Kai kurie miestai ėmėsi kovoti su tarša, kai kuriuose jų plautos gatvės. Gatves prižiūrinčios įmonės miestuose jas laisto vandeniu, mėgindamos bent šiek tiek pagerinti oro kokybę.
Sostinėje tarša taip pat viršija saugią ribą viršiją. Beveik visi kalbinti žmonės sako dėl to jaučiantys diskomfortą. Tačiau parkuose netrūksta ne tik žaidžiančių vaikų, bet ir mamų su kūdikiais, nors gyventojai ne kartą įspėti vengti ilgesnio buvimo lauke.
Medikai aiškina, kad kuo kietosios dalelės smulkesnės, tuo giliau jos gali prasiskverbti į žmogaus organizmą ir tuo didesnį neigiamą poveikį turėti sveikatai. Be to, žmonių savijautą dabar blogina ir prasidėjęs alerginių žiedadulkių bumas.
„Visos tos dulkės jos ir lieka ore, nusėda ant mūsų odos, nusėda mūsų gleivinėje ir dirgina mūsų organizmą. Tai ir sukelia ir akių uždegimus, ir didesnes slogas, ir, be abejo, labai stiprūs paūmėjimai visų sezoninių alergijų, nes niekas nesustabdo tų žiedadulkių. Ir tas kietųjų dalelių atpūtimas iš Baltarusijos miško degančio, tai tikrai, tikrai nepriduoda sveikatos“, – patarimais dalinasi šeimos gydytojas Valerijus Morozovas.
Medikai įspėja šiomis dienomis lauke rodytis kuo mažiau. Ypač vengti reikėtų aktyvios fizinės veiklos ir, pavyzdžiui, tokias futbolo treniruotes lauke kuriam laikui atidėti.
„Visiems dabar reikėtų atsargiais būti, bet ypatingai tiems, kas turi alergijų, kvėpavimo takų sutrikimų. Vaikai, kadangi jų plotas gleivinės palyginus su kūno mase yra kur kas platesnis, tai tų dulkių poveikis vaikams yra stipresnis. Siauresnės nosytės, siauresni bronchai, jie greičiau sureaguoja, greičiau komplikuojasi kosuliais ir slogomis“, – priduria šeimos gydytojas.
Svarbu nepamiršti tam tikrų priemonių ir grįžus iš lauko.
„Grįžus namo, nusirengti, persirengti. Jeigu tai yra ilgesni plaukai, ypač tai aktualu moterims, vaikams, nueiti po dušu ir nepatingėti nusiplauti tas visas dulkes, prasiplauti veidą, prasiplauti nosį, išsiskalauti burną. Taip, tiesiog kad mes tų dulkių su savimi nenešiotumėme po visus namus“, – pataria šeimos gydytojas.
TV3 sinoptikas Naglis Šulija sako, kad artimiausiomis dienomis situacija nesikeis.
„Tam kad tų kietųjų dalelių būtų mažiau reikia, kad arba lytų, arba pasikeistų vėjo kryptis. Tai vėjo kryptis rimčiau pasikeis šeštadienį vakarop arba sekmadienį“, – tvirtina sinoptikas.
O lietus Lietuvos nuprausti irgi neketina, tad saugantis nuo užteršto oro tai daryti teks patiems.
„Iš tikrųjų reikėtų tokio ilgiau trunkančio, paprasto lietuviško, merkiančio lietaus. Na, tegul nelabai smarkiai, bet ištisinio. Kol kas tokio nebus. Bus lietus iš paskirų debesų, bet jo bus mažai. Tik tai šen, tai ten. Toks oro tikrai neišvalys“, – pastebi Naglis Šulija.
Jei oro tarša dar didės, patariama šeimoms, auginančioms vaikus iki vienų metų ir sergantiems lėtinėmis kvėpavimo ligomis ar alerginiais susirgimais, išvykti iš miestų, kur tarša pati didžiausia.