"Tai yra nuolatinė rizika"
Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Arvydas Anušauskas sako, kad visų Seimo narių darbas yra skirtingas: skiriasi jų pareigos ir komitetai. Tačiau ir vienas žmogus, esantis tinkamoje pozicijoje, įtaką padaryti gali. „Paveikti žinoma, kad yra įmanoma. Tarkime, tvirtiname mes šalies energetikos strategiją. Ir žiūrim į konkrečius dalykus, kurie turi būti ar konkrečiai neturi būti toje strategijoje. Kiekvienas Seimo narys turi iniciatyvos teisę siūlyti tai, kas jam atrodo reikalinga. Arba kam nors kitam atrodo reikalinga. Ir ne vienas yra toks dokumentas, kuris liečia trečiąsias šalis, verslo asmenis ir interesus. Tai jeigu mes tiesiog nežinome tų kontaktų, asmuo jų nedeklaruoja. Tai jis gali proteguoti kitus interesus, kuris jau gali ir kirstis su valstybės nacionalinio saugumo interesu“, - sako konservatorius.
„Tokia grėsmė tiesiog egzistuoja. Ir mes, kurie dirbame su tokia informacija, turime visokių pavyzdžių, kurie tiesiog nebuvo išviešinami. Tai yra nuolatinė rizika, kad yra įmanoma susidurti su tam tikros slaptos informacijos nutekinimu arba nedeklaruota įtaka kitai valstybei. Tai tiesiog yra nuolatinė būsena. Per kadenciją tokių žmonių pastebime tik vieną kitą. Anoje kadencijoje buvo žmonių, kurių darbuotojai buvo minimi Valstybės saugumo departamento ataskaitoje ne kartą. Taip kad, tai nėra taip dažnai, tai tiesiog yra nuolatinė rizika“, - teigia Arvydas Anušauskas.
„Tikrai nevadinsiu jo šnipu“
Liberalų frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas teigia, kad tokia galimybė egzistuoja. „Teoriškai žiūrint, tai taip. Tikrai nevadinsiu jo šnipu, ar panašiai. Bet žinome, kad užtenka vieno, kuris nutekina informaciją ir viskas jau yra blogai. Tai teoriškai taip gali būti. O ar M. Basčio atveju taip yra, tikrai negaliu pasakyti. Mes norėjimo inicijuoti tyrimo komisiją, kuri išanalizuotų, kaip ten viskas yra. Bet pripažinkime, taip gali būti. Jei valstybė nutaria ką nors ir užtenka vieno, kad viskas taptų blogai“, - tikina pašnekovas.
Liberalų sąjūdžio atstovas taip pat paaiškino tai, kas šiandien įvyko Seime – valdančioji dauguma iniciavo M. Basčio apkaltą.
„Konservatoriai ir liberalai nusprendė sudaryti laikinąją tyrimo komisiją, kuri tirtų ryšius, kurie galimai galėtų padaryti žalos. Tai būtų leidę kalbėti ne tik apie Bastį, bet esant reikalui ir iš VSD gauti informacijos, gal ir kiti Seimo nariai yra kažkaip kitaip, netinkamai besielgiantys. Bet dėl visokio spaudimo kitiems politikams, gavosi taip, kad dabar laikinosios komisijos pavadinimas yra toks, kad gali būti taikomas tik M. Basčiui. Kitaip sakant, jei ir atsirastų tokia laikinoji tyrimo komisija, ji negalėtų prašyti VSD duoti informacijos apie R. Karbauskį, ar E. Gentvilą. Ir staiga, patys socialdemokratai su R. Karbauskiu teikia apkaltą", - sako E. Gentvilas.
"Esmė yra tokia – nužudyti iniciatyvą dėl tyrimo komisiją, kuri spręstų, ar ta apkalta yra reikalinga. O jie iš karto griežtai imasi apkaltos. Nors R. Karbauskis vakar dar sakė, kad apkaltos nereikia. O šiandien jau jo parašas yra pirmas. Reikalas toks, kad kai nužudys mūsų iniciatyvą daugumos balsais. Tai jie nutrauks tą apkaltos procesą svarstymo stadijoje ir sakys „na va, nesurinkome balsų“. Taip M. Bastys bus reabilituotas, nes apkalta neįvyko, o tyrimo komisija taip ir nesudaryta. Tai mano subjektyvus požiūris sako, kad kai kurie labai bijo, kad neatsirastų tyrimų komisija, kuri tirtų plačiau, o ne tik Bastį“, - situaciją aiškina liberalas Eugenijus Gentvilas.
Negavo leidimo
Praėjusią savaitę, socialdemokratui Mindaugui Basčiui negavus VSD leidimo dirbti su slapta informacija, jo pavardė vis dar linksniuojama. Leidimo dirbti su slapta informacija Seimo narys ir vicepirmininkasnegavo dėl galimų įtartinų ryšių su atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovu vadinamu Jevgenijumi Kostinu, buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika, Rusijos valstybinio kanalo RTR žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, buvusiu Kauno mafijos autoritetu įvardijamu Saturnu Dubininku ir neteisėta veikla įtariamu verslininku Vadimu Pachomovu.
Pats parlamentaras patvirtino pažįstantis visus šiuos asmenis, tačiau atmeta įtarimus dėl jo pažeidžiamumo, vadindamas tai interpretacijomis. Nepaisant to, jis pasitraukė iš Seimo vicepirmininko pareigų ir atsisakė kandidatuoti į Socialdemokratų partijos pirmininkus bei sustabdė narystę partijoje.
Valdantieji „valstiečiai“ ir socialdemokratai inicijuoja apkaltą Seimo nariui Mindaugui Basčiui. Antradienį Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui perskaičius šią iniciatyvą pradėta apkaltos procedūra.
Daugiau kaip 40 parlamentarų teigia, kad atsižvelgiant į Valstybės saugumo departamento (VSD) anksčiau pateiktą medžiagą apie M.Bastį būtina ištirti, ar Seimo narys nesulaužė priesaikos.