„Konkrečiai įvardinant, imuniteto atsparumą mažina tokie veiksniai, kaip sumažėjęs miego valandų skaičius ar nemiga, per ilgai besitęsiantis protinis, fizinis darbas arba nuolatinės per intensyvios sporto treniruotės. Taip pat didelę įtaką gali padaryti staigus svorio netekimas arba maistinėmis medžiagomis skurdus valgiaraštis. Žinoma, alkoholio vartojimas imunitetui taip pat daro nemenką žalą“, – sako sporto ir sveikatingumo klubo „Šaulė GYM“ įkūrėja Gitana Vitkauskienė.
Savijautos pokyčiai iš karto nepastebimi
Visi šie neigiami mūsų kasdienio gyvenimo įpročiai neleidžia kūnui tinkamai atsistatyti, organizmas priverstas eikvoti maistinių medžiagų ir energetinius resursus. Šiems išsekus ir nesant atsistatymo, mažėja atsparumas mikroorganizmų vyravimui, ima pulti bakteriniai, virusiniai susirgimai.
„Išsekus imunitetui dažnai žmogus didelių savijautos pokyčių nejaučia, tačiau užtenka lengvo vėjelio pūstelėjimo ar oro temperatūros pokyčio ir susergama. Liga taip mus bando įspėti, kad atkreiptume dėmesį į tai, kiek miegame, valgome ar net dirbame. Žalingi gyvensenos įpročiai sekina ir mūsų centrinę nervų sistemą: asmuo tampa jautresnis stresui, silpnėja atidumas bei dėmesys, tai gali iššaukti net traumas, avarijas ar kitus nelaimingus įvykius“, – tvirtina Gitana Vitkauskienė.
Kaip atstatyti nusilpusį imunitetą?
Siekiant kuo greičiau atstatyti nusilpusį imunitetą, pirmiausia būtina gerai išsimiegoti ir vėliau nuolatos laikytis miego-poilsio rėžimo. Privalu kuriam laikui atsiriboti nuo darbų ir pailsėti nuo minčių, užduočių, informacijos srauto bei šurmulio.
Trenerė taip pat akcentuoja, kad būtina nuolat dėmesio skirti kasdieniniam ir savaitgalio poilsiui: popiečio miegas, pasivaikščiojimas gryname ore, buvimas gamtoje, vandens procedūros bei kitos aktyvaus poilsio formos.
„Atsisakykite alkoholio ir cigarečių, o jiems skirtus pinigus ir laiką skirkite sporto treniruotėms ar kitiems sveikiems malonumams. Ypatingai svarbi ir subalansuota maistinga mityba. Ribokite saldumynus, miltinius patiekalus, greitą maistą ir juos iškeiskite į žuvį, kiaušinius, daržoves, košes, vaisius, uogas, sėklas, riešutus ir ankštinius produktus.
Nepamirškite gerti pakankamai vandens, tačiau nesidairykite į nereikalingus ir net pavojingus gėrimus, kaip vaisvandeniai, sultys iš pakelių, alkoholis, kava ar juoda arbata. Šiuos gėrimus pabandykite pakeisti žalia ir žolelių arbatomis, šviežiomis vaisių bei daržovių sultimis“, – pataria pašnekovė.
Taip pat organizmo rezervus padeda atstatyti saikinga vitaminų, mineralų, amino rūgščių, žuvų taukų, vaistažolių, česnako, imbiero ekstraktų pagalba.
Sveiki kasdieniai įpročiai – nepalaužiamas imunitetas
Norint turėti tvirtą ir jokių virusų nepalaužiamą imunitetą, būtina juo rūpintis nuolatos ugdantis tinkamus sveikos gyvensenos įpročius.
„Išvardintus sveiko gyvenimo būdo komponentus būtina praktikuoti nuolat, kompleksiškai ir visą gyvenimą, prisiimant atsakomybę už savo sveikatą bei savijautą, keliant aukštesnius tikslus sau, kaip žmogui, kuriančiam sveiką šeimą ir visuomenę. Rekomenduoju jungtis prie sveiką gyvenimo būdą propaguojančių organizacijų ar sporto klubų. Ten dirbantys specialistai ir bendraminčiai suteiks jums žinių, praktinių patarimų ir nuolat motyvuos”, – kalba G. Vitkauskienė.