Tokioje situacijoje atsidūrusi vieniša mama dalijosi istorija viename socialiniame tinkle. Ji pasakojo, kad viena augina du vaikus, tačiau vaiko pinigus gaus jos buvęs vyras.
„Su vyru esame išsiskyrę. Gaunu Lietuvoje vaiko pinigus. Vyras dirba Vokietijoje ir ten irgi tvarkosi vaiko pinigus. Tam, kad jis gautų pinigus reikalinga pažyma, apie mano pajamas Lietuvoje.
Tačiau savivaldybėje man pasakė, kad jokių pinigų negausiu, nes nedirbu. Taip, esu studentė, todėl šiuo metu nedirbu. Savivaldybės darbuotoja tvirtino, kad pinigus Vokietijoje gaus buvęs vyras“, – pasakojo moteris.
Jos įsitikinimu, tokia tvarka neteisinga vaikų atžvilgiu.
„Nesuprantu, kodėl pinigai bus pervedami jam, kai mes esame išsiskyrę ir vaikai gyvena su manimi“, – piktinosi moteris.
Vaiko pinigai turi būti skiriami vaikų poreikiams
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija komentuodama moters situaciją teigė, kad vaiko pinigų skyrimo taisyklės taikomos vaiko tėvams, nepriklausomai nuo to, ar jie susituokę, nebuvo susituokę, ar jų santuoka nutraukta.
„Tačiau, jeigu minimu atveju išmoka vaikų tėvui būtų paskirta Vokietijoje ir jis ją naudotų ne vaikų poreikiams užtikrinti, vaikų motina galėtų kreiptis į savivaldybę ir pateikti prašymą, kad šią išmoką Vokietija mokėtų į jos nurodytą sąskaitą“, – patarė ministerija.
Ministerija pažymėjo, kad Lietuvoje išmoka vaikui skiriama ir mokama pagal Išmokų vaikams įstatymą.
„Kai vaiko tėvai gyvena ir (ar) dirba skirtingose Europos Sąjungos (ES) šalyse, skiriant išmoką vaikui taikomi ne tik nacionaliniai teisės aktai, bet ir Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai.
Juose yra nustatytos taisyklės, pagal kurias sprendžiama, kuri šalis turi mokėti išmoką vaikui. Pirminę kompetenciją turinti šalis moka viso dydžio išmoką, kita – tik priedą, lygų skirtumui tarp šiose šalyse numatytų išmokų, jei išmoka jos šalyje yra didesnė.
Pažymėtina, kad tuo pačiu metu už tuos pačius vaikus ar vaiką, šeima negali gauti išmokos vaikui ir iš Lietuvos, ir iš kitos šalies“, – komentavo ministerija.
Pasak jos, jeigu vaiko tėvai gyvena ir dirba skirtingose šalyse, išmoką vaikui turi mokėti ta šalis, kurioje gyvena vaikas.
„Jei vaikas gyvena su vienu iš tėvų, kuris nedirba, o kitas iš vaiko tėvų gyvena ir dirba kitoje šalyje, išmoką vaikui turi mokėti ta šalis, kurioje vienas iš vaiko tėvų dirba. Šios taisyklės taikomos tik tada, kai teisė į išmoką vaikui yra įgyjama keliose ES šalyse.
Galimi atvejai, kad nors vienas iš vaiko tėvų ir dirba kitoje šalyje, bet pagal jos teisės aktus jis neturi teisės gauti išmokos vaikui, pavyzdžiui, dėl to, kad pajamos viršija toje šalyje nustatytą pajamų ribą. Tokiais atvejais išmoka vaikui turėtų būti skiriama ir mokama tik pagal Lietuvos teisės aktus“, – aiškino ministerija.
Kaip ir kur pateikti prašymą?
Nuo šių metų vaiko pinigų išmoka vienam vaikui siekia 85,75 euro. Vaiko pinigai mokami, kol vaikui sukanka 18 metų arba jeigu jis mokosi, tokiu atveju išmoka mokama iki 23 metų.
Prašymą gauti išmoką galima pateikti elektroniniu būdu per socialinės paramos šeimai informacinę sistemą www.spis.lt. Prisijungimas galimas trimis būdais: per el. bankininkystės sistemą, su mobiliu elektroniniu parašu arba su elektroniniu parašu. Kreipiantis dėl universalios išmokos vaikui papildomų dokumentų teikti nereikia. Viešuose registruose esančią informaciją tikrina patys savivaldybės darbuotojai.
Prašymą gauti išmoką galima pateikti ir raštu savivaldybėje. Kartu reikėtų pateikti asmens dokumentą, jokių papildomų dokumentų kreipiantis dėl universalios išmokos vaikui pateikti nereikia.