Nors visuotinai žinoma, kad kambariniai augalai reikalauja tam tikros atsakomybės, reguliaraus laistymo ir priežiūros, dauguma nesitikėtų susidurti su neaiškiu kambarinio vazoninio augalo pelėsiu.
Šis baltas arba pilkas pelėsis, išplitęs ant augalo dirvožemio, atrodo negražiai ir atrodo, kad atsirado per vieną naktį. Laimei, nerimauti nereikia, nes pelėsis paprastai nėra toks pavojingas augalui, kaip atrodo, ir, pasak sodininkystės ekspertės Tracey Besemer iš „Rural Sprout“, jo lengva atsikratyti taikant kelias paprastas ir veiksmingas procedūras.
Ji sakė: „Ant augalų dirvos augantis neaiškus baltas pelėsis paprastai yra nekenksmingas saprofitinio grybelio augimas. Saprofitas – tai organizmas, kuris maisto medžiagų gauna iš pūvančių organinių medžiagų.
„Saprofitinio grybo atsiradimas ant jūsų dirvožemio yra visiškai natūralus. Tačiau, kadangi jis remiasi pūvančiomis medžiagomis, tai gali būti ženklas, kad jūsų augalui kažkas negerai.“
Viena iš pelyjančių augalų priežasčių – drėgmė
Viena iš baltojo pelėsio priežasčių – drėgmė, kurią gali sukelti tiek permirkęs dirvožemis, tiek drėgnas oras, rašo express.co.uk.
Kitas pelėsio augimą skatinantis veiksnys – prastas apšvietimas. Visiems augalams būdingi tam tikri saulės poreikiai. Jei jie negauna pakankamai saulės, kenčia ne tik augalas, bet ir dirva neišdžiūsta.
Tracey sakė: „Drėgnas dirvožemis, kuriame nėra daug šviesos, sudaro puikias sąlygas baltajam pelėsiui augti“.
Prieš naudojant priemones, skirtas pelėsiui iš kambarinių augalų pašalinti, ekspertė patarė namų ūkiams pirmiausia ištaisyti aplinkos veiksnius, dėl kurių pelėsis apskritai atsirado.
Pašalinkite pelėsį iš kambarinių augalų šiomis priemonėmis:
Valgomoji soda
Kad pelėsis ir grybelis nesiveistų, dirvožemiui kartais reikia ištiesti pagalbos ranką. Gyvenantiems šaltame ar drėgname klimate gali būti sunku, tačiau jie gali palengvinti problemą tiesiog į dirvožemį įmaišydami natūralaus preparato nuo grybelio.
Valgomoji soda yra natūralūs milteliai, kurie paprastai naudojami kepiniams. Tačiau ji taip pat yra priešgrybelinė priemonė, kuri puikiai padeda atsikratyti baltosios medžiagos kambarinių augalų dirvožemyje.
Tracy pasiūlė naudoti valgomąją sodą baltajam pelėsiui „nužudyti“. Ji sakė: „Sumaišykite du arbatinius šaukštelius valgomosios sodos su vienu litru vandens ir pasigaminkite purškalą, kuris veiksmingai sunaikins grybelį.
„Aukštas valgomosios sodos pH lygis sunaikins baltąjį pelėsį ant kambarinio augalo“. Ji nekenkia augalui ir yra saugi naudoti pagal poreikį.
Dauguma namų ūkių virtuvės spintelėse turi valgomosios sodos, tačiau tie, kurie jos neturi, gali pigiai nusipirkti vietiniuose prekybos centruose. Tesco parduotuvėse ji kainuoja 59 pensus, Asda – 65 pensus, Waitrose – 1 svarą sterlingų.
Cinamonas
Kitas natūralus priešgrybelinis ingredientas, kuriuo kambarinių augalų savininkai gali atsikratyti pelėsio, yra cinamonas.
Tracey nurodė: „Ant dirvos paviršiaus pabarstykite nedidelį sluoksnį cinamono. Cinamaldehidas, cheminis cinamono junginys, yra natūralus priešgrybelinis preparatas.
„Cinamono naudojimas yra puikus, visiškai natūralus būdas pasirūpinti problema nenaudojant cheminių medžiagų.“
Persodinkite augalą
Ekspertas teigė, kad vienas „paprasčiausių būdų“ kovoti su baltuoju pelėsiu – tiesiog persodinti augalą į naują vazono žemę.
„Tačiau nepamirškite, kad pelėsį sukėlę organizmai tikriausiai yra ir naujame vazono dirvožemyje, ir jei nesirūpinsite aplinkosauginėmis problemomis, kada nors vėl susidursite su pelėsiu.“
Norėdami persodinti kambarinį augalą, išimkite jį iš vazono, išvalykite indą (sodininkai netgi gali jį šiek tiek apipurkšti fungicidais) ir pripildykite indą šviežios sterilios žemės.
Arba 10 minučių pamirkykite indą devynių dalių vandens ir vienos dalies skysto baliklio mišinyje, kad visiškai sunaikintumėte pelėsio sporų likučius. Po to indą paprasčiausiai išplaukite vandeniu ir įprastu skalbimo skysčiu.
Kaip ir beveik visų kambarinių augalų ligų atveju, geriausias būdas jas išgydyti – visiškai užkirsti joms kelią, o tai galima padaryti tinkamai jas prižiūrint.
Tinkama priežiūra apima tinkamą kambarinių augalų laistymą, švarų dirvožemio galą ir gerą oro cirkuliaciją.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!