Konservatorių tarybai šeštadienį paskelbus, jog susitarimas su socialdemokratais dėl paramos nebus atnaujintas, premjeras Gediminas Kirkilas vėl prakalbo net apie pirmalaikius Seimo rinkimus. Tokias galimybes Seimo opozicijos nariai vadina blefu.
Konservatoriai: socdemai susigaudys kas parems kokį projektą
Seimo narys konservatorius Jurgis Razma (pasisakymai, balsavimo istorija) portalui „Balsas.lt“ sakė, kad tai nereiškia mažumos vyriausybės žlugimo.
„Raida gali būti labai paprasta. Tiesiog neturėsime jokių išskirtinių santykių su socdemais, o kai valdančiajai koalicijai reiks priimti kokį projektą, teks ieškoti įvairių frakcijų paramos. Manau, kad jie nesunkiai gali susigaudyti kas ką paremtų – vertybiniai skirtumai tarp frakcijų labai aiškūs.“ – kalbėjo konservatorius.
„Mažumos vyriausybei egzistuoti toks modelis, kai didžiausia opozicinė frakcija ją remia atskiru susitarimu – nėra būtinas. Pradžioj, kai daugelis seimūnų išvis netikėjo, kad tokia vyriausybė gal išsilaikyti, to reikėjo.“ – sakė Seimo narys.
Nutraukti formalią paramą, pasak jo, paskatino nusivylimas. „Suvokiant takoskyrų platumą aišku, kad daugeliui žmonių atrodo, jog tai buvo visiškas rėmimas tokių socdemų, kokie jie dabar yra. Ilgainiui tai tapo ir viešųjų ryšių problema.“- pažymėjo J. Razma.
Kalbas apie priešlaikinius Seimo rinkimus J. Razma vadino nerimtomis. „Gali būti ir daugiau tokio oro drebinimo, kaip matėme ir premjero atveju. Vienai ar kitai partijai labai svarbu parodyti ir pareikšti kaip j gerai pasiruošusi ir nieko nebijo. Realių galimybių nėra. Valdančioji koalicija turėtų pati sau inicijuoti nepasitikėjimą ir dar įtikinti V. Adamkų paleisti Seimą, o ne vyriausybę.“
Kartu konservatorius pažymėjo, jog priešlaikinių rinkimų nebijo ir Tėvynės Sąjunga. Pasak jo, baimė gali kamuoti tuos, kurie balansuoja ties iškritimo iš Seimo riba.
Darbo partijos frakcija: Konservatorių ir socialdemokratų bendradarbiavimas – politinis flirtas – patyrė fiasko
Opozicinė Darbo partijos frakcija teigia, kad ji išliks nuosekli savo sprendimais ir rems tik tuos įstatymus, kurie yra maksimaliai naudingi Lietuvos žmonėms. Konservatorių ir socialdemokratų bendradarbiavimas – politinis flirtas – patyrė fiasko todėl, kad jis buvo paremtas ne moraliniais vertybiniais kriterijais, ideologija, ne naudos Lietuvai siekiu, o tiktai išskaičiavimais, kaip išsilaikyti valdžioje ir išlaikyti susiformavusią politinę oligarchinę verslo grupuotę.
Darbo partijos frakcija nebijo priešlaikinių rinkimų, bet mano, kad G. Kirkilo kalbos apie priešlaikinius rinkimus yra ne rūpestis stabilia situacija šalyje, o energetikos monopolistų ir dujų tarpininkų interesų protekcija: premjeras savarankiškai nesusitvarko su jam deleguotomis pareigomis, konservatoriai nusisuka nuo paramos, bijodami prarasti savo elektoratą prieš rinkimus. Todėl iškyla tiesioginė grėsmė mažumos Vyriausybei įvykdyti savo įsipareigojimus oligarchinėms grupuotėms.
„Tai parodė vienas iš daugelio skaudžių pavyzdžių, kai premjeras G. Kirkilas net sugebėjo parduoti „Alytaus tekstilės“ darbuotojus kaip baudžiauninkus“, – teigia Darbo partijos frakcijos seniūnas Kęstutis Daukšys (pasisakymai, balsavimo istorija).
"Lietuva – ne asmeninis G. Kirkilo "uabas", kur jis nustatinėja taisykles. Amoralu yra šantažuoti ir laikyti įkaitais visus Lietuvos gyventojus, įnešti destrukciją į visuomenę dėl paties nesugebėjimo stabiliai valdyti valstybę. Premjeras turėtų suvokti, kad negrįžtamai į praeitį nuėjo "vienos partijos – vienos tiesos" laikai, ko tiek jis, tiek kai kurie konservatoriai išmoko komunistų partinėse mokyklose", – teigia Seimo narė D. Mikutienė (pasisakymai, balsavimo istorija).
"Pats premjeras G. Kirkilas – karaliukas, kuris džiaugiasi savo išgalvotais "apdarais", o socialdemokratai kartu su Tėvynės sąjunga bijo tiek pačiam karaliukui pasakyti, tiek ir sau prisipažinti, kad jų karaliukas nuogas. Dėka šio karaliuko susiformavo politinė oligarchija, ypatingai remiama A. Kubiliaus, kuris viešai deklaruoja kovą su korupcija, o jų 2K projektas politinės korupcijos voratinkliais apraizgė Lietuvą", – mano R. Visockytė (pasisakymai, balsavimo istorija).
"Lietuvai, Europos Sąjungos valstybei, kaip niekad reikalingas politinis stabilumas, tai yra šalies prestižo reikalas, šalies piliečių gerovės kūrimo sąlyga, o šiandien visa Lietuva mato pamintus principus vardan "valstybininkų" klanų interesų, nesugebėjimą valdyti ir paaiškinti, kodėl nesuvaldomai kyla maisto produktų kainos, kodėl įvairių profesijų darbuotojų atlyginimai stovi vietose. Griežtą atkirtį tokioms užmačioms turėtų duoti visos politinės partijos, kurios brangina ir tausoja pagrindinį politinių organizacijų turtą – rinkėjų pasitikėjimą", – teigia parlamentarės.
Tvarka ir teisingumas: Lietuvą toliau valdo 2K
„Prieš savaitę prognozavau, kad konservatoriai taip ir pasielgs“, „Balsas.lt“ sakė partijos Tvarka ir teisingumas frakcijos lyderis Valentinas Mazuronis (pasisakymai, balsavimo istorija). Jo nuomone, Lietuvos politikoje nuo šio pareiškimo absoliučiai niekas nepasikeitė.
„Formaliai nutraukdami paramą konservatoriai išsaugojo visus postus ir kelius toliau tartis visais esminiais klausimais. Lietuva tebėra valdoma ir apgaudinėjama 2K“, - sakė parlamentaras.
„Pažiūrėkite į Lenkiją – ten, kai tikrai griaunama vyriausybė ir nutraukiamos paramos, iš postų atšaukiami visi žmonės ir reiškiamas nepasitikėjimas. Tai, ką daro konservatoriai ir socdemai yra viešųjų ryšių akcija ir dargi prasta“, - teigė V. Mazuronis.
Priešlaikinių rinkimų parlamentaras sakė nesitikįs. Pasak jo, tai toks pat blefas, kokį kartą jau vykdė socdemai, kuomet patys pasiūlę balsuoti dėl priešlaikinių rinkimų, nedalyvavo balsavime.