• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Nuo lapkričio 2-osios dalis gydymo įstaigų galės išrašyti elektroninius receptus, o vaistinės privalės parduoti vaistus pagal juos.

 Nuo lapkričio 2-osios dalis gydymo įstaigų galės išrašyti elektroninius receptus, o vaistinės privalės parduoti vaistus pagal juos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prievolę išrašyti vadinamąjį e.receptą nuo ateinančio pirmadienio turės 170 iš beveik 550 šalyje veikiančių sveikatos priežiūros įstaigų, kurios aptarnauja apie 60 proc. šalies pacientų. Tuo metu juos priimti nuo kitos savaitės pradžios galės per 75 proc. vaistinių visoje šalyje.

REKLAMA

Šią naujovę ketvirtadienį Vilniuje žurnalistams pristatė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM), Valstybinės ligonių kasos (VLK), gydymo įstaigų, vaistinių atstovai. Pasak Sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės, e.receptas pacientams nuo šiol leis nebesinešioti popierinių receptų, kuriuos vyresnio amžiaus žmonės iki šiol kartais pamiršdavo ar pamesdavo.

REKLAMA
REKLAMA

„Kadangi jie nebus ranka rašomi, nebus neįskaitomi, nebus, kai kartais tenka grąžinti pacientą patikslinti receptą. Yra tokių atvejų, nelaimingų atsitikimų, kai pametamas receptas, ar kyla kokia nelaimė, gaisras ir recepto nebegalima panaudoti - bet kurioje situacijoje, pacientas žinodamas, kad buvo pas mediką, žinos, kad jam vaistai išrašyti ir bet kurioje vaistinėje, kur jam arčia prie namų, jis galės įsigyti vaistą be popierinio recepto“, - sakė R.Šalaševičiūtė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Medikai savo ruožtu atkreipė dėmesį, kad atvežus pacientą į ligoninę be sąmonės, dažnai nebuvo žinoma, kokius vaistus jis vartoja, dabar šios problemos neliks.

Sutartis dėl e.recepto priėmimo jau yra pasirašę didieji vaistinių tinklai - „Eurovaistinė“, „Gintarinė vaistinė“, „Camelia“, „Benu“. Iš viso pasirašytos 48 sutartys, apimančios beveik 75 proc. šalies vaistinių - pradžioje tokia galimybė bus sudaryta prie didžiųjų gydymo įstaigų esančiose vaistinėse. Tačiau, anot SAM bei medicinos įstaigų atstovų, receptą jau kitą savaitę galės išduoti ir kitos įstaigos, kurios nėra sudariusios sutarčių - jos, jei tik pacientas to pageidaus, tai galės padaryti prisijungusios prie centrinės E.sveikatos sistemos.

REKLAMA

Laikinasis VLK vadovas Gintaras Kacevičius pažymėjo, kad vaistai, išduoti pagal elektroninius receptus, bus apmokėti taip pat, kaip ir išduoti pagal popierinius.

„Greta elektroninių receptų lygiagrečiai egzistuos ir popieriniai receptai, bet, aišku, nedubliuojant vieni kitų“, - sakė G.Kacevičius.

Pasak R.Šalaševičiūtės, sprendimą, ar išrašyti elektroninį, ar popierinį receptą, priimti turės medikai. Ministerija planuoja visiškai perkelti su sveikatos apsauga susijusias funkcijas į elektroninę erdvę jau 2018-ųjų kovo 1-osios, tačiau kiek laiko bus išduodami ir elektroniniai, ir popieriniai receptai, priklausys nuo sistemos veikimo.

REKLAMA

„Estijoje prieš penkerius metus paleidus e.recepto sistemą, ji tą patį mėnesį, pensijų gavimo dieną, kaip sakoma, užlūžo, ir politikai svarstė, ar išvis atsisakyti, ar investuoti papildomai. Čia mūsų specialistų dėka praėjusių metų pabaigoje, įvertinus tas problemas, kurios buvo Estijoje, pasimokius iš tų klaidų, manau, užtikrinome, kad tokių klaidų nebūtų“, - sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ministrė taip pat pripažino, kad pasižiūrėti e.receptą per elektroninės bankininkystės galės tik apie pusė pacientų - SAM duomenimis, elektronine bankininkyste naudojasi tik 47 proc. gyventojų. Tiesa, receptus peržiūrėti bus galima ir prisijungus prie E.sveikatos sistemos su elektroniniu parašu.

SAM atstovai bei medikai įvardijo ir kitas naujoves, pavyzdžiui, tai, kad vaistus pagal e.receptą galės atsiimti ir notariškai patvirtintą įgaliojimą turintis giminaitis. Be to, išrašius elektroninį receptą, žmogus galės vienu metu pasiimti tik dalį vaistų - tai, anot SAM atstovų, ypač aktualu vyresnio amžiaus žmonėms, kurie iškart negali nusipirkti visų jiems skirtų medikamentų.

REKLAMA

Didžiųjų vaistinių tinklų atstovai teigia esantys pasirengę priimti e.receptus ir pradžioje tai bus užtikrinama prie didžiųjų gydymo įstaigų. Šiuo metu vaistinėse rengiami darbuotojų mokymai, kai kur, pavyzdžiui, „Eurovaistinės“ tinkle, apie galimybę priimti elektroninį receptą pacientus informuos lipdukas ant vaistinės durų.

Elektroninius receptus šiuo metu naudoja Danija, Norvegija, Švedija, Suomija, Estija, Ispanija, Jungtinė Karalystė. Pasak SAM, nepaisant to, apie 3-5 proc. receptų esant nenumatytiems atvejams šios šalys išrašo tradiciniu būdu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų