Socialdemokratui Mindaugui Basčiui praėjusią savaitę Valstybės saugumo departamentas nesuteikė leidimo dirbti su slapta informacija. Anot VSD, tam trukdo Seimo nario ryšiai su kritiškai vertinamais Rusijos verslininkais. Pats M. Bastys trauktis iš Seimo neketina, tačiau negavęs Seimo vicepirmininkui reikalingo leidimo dirbti su slapta informacija, iš šios pozicijos pasitraukė.
Nors Ramūnas Karbauskis savaitės pradžioje sakė, kad jam M. Bastys įtarimo nekelia, vakar valdančiosios daugumos organizuotos apkaltos jis nestabdė. Opozicija teigia, kad tai yra ciniškas politikų apžaidimas.
M. Bastys – lakmuso popierėlis Seimui
Mykolo Romerio universiteto Politikos mokslų instituto lektorė Rima Urbonaitė komentuodama su Mindaugu Basčiu susijusius įvykius, sako, kad nors socialdemokratai gana kategoriškai šiuo klausimu nesireiškia, kol kas įdomiausia yra galutinis koalicijos partnerių Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sprendimas.
„Iš pradžių buvo labai keista, nes Seimo pirmininkas iš karto buvo principingas. O frakcijos seniūnas teigė, kad grėsmių neužuodžia nacionaliniam saugumui. Nors kaip tik turėjo būti logiška, kad jis irgi turėjo imtis principinės pozicijos ir tokiu būdu savo principus įrodyti. Bet vien tai, kad per 24 valandas politiko nuomonė apsiverčia, kelia nemažai klausimų. Dabar konservatoriai tarsi yra įvaryti į kampą, nes puikiai suprantame, kad ir apkaltos galimybės yra mažėjančios. O komisija kaip ir yra ta, kuri galėtų gauti medžiagas iš VSD, jas tirti ir pateikti išvadas visuomenei. Tai kelia abejonių, ar tokiu būdu nenorima apginti M. Basčio“, - situaciją vertina politologė.
R. Urbonaitė taip pat teigia, kad būtent ši socialdemokrato Mindaugo Basčio situacija parodytų politinę valią. „Mes tokiu atveju turėsime labai gerą precedentą Lietuvoje, kad visgi negalima veikti taip, kaip politikui patinka. Ir negalima būti nepastebėtam, jeigu žmogaus veiksmai kelia netgi grėsmę valstybės saugumui“, - tv3.lt naujienų portalui sako politologė.
Sukti valdančiosios daugumos žaidimai
Politologė, vertindamas vakarykštį valdančiosios koalicijos žaidimą, tikina, kad jei valstiečiai padeda socialdemokratams išgelbėti sveiką kailį ir išsaugoti Mindaugą Bastį, šis veiksmas pridarys tik daugiau žalos, nei naudos.
„Tai labai sunku pasakyti ir tai, ko nori valstiečiai. Ar jie nori bandyti apginti savo koalicijos partnerio narį. Nors partnerystės toje koalicijoje nėra. Bet gal tai bus toks atvejis, kai bus bandoma pagelbėti socialdemokratams. Bet jei net taip yra, tai bus atvirkštinis efektas. Valstiečiai tik dar labiau jiems pakenks. Nereikia šiuo metu gelbėti Mindaugo Basčio, nes tai tik pakenks socialdemokratų įvaizdžiui. Taip, Mindaugas Bastys lieka Seimo nariu, bet socdemams kaip partijai bus tik pakenkta“, - prognozuoja politologė.
„Jei nebus priimta aiškių pozicijų ir jei nebus sudėliota visa situacija pasitelkus atsakingas institucijas, tai mes turėsime pasidaryti išvadas pakankamai liūdnas. Ir patys socialdemokratai padarė viską, kad jų situaciją dar labiau komplikuotųsi. Ir bus labai įdomu pasižiūrėti, kai ateis naujas partijos pirmininkas, kiek jam užteks valios ir energijos. Ir kiek jam apvyks konsoliduoti partiją, tam, kad ji įgytų geresnį įvaizdį“, - situaciją komentuoja Rima Urbonaitė.
Šachmas ir matas
Liberalų frakcijos narė Aušrinė Armonaitė, vertindama pastaruosius politinius įvykius, tikina, kad visa situacija yra pakankamai ciniška. „Konservatoriai iniciavo apkaltą M. Basčiui, tada komisiją. Socialdemokratų frakcija leido tam įvykti, o po pietų jau iniciavo apkaltą savo frakcijos nariui, kas nėra itin įprasta praktika, nei pasaulyje, nei Lietuvoje. Tai čia vienareikšmiškai apžaidė mus. Šachas ir matas. Ir viena vertus tai atrodo kaip geras procedūrų išmanymas, kita vertus tai yra gerokai ciniška. Bet iki galo taip ir nėra aišku, kaip Seimas pasielgs. Nes tiek apkalta teikiama, tiek vėl iš naujo konservatoriai teiks laikinosios komisijos sudarymo prašymą“, - teigia Seimo narė.
„Valdančioji dauguma gudrauja ir tai daro tam, kad nebūtų užkabinama jokių kitų galimai Seimo narių ar jų ryšių. Nes kai yra inicijuojama apkalta, tada yra sudaroma laikinoji komisija. Ir ta laikinoji komisija gali nuspręsti ar yra pagrindo daryti apkaltą, ar nėra. O tas pirminis Tėvynės – sąjungos pasiūlymas buvo, kad buvo sudaryta komisija, tą ką ir liberalai pasirašė. Ir toje komisijoje būtų galimybė ir net plačiau klausimus išnagrinėti, ne tik M. Basčio“, - sako Aušrinė Armonaitė.
Politikė sako, kad galimas ir variantas, kad iš šios balos visi išlips sausi. „Labai didelė tikimybė, kad M. Basčio socialdemokratai ir nepaaukos“, - sako Seimo narė.
Panašu į nepavykusią J. Oleko interpeliaciją?
Krašto apsaugos ministras socialdemokratas Juozas Olekas išsaugojo postą. Ketvirtadienį į slaptą balsavimą atvyko vos 37 Seimo nariai. Kad ministras būtų atstatydintas, už tai turi balsuoti ne mažiau kaip 71 parlamentaras.
Slaptame balsavime nedalyvavo nė vienas valdančiųjų frakcijų atstovas.
Balsavimas dėl nepasitikėjimo J.Oleku surengtas, nes Seimo komisija pasiūlė nepritarti krašto apsaugos ministro atsakymams į interpeliacijos klausimus. Krašto apsaugos ministras socialdemokratas J.Olekas trečiadienį Seimo salėje atsakydamas į parlamentarų klausimus teigė nesijaučiantis kaltas dėl „auksinių šaukštų“ skandalo, nes būtent jis padėjo atskleisti nusikalstamą veiką.
Ministras pabrėžė, kad duomenis apie galima nusikalstamą veiką surinko būtent Krašto apsaugos ministerijos Generalinė inspekcija. Jis kaltino opoziciją melu, iškraipant informaciją dėl viešųjų pirkimų krašto apsaugos sistemoje.