Tą numatančioms Sveikatos draudimo įstatymo pataisoms ketvirtadienį parlamentas pritarė dauguma balsų. Iš 121 užsiregistravusiojo Seimo nario 120 balsavo „už“.
Nors prieš tai Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) buvo numatyta, kad jautriausioji pacientų grupė nemokamai kompensuojamus vaistus gaus, tik jei rinksis su mažiausia priemoka, paskutinę minutę Seimo sveikatos reikalų komitetas pateikė siūlymus šios idėjos atsisakyti.
Apie tai išgirdę pacientai buvo labai dėkingi už tokią kalėdinę dovaną. „Šis klausimas būtų palietęs apie 300 tūkst. pacientų, tai yra pakankamai didelė Lietuvos dalis. Norime padėkoti komitetui, kad buvo priimtas geras sprendimas ir nepaliks šių žmonių užribyje“, – sakė asociacijos „Gyvastis“ vadovė Aušra Degutytė.
Įteisins vaistų „krepšelį“
Pacientų laukia ir naujas pokytis, kuris atsiras nuo liepos 1 d., tai – vadinamasis pacientų priemokų „krepšelis“. Tai reiškia, kad jei pacientas, per kalendorinius metus pirkdamas kompensuojamuosius vaistus su mažiausia priemoka, joms išleistų didesnę nei trijų vidutinių metinių priemokų dydžių sumą – šiuo metu tai sudaro 45 eurus – vėliau tais pačiais metais jam būtų padengtos visų kitų kompensuojamųjų vaistų su mažiausia priemoka išlaidos.
Tokiu būdu labiausiai ligoti pacientai kompensuojamuosius vaistus irgi galėtų gauti nemokamai.
Skaičiuojama, kad toks „krepšelio“ įteisinimas padėtų sutaupyti namų ūkio lėšų bent 120 tūkst. pacientų, kurie dažniausiai vartoja vaistus.
Pažymima, kad pacientai ir toliau galės pirkti vaistus su didesnėmis priemokomis sumokant kainos skirtumą, tačiau tuo atveju išlaidos nebus skaičiuojamos į minėtą krepšelį.
Taip pat numatyta, kad vaistai, kurių dėl jų medicininių savybių negalima keisti kitais, taip pat būtų laikomi vaistais su mažiausia priemoka. Tokiais vaistais bus laikomi vieno tiekėjo vaistai, visi biologiniai vaistai (pavyzdžiui, insulinas) ir mažo terapinio indekso vaistai (pavyzdžiui, po transplantacijos skiriami imunosupresantai, vaistai epilepsijai gydyti ir pan.), nepriklausomai nuo šiuos vaistus tiekiančių gamintojų skaičiaus.
Farmacijos įstatymo pakeitimus, kuriuose įteisinami nauji vaistų ir medicinos pagalbos priemonių (MPP) kainodaros ir kompensavimo reikalavimai, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paruošė ir pateikė po Konstitucinio Teismo 2021 m. spalio 15 d. nutarimo, kuriuo nurodoma, kad valstybės kompensuojamųjų vaistų kainodara ir kompensavimo sąlygos turi būti nustatomos įstatymo lygmeniu.
Valstybės kompensuojamų vaistų kainodara remsis mažiausias kainas turinčių ES šalių kainų vidurkiu, taip pat nustatytas paciento priemokos už vaistus ar MPP, kurios yra kainynų grupėse yra mažiausia.
Plačiau apie šią savaitę vaistines supurčiusį skandalą kviečiame žiūrėti vaizdo siužete: