevičius:
- Galiu tvirtinti, jog buvo parlamentarų, kurie kovojo už tai, kad sunkmečio našta žmonėms būtų lengvesnė. Mes, kartu su kitomis opozicinėmis frakcijomis, dėjome visas pastangas, kad Seime nebūtų priimti socialines išmokas mažinantys įstatymai. Siūlėme ekonomiką skatinančias priemones, tokias kaip PVM lengvatos taikymas šviežiai mėsai, žuviai, knygoms. Tikėjomės, kad priėmus tokį įstatymą padidės vartojimas - tai labai svarbu gelbėjant šalį iš krizės gniaužtų.
Žinoma, ne viena mūsų siūlyta pataisa Seimo daugumos buvo atmesta. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų vadovaujama Seimo valdančioji dauguma pasistengė, kad būtų priimtos daugiau žalos negu naudos Lietuvos gyventojams atnešusios įstatymų pataisos. Sumažintos senatvės pensijos, apkarpytos išmokos tėvams, auginantiems vaikučius.
Sakiau ir sakysiu, kad situacija gali pagerėti tik skiriant dėmesį verslo skatinimui, nes verslas yra šalies ekonominės gerovės pagrindas. Jei verslas plėtosis, rasis darbo vietų, žmonės turės pajamų, o į valstybės biudžetą grįš mokesčiai.
Seimo Darbo partijos frakcijos narys Kęstutis Daukšys:
- Manau, pasaulinė krizė yra vienas dalykas, o šalia jos atsirado Lietuvos valdžios veiksmais sukelta krizė. Mokestiniai įstatymai buvo priiminėjami, po to buvo kelis kartus keičiami, mūsų ekonomika buvo dezorganizuota, padidėjo nedarbas, biudžeto pajamos sumažėjo. Tai yra Vyriausybės blaškymosi ir nesupratimo, ką reikią daryti, pasekmė. Tenka apgailestauti, kad Vyriausybė nesiėmė veiksmų, skatinančių ekonomiką.
Manau, kad tas nesugebėjimas laviruoti ir pinigų politikoje, ir ekonomikos skatinime buvo vienas skaudžiausių dalykų.
Taip pat manau, kad Seimas priėmė ir gerų įstatymų, pavyzdžiui, iki 5 proc. sumažinantį elektros tiekėjų antkainį, reguliuojantį atsiskaitymą su žemdirbiais.
ELTA: 2010 metų prognozės nedžiugina, jau pasitikdami Naujuosius metus daug kas žino, kad gaus dar mažesnes algas, mažės socialinės išmokos, kai kurie gal pagalvos apie išvažiavimą iš Lietuvos. Ką galėtumėte palinkėti Lietuvos žmonėms, kad jie neprarastų vilties, turėtų daugiau optimizmo?
I. Degutienė:
- Labai gerai suprantu, kad šiandien daugeliui Lietuvos šeimų sunku pro nelengvą kasdienybę įžvelgti geresnio gyvenimo viltį ir tikėti, kad sulauksime šviesesnių dienų. Tačiau noriu pabrėžti: šie sunkumai praeis, jei kiekvienas dorai ir sąžiningai dirbsime savo darbus, o ne ieškosime vien trumpalaikių lengvų sprendimų.
Todėl šiandien visa širdimi noriu palinkėti Lietuvos žmonėms šilumos ir paguodos, atviro žvilgsnio ir žmogiškos šilumos. Labai noriu ir linkiu, kad būtent tokie jausmai lydėtų Lietuvos šeimas ir vienišus žmones ne tik per šias gražiausias metų šventes, bet ir kiekvieną dieną. Kad tai mus visus stiprintų ir telktų, suartintų ir sušildytų. Nuoširdžiai sveikinu visus Naujųjų metų proga ir linkiu, kad jaukumas, šiluma ir gerumas apgaubtų mūsų visų namus ir sielas.
K. Glaveckas:
- Manyčiau, kad žmones iš esmės yra apėmusi depresija. Todėl pagrindinis dalykas, mano nuomone, yra žmonių sąmonės išvalymas ir grįžimas prie džiaugsmo, noro gyventi ir dirbti.
Mano supratimu, kitiems metams turėtų pasitarnauti ir tai, kad žmonės daug išmoko ir dar išmoks iš krizės. Tie, kurie gal buvo pripratę gyventi ne pagal išlaidas, išleisti daugiau negu uždirba, dabar pamatė, kad taip negalima daryti. Tie, kurie stengiasi rasti darbą, manau, kitais metais jį ir ras. 2010 metais linkėčiau žmonėms, kad būtų daugiau vilties, sunkumai vienaip ar kitaip baigsis.
Tikiuosi, kad kitų metų antrojoje pusėje po truputį pradės gerėti. Svarbiausia, kad tas gerėjimas prasidėtų žmonių galvose, - kai tik prasidės gerėjimas žmonių galvose, tai prasidės gerėjimas ir ekonomikoje, nes tai yra vienas su kitu susiję dalykai. Tikiu, kad krizės ir depresijos kitais metais bus mažiau.
E. Pupinis:
- Ekonomikoje, kaip ir žmonių gyvenime, nebūna vien pakilimai. Galima tik įsivaizduoti, kas būtų, jeigu ekonomikos kilimas, paremtas skolintomis lėšomis, Lietuvoje būtų užsitęsęs dar kelerius metus ir tik po to tas iškreiptos ekonomikos burbulas būtų sprogęs. Ko gero, tokiu "ekonomikos kilimu" būtų patikėję dar daugiau žmonių. Dar daugiau žmonių būtų susivilioję galimybe pasigerinti savo buitį skolintais pinigais ir įsigydami ekonomiškai nepagrįstai brangių pastatų, daiktų, automobilių ir taip susikūrę dar didesnių ekonominių problemų. Deja, net tokia ekonomiškai stipri šalis kaip JAV nesugebėjo apsaugoti savo žmonių nuo finansų sistemos griūties sukeltų problemų.
Todėl manau, kad ekonominis sunkmetis turėtų būti daug kam pamoka: daugelio šalių, taip pat ir Lietuvos, politikams, patiems piliečiams. Tik gaila, kad žmonių atmintis gana trumpalaikė, juk praėjusio amžiaus ketvirtąjį dešimtmetį pasaulį, taip pat ir Lietuvą, buvo užklupusi ne ką mažesnė ekonominė krizė, kuriai, beje, taip pat nebuvo pakankamai pasiruošta.
Todėl žmonėms ir savo kolegoms politikams linkiu surasti jėgų ir susitelkti išgyvenant šį sunkmetį, ypač priimant sprendimus, leisiančius užtikrinti ekonomikos kilimą, tikiuosi, netolimoje ateityje. Tam turime susitelkti reformuodami valstybės valdymo, sveikatos priežiūros, švietimo ir socialinės paramos sistemas ir nebijoti priimti reikiamus sprendimus, nors jie ir ne visada būna populiarūs.
A. Butkevičius:
- Baigiantis metams visi apžvelgia, kas nuveikta, ką reikėjo padaryti, kur suklysta. Tikriausiai Lietuvoje nerasime šeimos, kurios nebūtų palietusi krizė. Suprantama, ne vienas pamąsto apie galimybę užsidirbti duonai užsienyje. Bet norisi, kad šalį paliktų kuo mažiau žmonių, kad kiekvienas turėtų viltį.
Tam, kad tikėjimas sugrįžtų, kiekvienas šalies politikas turi jausti atsakomybę už savo darbus, už savo žodžius. Ne kartą sakiau: darbo vietų kūrimui didelę reikšmę turi šalies eksporto skatinimas. Reikėtų sutelkti į šią sritį daugiau dėmesio. Nepamirškime, kad turime skleisti ne tik blogas, bet ir geras naujienas - taip grįš optimizmas. Visiems nuoširdžiai linkiu kantrybės, tikėjimo ir vienybės. Tikrai ateis diena, kai viskas ims gerėti.
K. Daukšys:
- Manau, kad daugeliui žmonių ateinantys metai gali būti sunkesni negu šitie, nes kitais metais pensijos sumažės, gali padidėti bedarbių skaičius, bent kol kas nesimato, kad atsirastų daugiau darbo vietų.
Tačiau, manau, kad galu gale ne Vyriausybė mūsų gyvenimą tvarko, ji tik tai dalį tvarko. Visą kitą savo gyvenimą mes tvarkome patys.
Linkiu žmonėms stiprybės, linkiu kantrybės, linkiu ištvermės iškenčiant tas negandas, kurios dabar mus užpuolė. Manau, kad vis tiek anksčiau ar vėliau persitvarkysime ir tas pagerėjimas ateis. Negali būti viskas tik blogai, tikiu, kad kitų metų pabaigoje bus šviesiau.
- Ačiū už pokalbį, gerų, prasmingų Jums Metų.
Kalbėjosi Jadvyga Bieliavska.