Vieni mano, kad geriamasis vanduo turėtų visuose restoranuose būti nemokamas ir prieinamas visiems:
„Labai gera idėja. Džiaugiamės tokia iniciatyva, nes vandens reikia, jį reikia gerti, tai, jeigu jis būtų, būtų labai gerai.“
„Visur užsienyje yra normalu, kad stalo vandenį iš karto pateikia prie patiekalų, tai kodėl gi Lietuva turėtų atsisakyti šito?“
Kiti įsitikinę, kad už jį vis tiek tektų kažkokiu būdu susimokėti:
„Vandenį nemokamai duos, tai už patiekalą reikės brangiau mokėti.“
„Švarus vanduo, kurį užperka restoranas, irgi kainuoja. Jeigu nemokamai dalintų, tai po kurio laiko restoranui gautųsi didelis minusas.“
Seimo narys Lukas Savickas siūlo įstatymu numatyti, kad viešojo maitinimo įstaigos klientams, užsisakantiems maisto, privalėtų pateikti geriamojo vandens nemokamai.
„Mes, kaip šalis, turime tikrai unikaliai geros kokybės vandenį ir labai norėtųsi, kad mes tą vandenį, kurį turime vandentiekyje, galėtume pasinaudoti jo potencialu. Manau, daugelis kitų valstybių su lengvu pavydu žiūri į tą kokybišką vandenį, kurį mes turime“, – sako L. Savickas.
Tačiau Seimo narė Ieva Pakarklytė tikina, kad toks pasiūlymas – neapgalvotas ir verčiantis gūžčioti pečiais.
„Nemokamų pietų nebūna. Tai pirmas dalykas. Ir tą ypač reiktų politikams prisiminti kasdien, kad nėra tokių dalykų. Už tą nemokamą – kažkas sumoka. Ir jeigu mes kišamės į privatų verslą, jiems tokią prievolę uždedame, tai galiausiai už tai, kas sumokės? Klientas“, – tikina I. Pakarklytė.
Restoranų „Jurgis ir drakonas“ ir „Brooklyn Brothers“ vadovė Odeta Bložienė tokį pasiūlymą vertina neigiamai, esą restoranai, žinodami savo svečius ir galimybes, turėtų galėti patys nuspręsti – dalinti vandenį nemokamai ar ne. Anot jos, nemokama stiklinė vandens klientui restoranui kainuoja gana daug.
„Labai pažiūrėjus paviršutiniškai, tai yra pigus produktas. Tačiau, kai įsigiliname į išlaidas, kurios yra susijusios su šitos stiklinės pateikimu. O tai yra įsigijimas stiklinių ąsočių, jų plovimas, darbuotojas, kuris turi tai daryti, plauti ir atnešti stiklinę“, – teigia O. Bložienė.
O restorano „Vaflių namai“ vadovės Martos Radzienės teigimu, geriamasis vanduo turėtų būti prieinamas kiekvienam klientui nemokamai. Vadovė tikina, kad taip lankytojui sukuriama ir pridėtinė vertė, o vanduo – nėra produktas, iš kurio būtų galima labai daug uždirbti.
„Niekada net nebuvo svarstoma įtraukti į valgiaraštį vandenuką mokamą, nes kaip ir visame pasaulyje, taip, aš manau, ir Lietuvoje turėtų būti savaime suprantamas dalykas. Vanduo tai yra gyvybiškai svarbus produktas“, – tikina M. Radzienė.
Ar geriamasis vanduo taps nemokama paslauga restoranuose – Seime, tikimasi, bus nuspręsta iki vasaros.