Europos parlamentarė Ona Juknevičienė teigia, kad Lietuvos premjeras Gediminas Kirkilas neturi jokių galių atšaukti iš posto Europos Komisijos narės Dalios Grybauskaitės.
Kitą savaitę Strasbūro plenarinėje sesijoje Europos Parlamente (EP) bus svarstomos pataisos dėl EP darbo tvarkos taisyklių dalinio pakeitimo, susijusio su Europos Komisijos patvirtinimu. Dokumentas apibrėš tvarką, pagal kurią 2009 metais bus tvirtinami eurokomisarai.
Šiuo metu Europos Komisijoje yra 27 komisarai, kuriuos delegavo šalys narės. Tik komisarai atstovauja ne kiekvienai šaliai, o vadovauja direktoratams pagal kuruojamas sritis. Tačiau pirmiausia jie turi praeiti Europos Parlamento „filtrą“.
„Tvirtindamas dabartinės Europos Komisijos sudėtį, 2004 metais EP atmetė dvi kandidatūras - italo Rocco Buttiglione‘s ir latvės - Ingridos Ūdrės. Italijos kandidatas EP nepasitenkinimą įžiebė konservatyviu pasisakymu apie homoseksualus bei gėjų santuokas, o Latvijos kandidatė įsivėlė į neteisėtų dovanų skandalą.
Pasak europarlamentarės O.Juknevičienės, Lietuvos atstovė Dalia Grybauskaitė, šiuo metu Europos Komisijoje kuruojanti finansines programas ir biudžetą, po klausymų EP sulaukė vieno palankiausių vertinimų.
Neseniai Lietuvos premjeras apkaltino D.Grybauskaitę politikavimu, siekiant uždengti neveiklumą Europos Komisijoje ir tuo, kad ji nieko nenuveikė Lietuvos naudai. G.Kirkilas anksčiau pabrėžė, kad Europos Komisija yra pavaldi nacionalinėms vyriausybėms, o ne atvirkščiai. Tačiau, pasak O.Juknevičienės, premjeras neturi jokių galių reikalauti eurokomisarės atstatydinimo.
„ES sutartyje numatyta, kad Europos Komisijos narys gali būti atstatydintas tik tuo atveju, jei to reikalauja Komisijos pirmininkas, - sako O.Juknevičienė. - Premjeras, kaip ir Socialdemokratų partija, kuri žada svarstyti eurokomisarės elgesį, gerokai pervertina savo galias, nes valstybės narės neturi galios atšaukti eurokomisaro, išskyrus tuos atvejus, kai pats Europos Komisijos narys nusprendžia pasitraukti. Tai numato ES sutarties 17 straipsnis.“
EP turi galią tvirtinti, tačiau neturi galios pašalinti eurokomisaro iš posto. Parlamento nariai gali tik balsuoti dėl siūlymo pareikšti nepasitikėjimą Europos Komisija ir jei toks pasiūlymas priimamas, Komisijos nariai atsistatydina kolektyviai.
Buvo tik vienas kartas, kai EP atsisakė patvirtinti biudžetą - 1998 metais, ir būtent dėl tos priežasties Komisija turėjo atsistatydinti.
D.Grybauskaitę į Europos Komisiją 2004 metais pasiūlė Algirdo Brazausko vadovaujama vyriausybė. Europos Komisijos kadencija - 5 metai.