Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Povilas Malakauskas prašo Seimo leisti susipažinti su visa prieš daugiau nei metus atlikto parlamentinio VSD veiklos tyrimo medžiaga.
Tokį prašymą P.Malakauskas pateikė Seimo pirmininkui Česlovui Juršėnui, o pastarasis jį perdavė tyrimą atlikusiam Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK).
Informacijos reikia efektyvioms reformoms
„Kreipiausi į Seimo pirmininką prašydamas supažindinti mane su tyrimo medžiaga, nes tik dalis šio tyrimo yra paskelbta internete. Svarstant praėjusių metų VSD veiklos ataskaitą ir jau paskiriant mane VSD vadovu buvo kalbama apie tam tikrus pokyčius ir galimas reformas, tai tam, kad tos reformos būtų efektyvios, reikia turėti visą informaciją, kuri susijusi su departamentu“, - BNS ketvirtadienį sakė P.Malakauskas.
Paklaustas, kodėl po daugiau nei metų prašo parlamentinio tyrimo visos medžiagos, P.Malakauskas aiškino, jog tai lėmė svarstymai ir klausimai, susiję su 2007 metų VSD veiklos ataskaita.
„Svarstant ataskaitą šiais metais buvo sugrįžta prie tos problematikos, kuri keliama buvo ir anksčiau. Šie klausimai liko atviri ir tam, kad į juos būtų galima atsakyti, aš noriu asmeniškai susipažinti. (...) Jei tie klausimai, kurie buvo prieš metus, dingtų iš darbotvarkės, tada to poreikio nebūtų“, - teigė VSD direktorius.
P.Malakauskas teigė negalįs įvardinti, kokie konkrečiai klausimai vėl tapo aktualūs, nes Seimo NSGK posėdžiai, kur tai svarstoma, - uždari.
„Tie klausimai svarstomi uždarų posėdžių metu, mes grįžtame prie problematikos, dėl kurios galima kai kuriuos atsakymus gauti medžiagoje ir tai politikų apsisprendimas - leisti ar neleisti susipažinti su ta medžiaga“, - sakė P.Malakauskas.
VSD vadovas teigė, jog Seimui bus pateiktas sąrašas VSD pareigūnų, kurie susipažintų su tyrimo medžiaga.
Tarp šių pareigūnų VSD direktoriaus pavaduotojų, taip pat ir tyrimo medžiagoje minimų Dariaus Jurgelevičiaus bei Dainiaus Dabašinsko, anot P.Malakausko, nebus.
Grėsmė liudytojams ir pareigūnams
Buvęs Seimo NSGK pirmininkas A.Matulevičius, vadovavęs ir parlamentiniam tyrimui, teigia, kad patenkinus VSD vadovo prašymą galėtų kilti grėsmė kai kuriems komitetui liudijusiems ir VSD tebedirbantiems pareigūnams.
„To daryti negalima (leisti susipažinti su tyrimo medžiaga - BVS), nes komitetas buvo garantavęs liudininkų anonimiškumą ir jų liudijimas vyko nedalyvaujant departamento vadovams. Daug liudininkų, ne tik tų apie kuriuos rašo žiniasklaida ir kurie jau išvaryti iš VSD, kalbėjo apie netvarką VSD ir valstybėje ir iš to darėme apibendrintas išvadas.
Jei VSD analitikai peržiūrės išvadas, jie supras, kad nemažai tų žmonių dar dirba VSD, ir aš esu tikras, kad su jais bus bandoma susidoroti“, - sakė A.Matulevičius.
VSD vadovas tokius įtarimus neigė. „Nekomentuosiu jokių galimų įtarimų - reikia daryti konkretų darbą. Tai yra pasitikėjimo ar nepasitikėjimo klausimas. (...) Mūsų tikslas - ne santykių tarp personalijų aiškinimasis, o siekis spręsti problemas. Tai yra politinis sprendimas - jei Seimas nuspręs „ne“, tai dirbsime su tuo, ką turime. Jei nuspręs taip - judame toliau reformų keliu kurį pradėjome“, - sakė P.Malakauskas.
NSGK tyrimo medžiagos apimtis - apie 1500 puslapių. Didelę jos dalį sudaro buvusių ir esamų VSD darbuotojų liudijimai apie buvusius ir atliekamus tyrimus, departamento vadovybės elgesį, verslo ir politikų grupių įtaką departamento darbui.
NSGK pernai išslaptino tik nedidelę dalį šios komiteto surinktos medžiagos, kurioje dominavo liudijimai apie galimai neskaidrius aukštų valstybės pareigūnų, politikų ir verslo grupių ryšius bei jų įtaką politiniams procesams.
Tyrimą dėl VSD veiklos inicijavo Seimas po to, kai 2006 m. rugpjūtį Baltarusijoje žuvo VSD pareigūnas Vytautas Pociūnas.
Tyrimo išvados buvo nepalankios tuometinei VSD vadovybei. Buvęs VSD vadovas Arvydas Pocius iš pareigų atsistatydino praėjusių metų kovą.