Pasirodo, kad pirmasis eksperimentas buvo pakartotas šių dienų sąlygomis ir jo rezultatai rodo, jog net 90 proc. dalyvių sutiko panaudoti elektros šoką prieš visiškai nekaltą žmogų vien todėl, kad jiems taip buvo liepta padaryti, rašoma „iflscience.com“.
„Praėjus pusšimčiui metų po Milgramo tyrimo apie paklusimą valdžiai absoliuti dauguma tiriamųjų vis dar sutinka panaudoti elektrošoką prieš negalintį pasipriešinti individą“.
Šis kontroversiškas tyrimas, pirmą sykį atliktas Jeilio universiteto psichologo Stanley’aus Milgramo dar 1963-iaisiais, buvo „nukopijuotas“ nuo nacių parankinių elgesio. S. Milgramas norėjo suprasti, ar jie buvo iš prigimties piktavaliai ar jie tiesiog prisitaikė vykdydami valdžios nurodymus.
Siekiant patikrinti šią teoriją, tyrėjas – vaidinantis autoritetingą mokslininką – užsidaro kambaryje su savanoriu projekto dalyviu, kuris pasodinamas priešais kelis mygtukus ir mikrofoną. Tuomet jų yra prašoma klausinėti žmogaus, „tiriamojo“, kitame mikrofono laido gale įvairių klausimų.
Jeigu „tiriamasis“ atsako neteisingai, tyrimo dalyvis turi paspausti pirmą mygtuką, kuris silpna elektros srove pakrato nelaimėlį, taip sukeliant jam skausmą. Tyrimas tęsiasi uždavinėjant daugiau klausimų, ir su kiekvienu neteisingu atsakymu taikomas vis stipresnis elektros šokas.
„Tiriamųjų“ iš tiesų, pateisinant mokslininkus, elektra niekas nekrato, na bent jau ne tokiu kiekiu, koks yra nurodytas asmenims, kurie atlieka baudėjų vaidmenį. Mokslininkai „tiriamiesiems“ specialiai nurodo pateikti neteisingus atsakymus, kad tyrimo dalyviai būtų priversti taikyti vis stipresnę „elektros srovę“. Tiesa, mokslininkai, siekiant kuo didesnio tyrimo tikroviškumo, „tiriamajam“ dalyviui iš tiesų paleidžia itin silpną elektros srovę.
Šio tyrimo esmė – išsiaiškinti, kaip ilgai jo dalyviai tęs eksperimentą, prieš nutraukdami kankinimą. Kai kurie jų užduodavo klausimus kodėl jie turi tai daryti ar protestuodavo prieš prižiūrintį „mokslininką“, kuriam būdavo nurodyta bet kokia kaina skatinti juos tęsti eksperimentą.
Tikriausiai jūs intuityviai tikitės, kad daugelis žmonių sustotų ganėtinai anksti. Tačiau eksperimento rezultatai parodė, jog dauguma dalyvių žengė iki pat pabaigos. Teoriškai tai reiškia, kad visiškai normalūs žmonės daro absoliučiai nepriimtinus ir siaubingus dalykus vien todėl, kad kažkas „stovintis aukščiau“ jiems liepė tai daryti.
Naujas tyrimas, paviešintas leidinyje „Social Psychological and Personality Science“ buvo atliktas Lenkijoje 2015-aisiais, ir yra pirmasis tokio pobūdžio tyrimas, atliktas Rytų Europoje. Vienintelis paguodžiantis šios „90 proc. sutinka kankinti kitus, jeigu jiems liepiama“ istorijos faktas yra tas, kad tyrime dalyvavo tik 80 žmonių, o tai yra labai nedidelė tiriamųjų apimtis.
Yra ir dar vienas įdomus šio tyrimo faktas. Paaiškėjo, kad žmonės triskart dažniau atsisakydavo vykdyti nurodymus, jeigu „tiriamoji“ buvo moteris.