Kviečiame mintimis pasisvečiuoti po 60 kv. m. Jurgos butą Vilniaus Žvėryno mikrorajone. Butas yra sename, maždaug šeštojo dešimtmečio name, bei turi privačią savo terasą.
„Buto terasa suteikia erdvės praplėtimo pojūtį ir sodinių bei gėlinių malonumų. Žinoma, reikia mėgti sodininkystę, bet aš visuomet labai laukiu vasaros, kad galėčiau išnaudoti terasos erdvę ir išeiti iš uždaros keturių sienų erdvės“, – pasakojo Jurga.
Visgi, pasakymas „keturių sienų erdvė“, Jurgos namams nėra pats tinkamiausias, nes buto išplanavimas yra ypatingas ir nestandartinis.
Unikalumo namams prideda ir tai, jog butas turi iš namo fasado išsikišantį erkerį, kuris įsilieja į aplinką, o buto vidui suteikia erdvės. „Tas erkeris prideda šviesos pojūtį ir, žinoma, ypatingo šarmo“, – sakė ji.
Tai buvo viena iš priežasčių, kodėl pirmąkart bute apsilankiusi Jurga nusprendė įsigyti šiuos namus. Dabar jau dešimt metų čia skaičiuojanti interjero dizainerė pasakoja, kad gyvenimas tokioje aplinkoje yra nesibaigianti kūryba.
Vizijų realizacija užtruko
Nors daugelis naujakurių, vos spėję įsigyti butus jau planuoja, kaip šie atrodys, kur stovės stalas, lova ar kėdės, Jurgai šio džiaugsmo reikėjo palaukti.
Ypatinga savo aura pasižymėjęs butas tuo metu prašyte prašėsi rekonstrukcijos, dėl to pirmasis darbas, kuriuo reikėjo užsiimti – vidinis buto atnaujinimas.
„Įsikūrimas bute buvo ganėtinai ilgas procesas su daug bandymų. Kai atvykau, butas buvo, sakykime, ne avarinėje būsenoje, bet jau netoli to. Pavyzdžiui, kadangi namas neturi rūsio, tai grindys buvo išpuvę, reikėjo tvarkyti butą iš pagrindų: pakeisti elektros sistemas, sutvarkyti vandentiekį.
Namai turėjo būti pilnai atnaujinti, tad aš ėmiausi radikalių rekonstrukcinių darbų. Dėl to buvo galima perplanuoti butą, persistumdyti sienas ir viską padaryti taip, kaip norėjau aš“, – pasakojo Jurga.
Dabar galima tik įsivaizduoti, kaip stipriai butas turėjo pasikeisti nuo pirmųjų jo įsigijimo dienų. Pašnekovė tikino, kad namai tarsi pavirto į visai kitokią erdvę, į jos susikurtą gyvenimo oazę.
Po rekonstrukcijos reikėjo laiko rimtai apsvarstyti, kaip namai turėtų atrodyti. Tuomet moteris ėmėsi gudraus sprendimo, kuris padėjo jai pamatyti aiškią namų viziją:
„Pirmiausia, pagalvojau, kad namuose reikia baltų sienų. Nors pas klientus visada labai mėgstu spalvas, tačiau čia jaučiau, kad man reikia pagyventi su baltomis sienomis tam, kad tikrai suprasčiau, ko noriu.
Tai buvo toks man neįprastas sprendimas, bet vėliau viskas keitėsi ir supratau, kur ir kokios spalvos tinka. Žinojau, kad noriu išskirtinio jausmo bute, kuris yra ne tipiškas, šviesus, kaip visiems įprasta, o individualus ir džiuginantis mane.“
Apgalvota kiekviena detalė
Gyvenimas su baltomis sienomis iš tiesų Jurgai padėjo išsigryninti, kokių spalvų ji norėtų save bute. Moteris pasakojo, kad mėgsta tamsias ir gilias spalvas, kurias nėra lengva apibrėžti, tad jos nugulė ir ant interjero dizainerės sienų.
Ji kalbėjo, kad spalvos turi atnešti tam tikrus potyrius, mat tuomet galima prie jų priderinti kitus dekoro elementus ir jų atspalvius.
„Ypač mėgstu tas spalvas, apie kurias sunku vienareikšmiškai spręsti: ar tai žalias, ar mėlynas atspalvis“, – akcentavo pašnekovė.
Taip pat Jurga atkreipė dėmesį į paties pastato dizainą. Pasak jos, buvo svarbu namus įrengti taip, kad nesijustų buto interjero ir namo eksterjero kontrastas.
Nors namas, palyginus, nebuvo toks senas, tačiau jis turėjo savitą braižą ir stilių, turėjo tiek senoviškų, tiek modernių elementų. „Norėjau to įnešti ir į savo butą“, – teigė moteris.
Po spalvų parinkimo ir bendro vaizdo vizijos susidarymo, atėjo laikas detalėms. Vienos iš jų – raštuotos plytelės Jurgos namuose, kurioms moteris idėją pasisėmė iš Kopenhagos senamiestyje esančio draugų buto.
Ji pasakojo, kad vieną sykį buvo apsilankiusi draugų bute, kuris buvo visai neseniai įsigytas, aukštomis lubomis ir išsaugotomis margomis plytelėmis. Jurgai taip patiko margų plytelių idėja, kad ši suprato, jog tokių norėtų ir savo namuose.
Tiesa, surasti jas nebuvo taip ir paprasta. Ji džiaugėsi, kad dirba interjero srityje, tad rado būdų, kaip surasti panašaus tipo plyteles. Jos suteikė butui papildomo šarmo: „Tada ta buto interjero kūrimo linija ir pajudėjo.
O kitose erdvėse yra išpildyta senų medinių lentų vizija: pas mane sudėtos grindlentės, kurios yra ganėtinai natūralaus įvaizdžio ir suteikia jaukumo. Ta kryptimi viskas po truputį ir dėliojosi.“
Svarbiausi namų elementai
Vaikštant po Jurgos namus sunku nepamatyti gausybės detalių, suteikiančių nuotaiką ir savitumo pojūtį bute. Ieškodama individualumo, Jurga turėjo minti ne vienos parduotuvės slenkstį, kad rastų tai, ko ieško.
„Laisvalaikiu aš mėgstu pasivaikščioti po sendaikčių parduotuvėles, butikėlius, turgelius, tai ten atradau labai daug visokių gražių dalykų ne tik savo klientams, bet ir savo namams“, – atskleidė ji.
Tiesa, iš visų namuose savo vietas atradusių detalių, kai kurios yra Jurgos numylėtinės. Be jų ji savo namų neįsivaizduoja.
Pirmieji yra paveikslai. Jurgos manymu, tai aksesuarai su emocine verte, kurių tokių pačių daugiau niekur neįsigysi. „Visus savo paveikslus arba pirkau pati, arba gavau dovanų. Tai jie mano namuose yra labai ypatingi“, – atskleidė Jurga.
Taip pat namuose svarbūs ir jos pačios gamybos darbai. Kai kuriuos iš jų Jurga darė kartu su savo draugais, tad daiktai savyje talpina ne vieną prisiminimą.
„Keli iš tokių daiktų yra staliukas prie sofos, o taip pat konsolė koridoriuje. Galbūt tie daiktai nėra patys įspūdingiausi dizaino prasme, bet iš emocinės pusės, būtų sunku su jais atsisveikinti“, – paaiškino interjero dizainerė.
Nesunku suprasti, kad ypatingą vietą moters širdyje užima draugai, tad tie daiktai, kurie yra susiję su jais – turi didesnę vertę už kitus. Jurga savo namuose netgi turi vadinamą „draugų sieną“, ant kurios yra išdėliotos laimingų akimirkų su bičiulais nuotraukos.
„Man svarbu gražios emocijos ir prisiminimai, nes jie lydi tave ir sunkiomis dienomis. Tuomet, kai būna sunku ir pamatai tokias nuotraukas, tu supranti, kad neužilgo vėl ateis šviesus periodas.
O visa kita – daiktų kelionė. Jeigu jie išeitų, atsirastų nauji daiktai, kurie pakeistų senuosius, tad labiausiai vertinu tuos daiktus, kuriuos pasigaminau pati arba pridėjau ranką prie jų kūrybos proceso.“
Biudžetą teko plėsti
Pasisvečiavus Jurgos namuose daugeliui gali kilti klausimas, kokį biudžetą reiktų turėti norint susikurti tokius stilingus ir unikalius namus.
Moteris pasakojo, kad dėl išskirtinių savo poreikių ji biudžeto namams nebuvo numačiusi ir vardan mylimo ir jaukaus buto buvo pasiryžusi sumokėti daugiau.
Pirminiu pašnekovės įsivaizdavimu, atnaujinti butą neturėjo būti sudėtinga. Ji pasakojo, jog manė, kad pakaks nudažyti sienas, pašlifuoti grindis. Proceso eigoje paaiškėjo, kad tai tebuvo naivi svajonė.
„Susidaryti lūkesčiai ir tos lengvos svajonės subliūkšta tuo metu, kai ateina profesionalai ir ima žiūrėti į visus namų kampus: čia nieko nebus, čia reikia griauti, daryti iš naujo, keisti.
Dėl to biudžetas, kuris šioks toks buvo galvoje, keitėsi, nes didžiąją jo dalį, ką planavau išleisti interjerui, „suvalgė“ buto rekonstrukcija. Paskui reikėjo improvizuoti“, – atviravo Jurga.
Tiesa, baziniais reikmenimis ji buvo apsirūpinusi, tačiau kai kurių detalių moteris ryžosi palaukti.
Taip interjero dizainerė elgėsi dėl to, nes visuomet renkasi tuos daiktus, kurie yra ilgalaikiai, su išliekamąja verte. „Šviestuvai ir kitos detalės atsirado jau vėliau, nes esu tas žmogus, kuris neperka nei dizaino, nei kokybinės vertės neturinčių daiktų“, – sakė ji.
Jurga pridėjo, kad gelbėjo ir tai, jog dalį daiktų ji galėjo atsigabenti iš buto, kuriame gyveno anksčiau. Šie buvo nepavaldūs laikui, dėl to atkeliavę į kitą erdvę nušvito visai kitokiomis spalvomis.
„Čia yra ta mano ypatybė, kad renkuosi tuos daiktus, kurių nereikės labai greitai išmesti. Visa tai ateina su laiku, su branda ir gyvenime yra lengviau, nes nereikia pradėti visko nuo nulio.“
Turėjo patarimų kitiems
Net ir pasisvečiavus pas Jurgą bei jau vykstant namo, įspūdingas interjeras gali ilgam įsirėžti atmintyje. Tad Jurga pasidalijo patarimais su tais, kurie norėtų namus įsirengti panašiu stiliumi.
Svarbiausia, ką akcentavo interjero dizainerė, - ryžtas. Pasak jos, tik rimtai nusiteikus ir pasiryžus tokiems pokyčiams, reikėtų pradėti namų naujinimo procesą.
„Jeigu esi priėmęs tvirtą sprendimą, kad eisi tuo keliu, kuris didžiąja dalimi, tiek finansine prasme, tiek atradimų ir lobynų prasme, yra nenuspėjamas, tada viskas yra įmanoma“, – džiugiai nuteikė Jurga.
Tuo pat metu moteris perspėjo, kad norint atsinaujinti senos konstrukcijos namus reikia suprasti tai, kad su gulsčiukais ar liniuotėmis po erdvę vaikščioti nereikėtų, mat jų sienų nereikia tobulai lyginti.
Anot jos, svarbu su tuo susigyventi ir priimti tai, kaip dalį namo, kuriame bus gyvenama, unikalumo, mat naujos statybos namuose to nerasi.
„Dar svarbu suprasti, kad viskas yra kūrybinis procesas. Turi motyvuoti save taip, kad tai, ką tu turėsi, bus individualus, išskirtinis variantas. Tad reikia turėti fantazijos.“
Galiausiai, moteris prabilo apie kaštus. Ji tikino, kad leidus improvizuoti dizaineriams ar sau pačiam, galima sutaupyti, tačiau biudžeto svyravimo tikrai nebus išvengta.
Jurga baigė pokalbį tuo, kad tokio buto kaštai yra sunkiai paskaičiuojami ir gali susidaryti tikrai nemaži, tačiau pabrėžė, kad unikalumas ir namų šiluma tikrai gali tai atpirkti.