• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visose kurorto lauko kavinėse, kur skamba "gyva" muzika ar "kala" ausį rėžiantys ritmai, ženkliai viršijamas akustinio triukšmo lygis. Tai paaiškėjo po Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Palangos filialo specialistų atlikto patikrinimo.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau triukšmometro parodymai yra smulkmena palyginus su tuo, ką turi iškęsti šalia pasilinksminimo vietų esančiuose poilsio namuose apsistoję kurorto svečiai. Kad negirdėtų iš J. Basanavičiaus gatvėje įsikūrusio "Erotic baro" sklindančio triukšmo Palangoje atostogaujanti vilnietė buvo priversta net įsigyti ausų kištukus.

REKLAMA

Nauja higienos norma

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Palangos filialo specialistai triukšmo matavimus atlieka vykdydami iš Savivaldybės Sveikatos fondo finansuojamą Triukšmo programą. Praėjusį ketvirtadienį patikrinimai atlikti visose Palangos ir Šventosios lauko kavinėse.

Pasak centro bendrosios higienos gydytojo Rolando Martinkaus, labiausiai akustinio triukšmo lygis viršytas nuo 22 val. Bėda ta, kad anksčiau ši paros laiko gradacija (nuo 22 iki 6 val.) apskritai nebuvo išskirta, todėl linksmintis lauko kavinėse skambant "gyvai" muzikai neviršijant akustinio triukšmo lygio buvo įmanoma. Žinant, jog 22 val. kurorte prasideda pats linksmybių įkarštis, pernai patvirtinta ir verslininkams nemažai problemų sukėlusi nauja higienos norma yra nelogiška.

REKLAMA
REKLAMA

Ketvirtadienį atlikto patikrinimo metu nuo 21 iki 22 val. ekvivalentinis triukšmo lygis buvo viršytas visose kavinėse. Nuo 18 iki 22 val. jis negali siekti daugiau nei 70, tačiau triukšmometras užfiksavo 85 decibelus. Bandant išmatuoti ekvivalentinį garso lygį prie "Boogy Woogy" restorano įrengto lauko baro nuo ausį rėžiančių bosų net buvo užblokuotas triukšmometras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ką jau kalbėti apie tai, jog nuo 22 iki 6 val. didžiausias ekvivalentinis triukšmo lygis gali būti tik 45 decibelai, todėl natūralu, kad visose kavinėse jis buvo viršytas net kelis kartus. Būtent šis laiko tarpas, kai privaloma laikytis nustatytų akustinio triukšmo normų, ir yra didžiausias galvaskausmis verslininkams - nepaisant šių normų gresia įspėjimas arba bauda iki 2 tūkst. litų.

REKLAMA

Verslininkai nepritaria

Kurorto verslininkai vieningai tvirtina, jog nauja higienos norma prieštarauja realybei. J. Basanavičiaus gatvėje esančios kavinės "Lašas" šeimininkė Birutė Želvienė teigė apie išskirtą naują paros laiko gradaciją girdinti pirmą kartą. Verslininkės nuomone, po 22 val. skambant "gyvai" muzikai neviršyti 45 decibelų yra neįmanoma, nes vien gatvėje sklindantis triukšmas siekia 60 decibelų. Palangiškė tikino, jog šį klausimą būtina apsvarstyti su Viešbučių ir restoranų asociacijos nariais.

REKLAMA

Paklaustas, ką mano apie naują higienos normą, ne kartą už viršytą ekvivalentinį triukšmo lygį baustas ir savo tiesą beveik metus trukusiame teismų maratone bandęs įrodyti kavinės "Jūros užeiga" savininkas Aidas Jurkštas ironiškai atsakė: "Reikia laukti, kol neviršyti 45 decibelų lygio bus reikalaujama nuo 19 valandos".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valdžia nereaguoja

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Palangos filialo bendrosios higienos gydytojas R. Martinkus teigė, jog pernai centras kreipėsi į Savivaldybę prašydamas pasekti kitų šalies miestų pavyzdžiu, kuriuose linksmybės leidžiamos iki tam tikros valandos, tačiau atsakymo nesulaukė iki šiol.

REKLAMA

"Palanga yra savitas kampelis, todėl 22 valandą baigti linksmybes yra šiek tiek per anksti. Tegul valdžia nustato laiką, iki kada būtų galima groti "gyvai". Tai galėtų būti 23 ar 23.30 valanda. Tokiu atveju mes nebebūtumėm atpirkimo ožiai, o tvarką mieste užtikrintų policijos pareigūnai", - kalbėjo gydytojas.

REKLAMA

R. Martinkus akcentavo, jog šiemet kavinių savininkai yra pakankamai geranoriški ir patys specialistų prašo patarti bei sureguliuoti garsą, kad jo lygis nebūtų viršytas. To nebūtų galima pasakyti apie praėjusius kelis vasaros sezonus, kuomet higienos specialistams ir policijos pareigūnams teko rimtai kovoti su triukšmadariais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įsigijo ausų kištukus

Kavinių šeimininkai piktinasi reikalavimais, kuriuos reglamentuoja naujai priimta higienos norma, o kurorto svečiai burnoja ant valdžios, jog ši nieko nedaro, kad triukšmadariai būtų sutramdyti, ir ieško būdų, kaip "pasislėpti" nuo triukšmo.

J. Basanavičiaus gatvėje esančioje viloje su draugais apsistojusi vilnietė buvo priversta įsigyti dvylika litų kainuojančius ausų kištukus, kad negirdėtų visą naktį iš "Erotic baro" sklindančio triukšmo.

REKLAMA

"Mes tikrai pabėgtumėme iš tos vietos, jei turėtumėme kur. Už aštuoniolikos dienų nakvynę sumokėjome per septynis šimtus litų, o naktį negalime net lango atsidaryti. Ar galima žmoniškai išsimiegoti girdint iš naktinio baro sklindantį triukšmą: "Erotinis efektas - penki šimtai litų, erotinis efektas - du šimtai litų!"? Visa tai septynias valandas "transliuojama" tiesiai į mūsų miegamąjį. Mes nesame dorovės saugotojai, tačiau faktas vienas - į Palangą daugiau nebevažiuosime", - piktinosi sostinės gyventoja.

REKLAMA

Moteris teigė šnekėjusi su vilos, kurioje apsistojo, vadovais, kurie patikino ne kartą prašę "Erotic baro" vadovybės pritildyti muziką, tačiau į šiuos prašymus nebuvo reaguojama.

"Savaime suprantama, jog verslininkai yra suinteresuoti gauti pelno, tačiau mes į Palangą atvykstame ne tik pasilinksminti, bet ir pailsėti. Mano kolegė yra pasakiusi, jog Palanga yra pragaras su gražiu peizažu. Vienoje knygoje skaičiau, kad ilgą laiką klausantis trankios muzikos, poveikis toks pat, kaip pavartojus narkotikų. Ji neleidžia žmogui sąmoningai mąstyti. Gabrielio Amarto knygoje rašoma, jog klausantis trankios muzikos atsiranda noras patenkinti seksualinius poreikius. Galbūt to ir siekia "Erotic baro" šeimininkai...", - retoriniu klausimu savo pamąstymus baigė pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA

Triukšmas gali užmušti

Triukšmas kenkia pagrindinėms fiziologinėms žmogaus funkcijoms: klausai, kraujotakai, regėjimui, širdies darbui. Kasdien gyvą organizmą lydintis aplinkos triukšmas gali ne tik suluošinti, bet ir užmušti. Beveik 120 milijonų pasaulio gyventojų turi klausos sutrikimų. Gydytojai tvirtina, kad triukšmas ne tik pažeidžia klausą, bet ir tampa psichikos sutrikimų priežastimi. Naktimis jis neleidžia išsimiegoti, o dienomis trukdo susikaupti, mąstyti.

Dėl to didėja nuovargis, žmogus tampa labai jautrus, dirglus, agresyvus, nedarbingas. Dėl triukšmo poveikio gali netgi sumažėti kraujagyslių elastingumas, padidėti cukraus ir cholesterolio kiekis, kraujospūdis, adrenalino išskyrimas.

Taip pat gali svaigti galva, ūžti ausyse, plyšti ausies būgnelis, netgi atsirasti skrandžio opa arba virškinamojo trakto sutrikimų.

Maiklo Kokso (Michael Cox) knygoje "Magiška muzika" pateikiamas šmaikštus palyginimas apie tai, kas yra decibelai: "Dvi smarkiai besivaidijančios pelės kelia 7 decibelų garsą, o saksofonu grojantis džiazo muzikantas - 70".

Specialistų tvirtinimu, pavojingiausias yra muzikinis ir įvairių smūgių sukeliamas triukšmas. Jis ypač traumuoja žmogų, neigiamai veikdamas klausą ir centrinę nervų sistemą.

REKLAMA

Paprastai diskotekose ir koncertuose garso lygis siekia daugiau nei 100 decibelų. Lengvojo automobilio su galinga aparatūra salone garsas gali būti sustiprinamas iki ekstremalaus 140 decibelų lygio. Nepaisant to, jaunimas nesuvokia triukšmo daromos žalos.

Triukšmo žala suvokta jau antikos laikais. Senovės Graikijoje buvo draudžiama laikyti gaidžius, kad šie giedodami netrukdytų piliečiams miegoti, matininkai negalėjo dirbti triukšmą keliančių darbų. Viduramžiais miestuose buvo ribojamas vežimų su geležiniais ratlankiais naudojimas. Anglijoje ir dabar tebegalioja XVII amžiuje priimtas įstatymas, kuriuo draudžiama vyrams mušti žmonas nuo 21 iki 6 valandos ryto, kad sukeltas triukšmas nedrumstų kaimynų ramybės.

Nuo triukšmo apgins įstatymas?

Nors Vakarų šalyse jau seniai galioja įstatymai, kurie reguliuoja triukšmą, Lietuvoje tik dabar parengtas Triukšmo valdymo įstatymo projektas, pažabosiantis triukšmadarius. Sveikatos apsaugos ministerijos žiniomis, kasmet 10-15 proc. padaugėja gyventojų, nepatenkintų ramybės drumstimu, skundų. Dažniausiai skundžiamasi pernelyg garsia muzika, gyvūnų, statybų, transporto priemonių keliamu triukšmu. Pasitaiko ir tokių gyventojų, kurie skundžiasi kaimynų veikiančiu šaldytuvu.

Naujasis įstatymas turėtų nustatyti aplinkos triukšmo prevencijos teisinius pagrindus, reglamentuoti piliečių teises bei pareigas saugoti visuomenės sveikatą ir aplinką nuo triukšmo poveikio.

Ieva Sungailaitė

“Vakarų ekspresas” (www.ve.lt), VE nuotrauka

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų