JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) trečiadienį su aplombu įžengė į pasaulinę areną - rengė vieną susitikimą po kito, žadėjo mažinti branduolinių ginklų atsargas ir padovanojo britų karalienei Elizabeth II (Elzbietai II) personalinį "iPod".
JAV lyderis, trumpam pabėgęs nuo blogų ekonominių naujienų savo šalyje, pirmą kartą galėjo iš tikrųjų pajusti, kaip užsienyje yra reiškiama JAV galia, ir sudarė kelionių po visą pasaulį sąrašą šiems metams.
Jis sulaukė entuziastingo rusų įvertinimo, iš esmės vengė didelius nesutarimus su Kinija keliančių klausimų ir kaltino žiniasklaidą kursčius G-20 šalių pozicijų skirtumus šio viršūnių susitikimo dėl pasaulinės krizės išvakarėse.
B.Obamos derybos su Rusijos prezidentu Dmitrijumi Medvedevu baigėsi bendru įsipareigojimu smarkiai mažinti branduolinių ginklų atsargas.
Iranas taip pat galėjo pajusti kiek didesnį diplomatinį spaudimą, kai abu lyderiai paragino Teheraną atverti savo branduolinę programą Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) derybininkams.
"Mane labai padrąsino prezidento vadovavimas", - sakė B.Obama.
"Ypač džiaugiuosi dėl to, kad prezidentas pakvietė mane atvykti į Maskvą tęsti darbo kai kuriose srityse, kurias aptarėme šiandien", - sakė jis ir pažadėjo į Rusijos sostinę nuvykti liepą.
D.Medvedevas atrodė dar optimistiškiau nusiteikęs.
"Liepa yra šilčiausias metas Rusijoje ir Maskvoje, ir aš manau, kaip tik tokiu bruožu (pasižymės) ....tuo metu Maskvoje (vyksiančios) ... derybos ir santykiai", - sakė jis.
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas tuo tarpu užsipuolė buvusį JAV prezidentą George'ą W.Bushą (Džordžą V.Bušą), kuris, kaip pats sakė, buvo pažvelgęs į buvusio Rusijos prezidento Vladimiro Putino sielą, bet paskui leido JAV ir Rusijos santykiams blogėti.
"Yra pagrindo manyti, kad šį kartą geri santykiai neapsiribos asmeniniais", - sakė S.Lavrovas ir pridūrė, kad ryšiai nebus "gerų santykių iliuzija dėl jų plėtros (tik) asmeniniu lygiu".
Abu lyderiai taip pat aptarė Rusijos susirūpinimą dėl JAV priešraketinės gynybos planų ir nesutarimus dėl tokių klausimų kaip Gruzija ir Rusijos pretenzijos į įtakos sferą buvusioje sovietinėje erdvėje.
Kitas B.Obamos svečias puošnioje JAV ambasadoriaus rezidencijoje Regents Parke buvo Kinijos prezidentas Hu Jintao (Hu Dzintao). Šį kartą pokalbis neatrodė toks šiltas, o vienas JAV pareigūnas, nepanoręs skelbti savo pavardės, jį pavadino "dalykišku".
Tačiau B.Obama "su malonumu" priėmė Hu Jintao pakvietimą antrąjį šių metų pusmetį apsilankyti Kinijoje.
Lyderiai susitarė "stiprinti ryšius visais lygiais", pradedant ekonomika ir baigiant kova su terorizmu, be to, pažadėjo plėsti konsultacijas dėl branduolinės ginkluotės "neplatinimo ir kitų tarptautinio saugumo temų".
Kinijos ir JAV ryšiai į valdžią atėjus B.Obamai pradėjo klostytis ne itin sklandžiai - buvo apsikeista griežtomis frazėmis dėl valiutos ir ekonominių klausimų, įvyko JAV karinio laivyno laivo ir Kinijos laivų konfliktas Pietų Kinijos jūroje.
Tačiau abi šalys nusprendė pradėti "JAV ir Kinijos strateginį ir ekonominį dialogą", kuriam vadovaus JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton (hilari Klinton), Kinijos Valstybės Tarybos narys Dai Bingguo (Dai Binguo), JAV iždo sekretorius Timothy Geithneris (Timotis Geitneris) ir Kinijos vicepremjeras Wang Qishanas (Vang Čišanas).
Per britų Užsienio reikalų ministerijoje įvykusią spaudos konferenciją su ministru pirmininku Gordonu Brownu (Gordonu Braunu) B.Obama pirmaujančioms ekonomikoms sakė įsibėgėti ieškant pasaulinės krizės sprendinių.
"Jei (norime) atnaujinti augimą, variklis negali būti vien Jungtinės Valstijos", - pabrėžė jis.
Pasak B.Obamos, nuomonių skirtumai dėl to, kaip gelbėti JAV ekonomiką - skatinimo paketais ar reguliavimu, kuriam pirmenybę teikia Prancūzija ir Vokietija, buvo "smarkiai išpūsti", o pagrindiniai to kaltininkai yra žurnalistai.
Vėliau trečiadienį B.Obamos kortežas nuvažiavo į Bakingamo rūmus, kur naujasis JAV lyderis išgėrė arbatos su karaliene Elizabeth II, kuri kaip monarchė pirmą kartą Jungtinėse Valstijose lankėsi 1957-aisiais - ketveri metai prieš tai, kai B.Obama gimė.
M.Obama įteikė monarchei ir jos vyrui princui Philipui (Filipui) personalinį MP3 grotuvą su vaizdo medžiaga apie jos 2007 metų vizitą Vašingtone ir Virdžinijoje.
Rūmų atstovas sakė, kad mainais karalienė ir Edinburgo hercogas padovanojo Obamoms pasirašytus savo portretus.
Po priėmimo su žmona išeidamas iš Bakingamo rūmų, B.Obama šį vizitą pavadino nuostabiu ir pridūrė: "Jos Didenybė yra žavinga".