Oro užterštumo padidėjimui įtakos galėjo turėti vietiniai taršos šaltiniai – transportas, pakeltoji tarša. Be to, dalis teršalų kartu su iš pietryčių atkeliavusiomis oro masėmis galėjo būti atnešta iš kitų Europos regionų. Saulėti ir šilti orai buvo palankūs ozonui aplinkos ore formuotis, maksimali 8 val. O3 koncentracija Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Mažeikiuose, Jonavoje, Kėdainiuose ir Aukštaitijos, Dzūkijos, Žemaitijos kaimo foninėse stotyse viršijo siektiną vertę.
Kietųjų dalelių ore vidutinė paros ribinė vertė yra 50 μg/m3, tačiau šiandien Šilutės plente buvo užfiksuota 243 μg/m3 koncentracija, o miesto centre esančioje stotelėje- 165 μg/m3.
Didelė tikimybė, kad balandžio 25 d. daugelyje miestų bus viršyta kietųjų dalelių (KD10) paros ribinė vertė. Šios kietosios dalelės yra didesnės ir kiek jų yra ore, apibrėžta dienos normose.
Pragariški vaizdai užfiksuoti prie Baltarusijos – Ukrainos pasienio. Maždaug 200 hektarų plotas pleška netoli Černobylio – vidutiniškai 300 km spinduliu nuo vietos, kur prieš 33-ejus metus įvyko atominė katastrofa. Įsisiautėjusiam miškų ir laukymių gaisrui Baltarusijoje slopinti mestos didelės pajėgos – daugiau nei 100 ugniagesių, tačiau dėl sausros jis taip sparčiai išplito, kad matyti net iš palydovo.
„Miškų gaisrai iš viso, iš tikrųjų, palydove matosi pakankamai retai. Jie tada matosi, kai jau iš tikrųjų yra dideli. Kadangi dabar visame šitame regione – Lietuvoje, Baltarusijoje, Ukrainos vakarinėje dalyje – vėjai pietryčių, tai tie dūmai keliauja tiesiai link mūsų šalies", – kalbėjo sinoptikas Tadas Kantautas.
Išskirtiniai TV3 žinių užfiksuoti vaizdai Lietuvos pajūryje – lyg iš dykumos. Čia siaučia smarki smėlio audra. Anot sinoptikų, dėl visko kalta Lietuvą apėmusi sausra.
Šalyje jau kone mėnesį nebuvo lietaus, tad dirva daug kur perdžiūvusi. Tad prasidėjus ūkio darbams, šiandien sukilę 15–17 m/s vėjai, štai taip šiaušia dirvožemio dulkes ore.
„Tokį reiškinį net galima pavadinti pažemio dulkių audra. Labai tokių panašių kadrų vakar buvo fiksuota Lenkijoje, taigi ta stiprių vėjų zona šiandien jau pasiekė ir mūsų šalį. Ir kadangi ilgau nebuvo jau tokio gausesnio lietaus, žemė išdžiūvusi, tai štai ir turime tokiu pakankamai retus reiškinius“, – kalbėjo T. Kantautas.
Ir tai dar ne visos meteorologinės anomalijos, kurias šiomis dienomis stebėsime Lietuvoje.
„Dar viena įdomybė, kuri atkeliauja šiandien vakare ir rytoj, tai dulkės iš Sacharos. Greičiausiai pamatysime tą poveikį, ypač rytais vakarais turėtų būti saulė labai raudona ir pats dangus netgi ir dienomis turėtų būti toks apsiblausęs“, – kalbėjo sinoptikas T. Kantautas.
Visuomenės sveikatos specialistai ragina šiomis dienomis nerizikuoti savo sveikata ir tiek vaikams, tiek suaugusiesiems riboti fizinį aktyvumą lauke, naudoti nuo taršos apsaugančias kaukes.
„Tokiomis dienomis padidėja priėmimų į ligonines atvejų dėl širdies kraujagyslių ligų. Čia pagrindinis yra. Yra tokia statistika, kad apie trečdalį visų mirčių nuo plaučių ligų, nuo infarktų, insultų ir širdies kitų ligų yra susiję su oro užterštumu kietosiomis dalelėmis“, – sakė Visuomenės sveikatos centro atstovė Irena Taraškevičienė.
Sinoptikai prognozuoja, kad oro tarša ims sklaidytis maždaug po poros dienų. Tai lems besikeičianti vėjo kryptis, padidėsiantis debesuotumas ir prognozuojami krituliai.
Palydovinė nuotrauka rodo, kur apskritimu pažymėta gaisro vieta, o raudona rodykle – link Lietuvos slenkantis sveikatai pavojingas gaisro dūmų debesis. Oro tarša sostinėje buvo pastebima nuo pat trečiadienio ryto.
„Saulė raudona, matėsi ties horizontu tokios tamsesnės juostos. Tai matosi iš karto, kad ore yra daugiau kietųjų kažkokių ir jautėsi kvapas tam tikras, toks specifinis. Taigi tą buvo galima pastebėti jau trečiadienį ryte“, – dėstė jis.
Iš paukščio skrydžio matyti, kad sostinės centras – gerokai padūmavęs. Tiesa, pasidžiaugti galima bent tuo, kad dėl netoli Černobylio siautėjančių gaisrų radiacinis fonas Lietuvoje nepakito.
Visgi oro tarša kietosiomis dalelėmis padidėjusi visoje Lietuvoje. Oro taršos duomenys rodo, kad iš 17 stočių Lietuvoje aukšta tarša fiksuojama 13-oje. Kai kuriuose miestuose tarša normą viršija maždaug du kartus.
Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, balandžio 25-26 d. vietomis numatomas nedidelis lietus, pūs vidutinio stiprumo pietryčių krypties vėjas. Sąlygos teršalams sklaidytis bus vidutiniškai palankios, kietųjų dalelių koncentracija miestų ore išliks padidėjusi.