Mokykloje triukšmingas ir chaotiškas pietų metas. Pradinukai kimba į maistą. Šiandien čia patiekiami kotletai su ryžiais ir agurkais arba miltiniai blynai su varške, o prie pastarųjų ir grietinė su uogiene. Lėkštės kaipmat tuštėja.
O ištuštėjus lėkštėms – vaikai pamažu renkasi prie valgyklos prekystalio. Retas kuris atsispiria saldumynams, bet populiarios ir morkytės.
Rasti vaiką be sugedusių dantukų, lyg ieškoti adatos šieno kupetoje. Ir visa tai nepaisant pastaraisiais metais sugriežtėjusių mitybos reikalavimų mokyklose, veikiančių nemokamų vaisių, daržovių ir pieno programų, ir galiausiai dantų valymo pamokų nuo pirmos klasės.
Skelbiama, kad tik pusė Lietuvos vaikų reguliariai – tai yra du kartus per dieną – valosi dantis. O to pasekmė: net 4/5 4 metų vaikų turi ėduonį, kitaip dar vadinamą kariesu. Tarp 5-mečių tokių vaikų – 92 proc., o tarp 6 m. vaikų – per 93 proc.
Tai vos trejų metų vaiko kortelė. Ir tokių pacientų kuo toliau, tuo, anot odontologų, daugiau.
Didėja ir kita problema. Vaikus atsivedę tėvai vis dažniau reikalauja narkozės, kad tik nereikėtų vaiku rūpintis, jo įkalbinėti, o narkozės kenkia vaiko raidai.
Anot odontologų – kuo toliau, tuo mažiau tėvai išties rūpinasi vaikais. Medikai pataria vaikui dantis pradėti valyti jau išdygus pirmajam dantukui, kad vystytųsi įpročiai, stiprėtų dantenos. Ir iki pat 7-8-erių metų, net jei vaikas pats valosi dantis, pakartotinai juos išvalyti, nes jūsų atžala to dar nepadaro visavertiškai.
Plačiau apie tai TV3 reportaže