Alytaus rajone klasikinis kiaulių maras pastarąjį kartą buvo užfiksuotas buvusiame Luksnėnų tarybiniame ūkyje daugiau kaip prieš 20 metų. Tuomet teko sunaikinti per 1 tūkst. kiaulių. Spėjama, kad ūkio kiaulės užsikrėtė per šią ligą platinančius šernus, kurių, sergančių nepagydomu klasikiniu kiaulių maru, užfiksuota Žuvinto rezervate. Šernai juo užsikrečia nuo graužikų, o kiaulės pasigauna nuo užkrėsto inventoriaus, drabužių, jei šeriamos neapdorotomis maisto atliekomis, taip pat ir žmonės gali pernešti ligos virusą. Nors jiems ši liga nepavojinga. Kaip sakė Alytaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiasis veterinarijos gydytojas-inspektorius Juozas Šukevičius, labai svarbu, kad kiaulių ūkiuose nesilankytų pašaliniai asmenys, šių gyvulių nebūtų įsivežta iš netirtų bandų, pašarus būtina laikyti taip, kad prie jų neprieitų laukiniai gyvūnai ir graužikai, transporto priemonės, vežančios kiaules, turi būti išplautos ir išdezinfekuotos, įeinant į kiaulių ūkį reikia dezinfekuoti avalynę. Asmenys, dalyvavę šernų medžioklėje, 48 valandas turi nesilankyti kiaulių laikymo vietose, reikia užtikrinti, kad šernienos atliekomis nebūtų šeriamos kiaulės. Nerekomenduojama vykti medžioti į Latviją. Klasikinis kiaulių maras šioje kaimyninėje šalyje užfiksuotas šį rudenį, pastaruoju metu vis labiau plinta. Anksčiau ten buvo nustatyta šia liga užkrėsta 40 kv. kilometrų teritorija, o gruodžio pabaigos duomenimis, ji padidėjo beveik iki 9 tūkst. kv. kilometrų. Užkrėsta teritorija, kurioje nustatyta klasikiniu kiaulių maru sergančių šernų ir kiaulių, ribojasi su Zarasų rajonu. Lietuvoje šios nepagydomos ligos atvejis pastarąjįkart užfiksuotas praėjusiais metais Jonavos rajone veikusiame kiaulių komplekse. Rajone oficialiai deklaruota per puspenkto tūkstančio kiaulių
Alytaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, šiuo metu Alytaus rajone oficialiai deklaruotos 272 kiaulių bandos, o jose auga per puspenkto tūkstančio šių gyvulių. Spėjama, kad rajono gyventojai dar laiko apie 2 tūkst. nedeklaruojamų kiaulių. Veterinarijos specialistų teigimu, klasikinio kiaulių maro požymiai: gyvuliams pakyla temperatūra, kurios nenumuša antibiotikai, atsiranda dėmių ant odos, kiaulės tampa apatiškos. „Nors nuo minėtos ligos gyvuliai nevakcinuojami dėl rizikos išplatinti pavojingą virusą, tačiau, užklupus ligoms, pastebėjus įtartinų požymių, visada reikia kreiptis į veterinarijos gydytojus, o ne imtis iniciatyvos patiems gydyti augintinius.
Gyvulių augintojams turi būti aktualu turėti veterinarinės medicinos produktų ir vaistinių pašarų, įsigytų pagal veterinarijos gydytojų receptus, ir sunaudotos produkcijos gyvūnams apskaitos žurnalą. Iš įrašų jame matyti, kokiomis ligomis gyvuliai yra sirgę ir kaip gydyti. Pildant tokį žurnalą yra galimybė pritaikyti efektyvų gydymo būdą. Žurnalą galima įsigyti ir tarnyboje, ir iš privačių veterinarijos gydytojų, ir internetu”, – sakė J.Šukevičius.
Alma MOSTEIKAITĖ