Socialinės apsaugos ir darbo ministrė primena prašyti šildymo kompensacijų ir žada, kad dviejų kambarių būste gyvenantys senjorai už šildymą turėtų mokėti ne daugiau 10 eurų.
Šiaulietė Antanina aplink namus po pūgos nusikasa užpustytus takus. Moteris juokauja, kad bent taip pasišildo, mat išbrangus dujoms, namus šildosi minimaliai – dabar juose ne daugiau 17 laipsnių šilumos. Per 2 metus dujos jau pabrango beveik trigubai, o nuo Naujųjų metų pabrangs dar labiau. Tad moteris spėja, kad 200 eurų per mėnesį už dujas, kaip moka dabar, nuo sausio nebeužteks.
„Virš 200 eurų už dujas, už šildymą. Reiks dar mažint, ir taip sumažinom iki minimumo, kad truputį būtų šilta kambary, ne visai šalta. Kai lauke dirbi, tai gerai“, – sako šiaulietė Antanina.
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba skelbia, kad nuo sausio gyventojams dujos vėl brangs. Sunaudojantiems nedaug, maistui ruošti, jos brangs beveik 40 proc., na, o besišildantiems dujomis brangimas sudarys apie 20 proc.
Gyventojai piktinasi kainų augimu:
„Baisu, kaip mums pragyventi?“
„Pensija 310 eurų, pabandykit išgyventi.“
„Pas mus nėra, kas atpigtų, baudos žmonėms irgi panašiai. Kiek gali, tiek smaugia.“
„Paskelbėme viešą pranešimą dėl tarifų, nes gauname vartotojų skundų, paklausimų, kada tarifai turėtų įsigalioti, kad iki šiol jų nėra. Reaguodami į vartotojų klausimus ir skambučius, viešai pateikiame, kad VERT planuoja nustatyti tarifus tarp Kalėdų ir Naujųjų metų, kurie galėtų įsigalioti nuo sausio 1 dienos“, – kalba Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius.
„Kokios bus dujų kainos į priekį, kiti metai ir kita žiema bus panašiai sunki dėl dujų apsirūpinimo. Europa turės iššūkių, šią žiemą iš ruso vamzdžio dar traukiam dujas, o prieš kitą žiemą turbūt nelabai“, – sako Energetikos agentūros direktorius Virgilijus Poderys.
Nuo sausio gyventojams brangs ir elektra – apie 17 proc. Visuomeninis tarifas bus 28 ct už kilovatvalandę. Tiek pat elektra kainuos ir nepriklausomų elektros tiekėjų elektra, jei tarifas sutartyje sieks iki 56,5 ct už kilovatvalandę. Vyriausybė nusprendė kompensuoti gyventojams po beveik 29 centus už kiekvieną kilovatvalandę.
„Elektros ateities sandorių prognozės nėra džiuginančios. Šiandien pagal tai, ką generuoja rinkos lūkesčiai, matome, kad elektros energijos kainos išlieka panašiame lygyje, nemažėja“, – tvirtina R. Pocius.
„Reikėjo kitokį būdą rinktis, kalbėjo ir Vyriausybėje, ir prezidentūros, kad reikėtų remti tuos pirmiausia, kuriems sunkiausia, mažiausiai uždirba, neturtingiausi. Dabar kuo daugiau suvartoji, tuo daugiau gauni paramos. Nelabai teisinga. Suvartoja daug tie, kurie nėra neturtingiausi“, – tikina energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas.
Brangstant dujoms ir elektrai, socialinės apsaugos ir darbo ministrė primena, kad mokesčiai už energiją neturi viršyti dešimtadalio namų ūkio pajamų, tad jei išlaidos bus didesnės, ragina savivaldybėms rašyti prašymus dėl papildomų kompensacijų.
„Jei šildymas dujinis, elektrinis, malkomis, bet kokia kuro rūšimi besišildantys žmonės gali gauti šildymo kompensaciją. Dviejų pensininkų šeima, gyvenanti normatyviniame bute, su kompensacija už šildymą turi sumokėti ne daugiau nei vienženklę pinigų sumą – iki 10 eurų. Yra atvejų, kai šildymas iš viso kompensuojamas tam tikriems namų ūkiams“, – teigia Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Ministrė Monika Navickienė tvirtina, kad elektros ir dujų tarifai, kuriuos kitąmet mokės gyventojai, yra mažesni, nei dujos ir elektra kainuoja rinkoje, kompensacijoms vyriausybė planuoja skirti apie 715 mln. eurų iš biudžeto.