Firantienė pasakoja, kad šluotelines hortenzijas „Vanille Fraise“ augina jau trejus metus – negalėjo praeiti pro šalį pamačiusi jų nuostabaus grožio žiedų jūrą.
„Jų žiedų grožis atperka visus rūpesčius ir priežiūrą“, – nusišypso.
Auksiniai priežiūros patarimai
Paklausta, kaip prižiūri hortenzijas, ji sako, kad darbai prasideda dar kovo mėnesį – tada jas apkarpo, apgeni, palikdama keturis akutes.
Kad gėlės sukrautų kuo daugiau žiedų, svarbu nepamiršti aprūpinti jas reikalingomis maistinėmis medžiagomis. Čia į pagalbą atkeliauja trąšos:
„Tręšiu su trąšomis, skirtomis hortenzijoms: pabarstau saujelę ir po to palaistau tris karus metuose, tai kovo, balandžio gale ir gegužės gale.“
Kai hortenzijos ima augti, reikia pasirūpinti ir pakankamu drėgmės kiekiu, priklausomai nuo vyraujančių oro sąlygų.
„Laistau jas du kartus per savaitę šulinio vandeniu, jeigu lyja – nelaistau“, – priduria.
Tačiau, pasak Audronės, didžiausia paslaptis, kaip užsiauginti įspūdingus žiedus sukrausiančias hortenzijas, slypi jų sodinime ir dirvos paruošime.
„Labai svarbu sodinant hortenzijas gerai paruošti dirvą. Mes juodžemį maišėme su kompostu, kuris vadinasi „Skanios trąšos“, – patarė A. Firantienė.
Auksiniais hortenzijų priežiūros patarimais ir paslaptimis pasidalinusi moteris turi palinkėjimą ir kitiems hortenzijų mylėtojams: „Sėkmės auginant hortenzijas, kurios džiugina širdį ir sielą.“
Hortenzijos užkariauja lietuvių sodus
Anksčiau su naujienų portalu tv3.lt hortenzijų auginimo patarimais pasidalino ir vilnietė Asta Teri, kurios sode auga 40 pačių įvairiausių hortenzijų sodinukų. Apie 5-6 metus besirūpinanti jų priežiūra, sodininkė pasidalino, ką būtina žinoti apie hortenzijų auginimą, norint, kad šios sukrautų didžiulį kiekį žiedų.
Asta pasakoja, kad prieš maždaug šešerius metus ją apžavėjo daugumos lietuvių pamėgtas augalas – hortenzija. Moteris tikina, kad šiuo metu jos sode auga jau net apie 20 skirtingų hortenzijų rūšių.
„Ir šviesiosios, ir šluotelinės, ir didžialapės yra suskaičiuotos į šį skaičių. Su didžialapėmis mažiau draugauju, nes turiu mažiau patirties. Nesu aistringa jų augintoja, nes čia yra ir dar kitą kategorija sodininkų, kurie hortenzijas mėgsta dengti. Man patinka minimalios priežiūros reikalaujantys sodinukai, tad tam labai tiko šviesiosios ir šluotelinės hortenzijų rūšys“, – su šypsena sakė ji.
Paklausta apie hortenzijų auginimą, Asta sako, kad pirmiausiai reikia suprasti, jog įsigijus krūmą jis turi vieną-dvi šakeles, kurias netrukus reikia pradėti formuoti. Šį darbą atlikti galima ne tais pačiais metais, o kitų metų rudenį.
„Rudenį galima pagenėti ilgąsias šakas ir palikti jas per sprindį nuo žemės, kad liktų vos keli pumpurėliai. Pavasarį, jeigu viskas yra gerai, nebūtina dar kartą genėti. Laikui bėgant pamatysite, kaip hortenzija ims leisti vis daugiau šakų, formuotis.
Tačiau kiekvienų metų rudenį reikėtų pasižiūrėti, išgenėti smulkias ir plonas šakeles. Kartais būna ir taip, kad po žiemos plonos šakos net ir nušąla. Formuoti augalą reikėtų paliekant po 2-3 pumpurus ant smulkesnių šakų. Stambias šakas palikite ir taip hortenzija ilgainiui gražiai formuosis bei džiugins stambiais žiedynais.“
Asta pastebi, kad kai kurie hortenzijų augintojai neskuba atlikti šio darbo, kadangi daugelis jų leidžia augalui augti savaime. Tačiau negenint augalo šakų jos smulkėja, augalas nutankėja ir lieka tik didelis krūmas su smulkiais žiedais.
„Šluotelinės hortenzijos vis tik buvo išrastos, kad džiugintų stambiais žiedynais, tad reikėtų visas smulkiąsias šakeles visiškai pašalinti pavasarį, jei to nedarėte rudenį, ir palikti tik stambiąsias, per mažo pirštelio ilgį“, – dar kartą primena.
Hortenzijų tręšimas
Svarbu ne tik tinkamai genėti hortenzijas, bet ir pasirūpinti jų tręšimu. Kuomet pavasarį lauke oro temperatūra sušyla iki 10 laipsnių šilumos, Asta pasakoja, kad pradeda purenti žemę, jei matosi hortenzijų šaknys – papildo ją durpėmis ir taip pat nepamiršta praturtinti žemės azoto trąšomis:
„Kadangi hortenzijos mėgsta rūgštesnę dirvą, renkuosi tas trąšas, kurios tinka ir azalijoms ir rododendrams, nes ir rinkoje jų yra gerokai daugiau nei skirtų hortenzijoms. Kai augalas pradeda aktyviai leisti pumpurus būna pirmasis tręšimas, o antrąjį darau maždaug po mėnesio, vasaros pradžioje.
Dar kartą patręšiu ir formuoju žiedynus. Jei matome, kad augalas dar tik ruošiasi stambėti, būtų gerai jį dar kartą patręšti trąšomis, kurios skatina žydėjimą ir tuomet bus galima tikėtis didesnių žiedų.“
Nors Asta ir nėra profesionalė, tik mėgėja, tačiau ji jau turi prikaupusi ir puikių patarimų, ką galima daryti kitaip, kad hortenzijos klestėtų. Pasak pašnekovės, mulčiuoti hortenzijas galima ir pušų žievės mulčiu.
Paklausta, ar dar yra kokių nors triukų, kurie padės užtikrinti sėkmė ir didžiulius žiedus, moteris nusišypso atsakydama, kad nėra jokių gudrybių, tik tinkama priežiūra ir meilė.
„Nereikėtų leisti hortenzijoms apaugti žolėmis, aplink turėtų būti puri žemė. Gruntas, kuriame ji auga, turi būti pamaišytas su rūgščia durpe, kad būtų lengvas, laidus orui. Kitas dalykas – dažnai nutinka taip, kad žmonės pasodina hortenzijas ir jas netrukus pamiršta. O vėliau žiūri, kad ji numetė lapus, nugeltonavo.
Esmė tokia, kad hortenzija yra drėgmę mėgstantis augalas. Joms labai tinka dalinis pavėsis. Vasaros metu, kuomet būna sausra, reikia nepamiršti jų lieti ryte ir vakare, nes kitu atveju nugeltonuos lapai. Būna kiti galvoja, kad įsiveisė koks grybelis, tačiau geltoni, nukritę lapai signalizuoja, kad augalu trūksta drėgmės. Tai – sausros požymis“, – įspėjo.