Iš karto po pasirašymo surengtoje spaudos konferencijoje Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus sakė, kad renovacija – vienintelis būdas gyventojams sutaupyti šilumą senos statybos daugiabučiuose.
„Mes mieste anksčiau pagal kitas programas buvome renovavę kelis namus. Palyginus su kaimyniniais namais, juose gyvenantys žmonės už šilumą moka 3 kartus pigiau. Sovietiniai namai yra prastos būklės, o šilumos varža juos statant nebuvo skaičiuojama, todėl vinintelis būdas sutaupyti šilumą yra renovacija”, – sakė Š. Vaitkus.
Palangiškių namus renovuosiančios statybų bendrovės „Konsolė“ direktoriaus Kazio Skutulo teigimu, jie jau sukaupė nemažai patirties renovuojant senos statybos daugiabučius. „Mažeikiuose keli namai jau perduoti vertinti valstybinei komisijai, 6 namus renovuojame Kelmėje”, – sakė įmonės, kurios apie ketvirtadalį metinės apyvartos sudaro renovacija.
Renovacijos traukinys įsibėgėja
Pabrėžęs, kad Palanga prisijungė prie savivaldybių, kuriose daugiabučių renovacija įsibėgėja, aplinkos ministras Valentinas Mazuronis sakė, kad renovacijos procesas įsibėgėja. Šiemet planuojamų atlikti renovacijos darbų apimtis prilygsta 2005-2013 m. Lietuvos savivaldybėse modernizuotų daugiabučių skaičiui.
„Sausio viduryje gyventojai jau buvo pritarę daugiau kaip 960 namų renovacijai, finansavimas skirtas, o tai reiškia, kad pavasarį pastoliai tikrai iškils prie 542 namų. Manau, kad iki pavasario mes tikrai perkopsime 600, nors iš pradžių kalbėjome apie 4-5 šimtus. Pirkimo procedūros pradėtos 388 namuose. Nors tokiu oru gali būti atliekami tik paruošiamieji, vidaus darbai, bet prieš savaitę jie jau vyko 209 namuose”, – vardijo ministras. Aplinkos ministerijos duomenimis, rangos sutarčių dokumentus jau pasirašė per 220 daugiabučių. Darbai, kuriuos numatoma atlikti, kainuos apie 124 mln. litų.
Pasak ministro, dabar ypatingą dėmesį reikia skirti darbui su gyventojams, nes jie „turi savo norų, vieni žino, kiti nepatenkinti, kodėl nežino, treti perdaug žino, todėl yra specialus telefonas, kuriuo visą dieną bet kas gali skambinti”. Išjudinti renovacijos procesą jo teigimu padėjo ir tai, kad operatyviai galima pirkti paslaugas ne tik per centrinę perkančiąją organizaciją (CPO), bet ir viešojo konkurso būdu. „Manau, kad renovacijos traukinys dunda išdidžiai ir greitai pirmyn”, – penktadienį teigė aplinkos ministras V. Mazuronis.
Tikėtina, kad namų, prie kurių pavasarį iškils pastoliai, bus gerokai daugiau – aplinkos viceministrės Daivos Matonienės teigimu, šiuo metu CPO pradėta beveik 400 statybos rangos darbų pirkimo konkursai. Dar labiau renovaciją pagreitės, kai į CPO katalogą bus įtraukta daugiau statybos darbus atliekančių įmonių. Šiuo metu iš daugiau kaip 60 įmonių konkursus atlikti renovaciją yra laimėjusi 41 statybinė kompanija – daugelis tvarkys po 1–5 namus, tačiau yra ir tokių, kurios renovuos daugiau kaip po 10 gyvenamųjų namų.
Aplinkos ministerijos duomenimis, nors pirmajame renovacijos pagal naująjį modelį etape didieji miestai nebuvo itin aktyvūs – mažeikiečiai pateikė apie 50 daugiabučių, o Vilniaus miesto savivaldybė tik 26, dabar jau sukruto ir jie. Pavyzdžiui, šalies sostinė jau pateikė apie 200 daugiabučių.
Praktikantai ant pastolių vieni nesikarstys
Ne vieną gyvenamąjį namą Lietuvoje sutvarkiusios bendrovės „Dauniškis ir KO” direktorius Alvydas Rudokas pasakojo, kad Ignalinoje jie jau sutvarkė 5 daugiabučius, o artimiausiu metu šiame mieste atnaujins dar per 20 gyvenamųjų namų. Tačiau spartesnei renovacijai jau netrukus koją gali pakišti darbuotojų stygius.
„Mes tariamės su žemės ūkio mokyklomis, kad pavasarį atsiųstų mums praktikantų. Ir jeigu jiems gerai seksis, priimsime tuos jaunus specialistus nuolatiniam darbui. Kiekviena įmonė specialistų ieško savaip. Pas mus jie praktikuosis prižiūrimi patyrusių meistrų – vienų jaunuolių ant pastolių tikrai neleisime karstytis”, – aiškina A. Rudokas.
„Statybinės organizacijos turės plėstis, turės mokyti žmones, nes tai sektorius, kuris per krizę nukentėjo labiausiai. Ir jeigu šis (renovacijos) procesas prasideda, tai prasideda ir naujų darbo vietų kūrimas. O dėl jaunumo – išmoks, ir chirurgai pradeda kaip praktikantai”, – antrina V. Mazuronis.
Ministerija informuoja, kad atsižvelgiant į daugiabučių atnaujinimo apimtis, kitą savaitę bus pristatytas papildomas CPO elektroninis katalogas. Jame bus kviečiamos teikti paraiškas naujos statybos įmonės. Atliekamų darbų kokybę ir toliau užtikrins sustiprinta darbų priežiūra bei kontrolė. Daugiabučių namų renovacija finansuojama per Europos investicinio banko „JESSICA“ fondą. Šiuo metu iš 227 mln. eurų (apie 783 mln. litų) fondo lėšų finansiniams tarpininkams perskirstyta apie 95 proc.