M. Drobiazko posėdyje dalyvauja nuotoliniu būdu, ji kalba rusų kalba, su teismu bendrauja per rusų-lietuvių kalbų vertėją, Lietuvoje teismo procesas gali vykti tik valstybine lietuvių kalba.
„Matom nuotoliu pareiškėją, galit pateikti dokumentą?“, – posėdžio pradžioje teiravosi teisėjas Gediminas Užubalis.
Byla atverčiama praėjus daugiau nei metams po jos gavimo teisme, teismas teigia, kad taip atsitiko dėl labai didelio jo darbo krūvio.
„Aš kalbėsiu rusiškai. Kaip jaučiuosi? Kol kas gerai. Mes ilgai laukėme, aš džiaugiuosi, kad pagaliau sulaukėme (teismo – ELTA). Trys savaitės iki gimdymo“, – žurnalistams pasakojo M. Drobiazko. Dėl šios priežasties teismo prašoma per posėdžius daryti pertraukas.
M. Drobiazko žurnalistams teigė, kad Lietuvoje nesilankė pusantrų metų.
„Daug pasakoti, 30 metų istorijos“, – sakė ji.
M. Drobiazko atstovauja dvi advokatės – Sandra Ponelienė ir Kristina Čeredničenkaitė.
„Įstatymo nuostata pakeista, teisiniai aspektai leidžia abejoti priimtu sprendimu, dėl to ir paduotas skundas“, – Eltai sakė advokatė K. Čeredničenkaitė.
S. Ponelienė kaip liudytoją prašo apklausti M. Drobiazko sutuoktinį Povilą Vanagą, jis šoko kartu poroje Sočyje, jis gali paliudyti, kodėl ten dalyvavo, taip pat, kokias pasekmes jiems sukėlė prezidento dekretas dėl pilietybės atėmimo. P. Vanagą prašoma apklausti dar antradienį nuotoliniu būdu.
Teismas į šokėjos ant ledo pilietybės bylą kaip trečiuosius asmenis įtraukė Vidaus reikalų ministeriją, Migracijos departamentą ir Pilietybės reikalų komisiją. Atsakovas šioje byloje yra prezidentas Gitanas Nausėda.
M. Drobiazko anksčiau teigė apskundusi sprendimą siekdama „kovoti už tai, ką laikau teisinga ir svarbu“.
Vengė išsakyti poziciją dėl Rusijos pradėto karo Ukrainoje
M. Drobiazko kartu teisme antradienį vengė išsakyti savo poziciją dėl Rusijos pradėto karo Ukrainoje.
„Aš manau, kad kiekvienas žmogus laikosi tam tikros pozicijos, bet kiekvienas žmogus turi teisę jos neišsakyti viešai“, – antradienį teismo posėdžio metu per vertėją sakė ledo šokėja.
Ji savo pozicijos neišsakė ir ankstesniais kartais, klausiama žurnalistų.
Pasiteiravus, ar M. Drobiazko yra lojali tiek Rusijai, tiek Lietuvai, moteris teigė nenorinti gilintis į politinius klausimus.
Prezidentas Gitanas Nausėda iš ledo šokėjos išimties tvarka suteiktą Lietuvos pilietybę atėmė pernai rugsėjį. Tai padaryti rekomendavo Pilietybės reikalų komisija, argumentuodama jos viešai reiškiamu palaikymu karą Ukrainoje vykdančiam Kremliaus režimui.
M. Drobiazko posėdyje teigė nė viename iš duotų interviu nereiškusi savo politinių pažiūrų ir pridūrė, kad jos profesinė veikla nesusijusi su politiniais klausimais.
„Man tikrai nežinoma, kur aš atvirai esu pareiškusi palaikymą priešiškai valstybei“, – kalbėjo ledo šokėja.
Lietuvos institucijos teigia, kad M. Drobiazko palaiko glaudžius profesinius ir asmeninius ryšius su Tatjana Navka – Rusijos prezidento Vladimiro Putino spaudos sekretoriaus Dmitrijaus Peskovo žmona. T. Navkai Europos Sąjunga ir JAV yra įvedusios sankcijas.
Ledo šokėja sakė T. Navką pažįstanti nuo 15 metų, žinanti, kas yra jos vyras.
„Nesuprantu, kaip tai susiję su ledo pasirodymais, ledo šou rengimu ir mūsų dalyvavimu šiuos renginiuose“, – kalbėjo ji.
„Man tikrai nesuprantama, kokią grėsmę tarptautiniu mastu gali kelti Tatjana“, – sakė M. Drobiazko.
„Mano profesionali veikla niekaip nesusijusi su politiniais klausimais, ką aš darau bet kokioje pasaulio šalyje – dalyvauju vaikams skirtose renginiuose. Kaip mano dalyvavimas pasakoje „Miegančioji gražuolė“ išreiškia mano politines pažiūras? Nė vienam interviu nereiškiau politinių pozicija, mano šeimoje yra rusų, lietuvių, ukrainiečių, skirtingose šalyse gyvena, nematau galimybės reikšti politines pažiūra, aš atsakinga už savo šeimos narius, viešoje erdvėje nereiškiau pozicijos politiniais klausimais“, – tikino M. Drobiazko.
Ledo šokėjo tvirtino niekada nesidomėjusi, kas remia renginius, kuriuose ji dalyvauja, o su T. Navka bendrauja tik profesiniais klausimais, o ne politiniais.
Skunde, kurį pagarsino teismo pirmininkas Gediminas Užubalis, M. Drobiazko taip pat nurodė nesutinkanti, kad viešai reiškia palaikymą šaliai, kuri kelia grėsmę Lietuvos saugumui.
„Tiek draugės, tiek varžovės. Be abejo, man žinoma, kas yra Navkos vyras, bet kaip tai susiję su renginiu? Svarbu, kas organizuoja, o šeima neturi jokios reikšmės“, – teismui sakė M. Drobiazko, pažymėdama, kad dalyvavimas vaikų renginiuose nėra susijęs su politika.
Teisėjai sportininkės klausė, ar jai žinoma, kad D. Peskovui ir jo sutuoktinei taikomos tarptautinės sankcijos.
„Jeigu ir Peskovo žmona, kokią tai turi reikšmę, kaip prodiuserinė veikla susijusi su sankcijomis? Dėl sankcijų taikymo – kaip tai susiję su tuo, kad ledo šou kaip olimpinė čempionė organizuoja?“, – stebėjosi M. Drobiazko.
„Mes visi gaunam ekonominę naudą, iš pasirodymų, visi mes dirbame už pinigus, toks pasirodymų tikslas“, – neslėpė M. Drobiazko.
Tai išgirdę teisėjai apibėrė pareiškėją klausimais.
„Ar nėra taip, kad jūs bendradarbiaujate su asmeniu, kuris tarptautiniu mastu laikomas pavojingu?“, – klausė teisėjai.
„Bet žiūrėkit, ar jūs bendradarbiautumėte su kiekvienu žmogumi, jeigu žinotume, kad jis gali būti nusikaltėlis? Ar teisingai suprantame, kad padedate užsidirbti pinigų žmogui, kuriam taikomos sankcijos“, – klausė teisėjai.
„Ką reiškia padedu užsidirbti pinigų – aš tiesiog dirbu pagal sutartį“, – sakė M. Drobiazko.
Teisėjas Gediminas Užubalis taip pat teiravosi pareiškėjos, ar ji nemananti, kad bendradarbiavimas su tam tikrais asmenimis viešoje erdvėje sukuria įspūdį apie ją pačią, nes dažnai apie žmogų sprendžiama ir pagal draugus.
„Kaip aš susijusi su Tatjanos sutuoktiniu?“, – stebėjosi M. Drobiazko.
„Ar nematote akivaizdžių sąsajų su režimu? „Navka šou“ palaiko subjektus, kurie palaiko Rusijos režimą, vis tiek nematot ryšių tarp jų ir Navkos kompanijos?“, – stebėjosi teisėjai.
„Visiems viešai žinoma, kad Navka veidas asocijuojasi su Rusijos režimu, ar tai neigsit?“, – teiravosi teisėjas G. Užubalis.
Kiti teisėjai taip pat replikavo, kad pagal M. Drobiazko aiškinimą, teisėjas galėtų būti nusikaltėliu, asmeniniame gyvenime, o profesiniame toliau nagrinėtų bylas, nes esą asmens ir profesinė veikla niekaip nesusijusi.
„Navką puikiai pažįstu. Politinėmis temomis aš nebendrauju nė su vienu žmogumi“, – sakė M. Drobiazko.
„Ką aš propaguoju, tai Lietuvos sportą. Ar aš turėčiau nustoti dalyvauti ledo sporte, padariau išvadą vaikams kaip niekada anksčiau dabar reikia pasakų“, – sakė atlikėja.
Sulaukė klausimo, kuriai valstybei ji yra lojali
Posėdžio metu teisėjai pažymėjo, kad pilietybė suponuoja lojalumą valstybei.
„Ar jūs, matydama, kokia situacija pasaulyje, manote galima būti lojaliu šioms dviem valstybės Lietuvai ir Rusijai? Jūs šokate Rusijoje, kaip Lietuvos pilietė?“, – stebėjosi teisėjai.
„Labai sudėtingas klausimas – daug šokėjų turi kelias pilietybes, daug mišrių šeimų, mano vaikas, kuris gims po 3 savaičių, bus pusiau lietuvis, pusiau rusas. Mano tėvai Rusijoje palaidoti, aš lankau jų kapus. Lietuvoje yra mano vaiko kiti seneliai, mano šeima padalinta, kaip galiu likti lojali tiek vienai šaliai? Rusijoje mano darbas, palaidoti tėvai, kodėl man būtų atimta galimybę, kaip galėčiau nutraukti santykius su šeimos dalimi. Nenoriu skaldyti savo šeimos”, – atsakė M. Drobiazko.
Paklausta, ar ji lojali abiem valstybėms, ar nė vienai, M. Drobiazko atsakė, kad nenori lįsti į politiką visai, nori būti tik šokėja ir mama.
Teisėjai taip pat jos teiravosi, ar T. Navkos renginiuose ji pristato Lietuvos sportininke.
„Taip, visuose renginiuose Navkos, mes su Povilu pristatome kaip Europos, pasaulio čempionai, kaip Lietuvos sportininkai”, – atsakė M. Drobiazko, pridūrusi, kad medaliai buvo gauti atstovaujant po Lietuvos vėliava.
Atsakė, kodėl teismo posėdžio metu kalbėjo rusiškai
M. Drobiazko sakė, kad anksčiau jai darė įtaką sutuoktinio lietuvio patriotizmas, jeigu čiuožti su juo, tai tik su Lietuvos vėliava.
„15 metų atidaviau Lietuvos sportui, mano ledo šou renginiuose lankėsi didžioji Lietuvos gyventojų dalis dalis”, – sakė M. Drobiazko.
Tuo metu teisėjai atkreipė dėmesį, kad pareiškėja nemoka lietuvių kalbos, su teismu bendrauja per lietuvių ir rusų kalbų vertėją.
„Suprantu lietuviškai, bet teismo posėdyje dėstyti savo mintis būtų sunku lietuviškai, o esant 36 savaitę nėštumo mintis apskritai sunku dėstyti”, – teisinosi sportininkė.
Argumentai dekrete
„Jokių nei teisinių, nei faktinių pagrindų dekrete nebuvo nurodyta“, – rašoma skunde.
Anot dokumento, dalyvavimas privačiuose sportiniuose renginiuose Rusijoje negali būti sulyginamas su palaikymu šiai šaliai.
Tuo metu Prezidentūros atstovas atsakydamas į skundą teigė, kad tokia byla neturėtų būti nagrinėjama administraciniame teisme.
„Tokiu sprendimu buvo vykdomas ne viešasis administravimas, o valstybės valdymo funkcijos“, – argumentus pagarsino teisėjas G. Užubalis.
Prezidentūros atstovo teigimu, tik Konstitucinis Teismas galėtų pasisakyti dėl prezidento dekreto teisėtumo.
ELTA primena, kad prezidentas pernai rugsėjo viduryje pasirašė dekretą, kuriuo iš M. Drobiazko atėmė Lietuvos pilietybę. Tai padaryti rekomendavo Pilietybės reikalų komisija, argumentuodama jos viešai reiškiamu palaikymu karą Ukrainoje vykdančiam Kremliaus režimui.
Rusijos sportininkei Lietuvos pilietybė išimties tvarka suteikta prieš 30 metų už nuopelnus Lietuvos sportui ir šalies vardo garsinimą. M. Drobiazko su savo vyru P. Vanagu yra atstovavusi Lietuvai įvairiuose čempionatuose.
Seimas yra priėmęs Pilietybės įstatymo pataisas, leidžiančias Lietuvos pilietybę atimti iš dvigubą pilietybę turinčio asmens, jeigu jis viešai reiškia palaikymą valstybei, keliančiai grėsmę Lietuvos ar jos sąjungininkų saugumo interesams.
Lietuvos institucijos teigia, kad M. Drobiazko palaiko glaudžius profesinius ir asmeninius ryšius su Tatjana Navka – Rusijos prezidento Vladimiro Putino spaudos sekretoriaus Dmitrijaus Peskovo žmona. T. Navkai Europos Sąjunga ir JAV yra įvedusios sankcijas.
Kaip rašo Visuotinė lietuvių enciklopedija, 1971 metais gimusi M. Drobiazko 1994 m. baigė Maskvos srities kūno kultūros institutą. Nuo 1988 šoka poroje su P. Vanagu, su kuriuo 2000 m. susituokė.
13 kartų (1992–2002, 2005, 2006) ji tapo Lietuvos šokių ant ledo čempionė.
2002-2019 m. Lietuvoje kasmet organizavo (su P. Vanagu) pramoginį ledo renginį Liepsnojantis ledas. 2007-2010, 2012-2014 m., 2016-2020 m. Rusijos televizijos ledo šou laidų dalyvė. 2000-siais apdovanota Gedimino ordino Riterio kryžiumi. 2022 m. Lietuvos prezidento dekretu apdovanojimas atimtas, pažeminus apdovanotojo vardą, kai Rusijos karo prieš Ukrainą metu čiuožė T. Navkos organizuotame pramoginiame ledo renginyje Sočyje.