Šurmulys lietuviškuose kurortuose įgriso iki gyvo kaulo? Norite ramių atostogų prie jūros? Jus maloniai priims visiškai netoli Lietuvos-Latvijos sienos įsikūręs Papės kurortas. Tiesa, vieno dalyko išvengti vis tiek nepavyks, t.y. lietuvių, kurie šiame kurorte įsigiję net 28 gyvenamuosius objektus iš 32.
Gluminanti ramybė
Vos tik portalo Balsas.lt komanda pasuko keletą kilometrų nuo pagrindinio kelio į žvyrkelį, pirmas įspūdis buvo šiek tiek slogus. Tačiau pasiekus aikštelę prie jūros pasitiko netikėtas peizažas. Ramybė dvelkė iš visų pusių – švarus paplūdimys, rami jūra ir nė vieno žmogaus. Tačiau netrukus ramybę „sudrumstė“ į tą pačią aikštelę įsukęs kitas automobilis su lietuviškais numeriais.
Papė (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Pusamžiai sutuoktiniai iš Kauno Jūratė ir Edmundas portalui Balsas.lt pasakojo, kad į Papę atvyksta jau daugybę metų. „Pati Papėje lankausi jau 24 metus iš eilės, o mano vyras čia atvyksta dar nuo gerokai senesnių laikų. Netoliese yra draugų iš Lietuvos sodyba, ten visi ir susitinkame.“
Papės paplūdimys (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Pasiteiravus, kodėl atostogoms renkasi Papę, Jūratė svajingai paaiškino: „Viskas labai paprasta. Įsivaizduokite – išeini į paplūdimį, pažvelgi į kairę – tuščia, pažvelgi į dešinę – taip pat tuščia. Papė šiuo klausimu yra neprilygstama.“
Papė (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Balsas.lt žurnalisto nuostaba Latvijoje iškart sutikti lietuvių poilsiautojų porą, Jūratei ir Edmundui sukelia juoką. „Aplink čia tik lietuviai ir gyvena. Jie viską perpirkę“, – paaiškina Jūratė.
Lietuviška „okupacija“
Užsukus į atsitiktinai pasirinktą Papės poilsiavietę prie kavinės stalo pasitiko pagyvenęs vyras. Tik iš antro karto supratęs, kad esame iš Lietuvos, vyras kreipėsi į Balsas.lt žurnalistus lietuviškai.
Papė (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Jefroimas Levinas sutiko papasakoti apie Papę ir čia vyraujantį gana ramų gyvenimą. „Mūsų krašte sakoma, kad prieš daug metų čia buvo vokiečių ir rusų okupacija. Tuo tarpu šiais laikais – lietuvių. Bet juk čia nėra nieko – kelias labai prastas, autobusai nevažinėja, net parduotuvės nėra“, – taip pokalbį pusiau juokais, pusiau rimtai pradeda Balsas.lt pašnekovas.
Papė (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Įsivaizduokite, iš 32 nedideliame Papės kurorte esančių pastatų net 28 priklauso lietuviams: „Daug kas užsiima verslu, tačiau noriu atkreipti dėmesį, kad esu vienintelis, kuris turėdamas verslą Latvijoje moku mokesčius šiais valstybei. Tuo tarpu kiti lietuviai savo ruožtu atseikėja mokesčius Lietuvai. Viskas įmanoma.“
Turistų įvairovė
Patys latviai Papės kurortą dažniausia aplenkia. Viena iš priežasčių, anot J. Levino, gali būti gausi lietuvių „invazija“. „Papėje latvis gali pasijausti tarsi viešėdamas kitoje šalyje. Tačiau į šį jaukų gamtos kampelį užsuka svečių iš įvairių pasaulio šalių. Vokietija, Kanada, Rusija, Baltarusija, Lenkija, Prancūzija, o pasitaikė turistų net iš Australijos. Atvyksta į Papę ir lietuviai – iš Panevėžio, Šiaulių, Kauno, Vilniaus ir mažesnių miestų bei miestelių“, – pasakojo Balsas.lt pašnekovas.
Papė (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Poilsio namų savininkas pasakojo, kad jo poilsio namuose išsinuomoti kambarį su patogumais kainuoja 30 latų (apie 150 litų), tuo tarpu be patogumų (o tai reiškia bendrą dušą ir virtuvę) vos 20 latų (apie 100 litų). „Į Papę daugiausia atvyksta jaunos šeimos su vaikais. Čia jie gauna visišką ramybę ir galimybę tikrai pasiilsėti. Tačiau netrūksta ir 40–50 metų suaugusiųjų. Bet iš esmės čia lankosi vidutines pajamas gaunantys žmonės“, – pabrėžė J. Levinas.
Papė (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Poilsio sezonas Papėje prasideda nuo gegužės 1 d., o baigiasi apie spalio 1-ąją. Tačiau daug kas priklauso nuo oro sąlygų. Tradiciškai žmonių daugiausia užsuka nuo birželio pabaigos iki rugpjūčio pabaigos.
Apie Papę, anot J. Levino, daugiausia sužinoma iš interneto: „Kažkaip kitaip apie galimybę pasiilsėti Papėje neinformuojame. Poilsio namai yra įtraukti į informacinius katalogus, bet iš jų naudos maža“, – pasakojo Balsas.lt pašnekovas.
Papė (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Papėje yra ornitologijos centras, kuris pritraukia specialistus iš įvairių kraštų. O žiemą, kaip ir daugelyje kurortų, gyvenimas apmiršta. Nes Papėje žiemoja ir kambarius nuomoja vos keturios šeimos.
Investicijos dar neatsipirko
J. Levinas per pokalbį su Balsas.lt pasakoja, kad jo poilsio namai yra buvęs kariuomenės pastatas: „Pirkau šį pastatą itin pigiai. Bet iš tikrųjų radau tik griaučius. Kariškiai išlupo viską ką galėjo ir ko negalėjo bei išsinešė su savimi. Įsigijau 2001 metais. Ir per penkerius metus į poilsio namus investavau apie 500 tūkst. litų, tačiau pinigai toli gražu dar nesugrįžo.“
Papė (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Kažkada kitą verslą turėjęs J. Levinas pasakojo, bankrutavęs 2008-aisiais, kai daugelį valstybių sukaustė krizė. Bet ypatingai skųstis vyras nelinkęs. „Klaipėdoje turi kotedžą, tačiau didžiąją laiko dalį praleidžiu būtent Papėje“, – paaiškina J. Levinas.
Papė (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Sugrįžus prie poilsio galimybių, J. Levinas pasakojo, kad latviai labiau ilsisi Rygoje arba aplink sostinę esančiuose kurortuose: „Papė jiems tikrai mažai rūpi. Iš 100 atvykstančių latviai tesudaro vos 10 proc. Minėjau nuomos kainas, tačiau noriu atkreipti dėmesį, kad Papėje dar gerokai pigiau gali apsigyventi patogumų neieškantys žmonės. Už palapinę prašome viso labo 5 latų (apie 25 litus). Tuo tarpu automobilį galima palikti aikštelėje nemokamai.“
Trūksta turistų
Ši vasara nedėkinga ne tik lietuviškiems kurortams. Anot J. Levino, nors jo poilsiavietėje vienu metu gali apsistoti 30 žmonių, tačiau šie namai niekada nebūna perpildyti. Išskyrus tuos atvejus, kai vyksta koks nors mokslininkų suvažiavimas arba švenčiami Naujieji metai.
Papė (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
„Lietuvos tokios vietos nė su žiburiu nerasi. Ten arba ežeras, arba jūra. O Papėje viskas vienoje vietoje“, – pagrindinį privalumą įvardijo J. Levinas.
Papės paplūdimys (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
O pabaigai Balsas.lt pašnekovas su pasididžiavimu aprodo ir patį prabangiausią – 35 latus (apie 175 litus) – kambarį. Iki jūros vos 200 metrų. Ir tuos žodžius patvirtintina vaizdas, kuris atsiveria iš trečiame aukšte esančio kambario. Pro langus iš tikrųjų matosi jūra. Ir pamažu pradeda dvelkti atostogomis...