Stiprios liūtys, žaibai ar užsitęsusi kaitra – visa tai yra klimato kaitos pasekmė. Straipsnį mokslininkai publikavo žurnale „Nature Climate Change“.
Siekdami nustatyti priežastį ir išvengti galimų neapibrėžtumų mokslininkai išstudijavo ilgamečius meteorologinius matavimus.
Klimatologai sulygino du 20-mečius – 1960-1979 ir 1991-2010 metų laikotarpius, tarp kurių vidutinė Žemės temperatūra pakilo 0,5 laipsnio pagal Celsijų.
Pasirodo, kad šio laikotarpio pabaigoje išaugo tokių meteorologinių reiškinių, kaip užsitęsusios sausros ar ekstremalių liūčių trukmė. Maža to, vidutinė vasaros temperatūra išaugo 1 laipsniu, o žiemos tapo vidutiniškai 2,5 laipsnių šiltesnės.
Anot mokslininkų pateiktų išvadų, šie orų pokyčiai negali būti paaiškinami natūraliais reiškiniais – jie yra iššaukti žmogaus veiklos.
Šie duomenys taip pat atitinka anksčiau pristatytus mokslinius modelius, kurie parodė, kad globalios temperatūros išaugimas dėl žmogaus veiklos 2 laipsniais padvigubins nederliaus tikimybes, sumažins gėlo vandens prieinamumą ir išaugins anomalaus karščio dažnumą.