Lietuvos pilietybę atgauti norinti čiuožėja į teismo posėdį jungėsi nuotoliu, kalbėjo rusiškai ir atskleidė, kad laukiasi kūdikio, kuris gims po 3 savaičių. Drobiazko teisme aiškino nesuprantanti, kaip jos dalyvavimas Putino režimo žmonių šou gali būti susijęs su priešiškumu ir grėsme Lietuvai.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Nuotoliu prie teismo posėdžio prisijungusi 52-ejų metų šokėja prisipažįsta, kad su vyru Povilu Vanagu laukiasi pirmagimio.
„Sulaukėme praktiškai ant gimdymo namų slenksčio, nes noriu visiems pranešti, kad man liko 3 savaitės iki gimdymo“, – praneša ledo šokėja Margarita Drobiazko.
Šokėja prašo teismo, kad prireikus, darytų pertraukas.
„Todėl man kiek sudėtinga šiandien formuluoti mintis, bet tikiuosi, kad aš susitvarkysiu“, – sako ledo šokėja.
Pozicijos viešai neišsako
Lietuva iš abiejų šokėjų atėmė nacionalinius apdovanojimus. O pernai rugsėjį Prezidentas Gitanas Nausėda iš Drobiazko atėmė ir išimties tvarka suteiktą Lietuvos pilietybę.
Paklausta, ar gailisi dėl to, kad šoko ant rusiško ledo, sportininkė sako negalinti atsakyti glaustai.
„Aš manau, kad tam, jog atsakyčiau į šį klausimą, man reikia tiesiog papasakoti visą istoriją nuo pilietybės gavimo iki šios dienos. Kad susidarytų pilnas paveikslas viso to, kas vyksta ir visų mano jausmų apie tai. Pradedant nuo pilietybės gavimo 1993-aisiais ir priežasties to gavimo“, – kalba M. Drobiazko.
Visgi, prasidėjus posėdžiui už uždarų durų, savo poziciją dėl Rusijos pradėto karo Ukrainoje, sportininkė pateikti vengė, esą kiekvienas žmogus turi teisę jos neišsakyti viešai. Taip pat atsakė, kad politika nesidomi.
„Asmuo labai aiškiai įvardijo, kad ji nelenda į politinius procesus, nekomentuoja, niekada nėra tuo užsiiminėjusi ir ateityje ketina nedaryt“, – teigia Drobiazko advokatė Kristina Čeredničenkaitė.
Pilietybei atimti faktų pakanka
Rusijai jau trečius metus sprogdinant Ukrainą, žūstant tūkstančiams vaikų ir suaugusių, Putino režimo žmonių šou čiuožianti Drobiazko teismo metu slėpėsi už grožio ir gėrio, sakydama, kad spektakliai, kuriuose ji čiuožia, ir kurie skirti šeimoms su vaikais, šiuo metu kaip niekad reikalingi. Tik, akivaizdu, kalba ne apie Ukrainos vaikus.
„Tuose renginiuose ji šoko daugiau nei 10 metų: 2013, 2014, 2015 m. Vertinti – subjektyvu. Bet teisė ne prielaidomis paremta, o faktais“, – komentuoja Drobiazko advokatė.
Visgi, anot Prezidentūros, pats Putino režimo žmonių aplinkos faktas yra pakankamas argumentas pilietybei atimti.
„Režimo aplinkos organizuojamuose sankcionuotų režimo įmonių projektuose palaiko, neša tą rusiško pasaulio – nepainiokim kultūros su politika – idėją. Ir norom, nenorom tas palaikymas yra išreiškiamas“, – tikina Pilietybės reikalų komisijos pirmininkas Pranas Žukauskas.
Kreipsis į Konstitucinį Teismą
Štai lietuvių nuomonės Drobiazko pilietybės klausimu – įvairios:
„Gal aš suabejočiau, ji nėr nusikaltimų padarius Lietuvai labai, gal ir galėtume grąžint.“
„Daug Lietuvai padarė, reikia už tą žmogų vertint.“
„Manau, kad ne. Ji turi kitą pilietybę. Jai nepatinka mūsų šalis reiškias, tegul pasilieka savo pilietybę ir gyvena ten.“
„Vis dėlto garsino Lietuvą, pasiekimų buvo pakankamai gerų, daug metų čiuožė.“
„Turi jai grąžint. Ji už Lietuvą kovojo.“
„Rusai – geri žmonės, o valdžia ką daro, tai ne paprastam žmogui už tai atsakyt reikia.“
„Siejant sąsajas mūsų, Lietuvos, atžvilgiu, turbūt būtų negarbinga grąžinti pilietybę jai, gerbiant Ukrainą ir jos išgyvenimus karo metu.“
Drobiazko advokatė prašė šią bylą nagrinėjančio Regionų administracinio teismo kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl išvados, ar tos pilietybės įstatymo pataisos, atitinka Konstituciją ar ne.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.