Gydytojas jums, žinoma, duos sąrašą specialistų, į kuriuos reikėtų kreiptis. Tačiau nepamirškite ir odontologo. Nėštumas – ypatinga moters organizmo būsena, ir, idealiu atveju, šiai būsenai reikia pasirengti. Reikia kreiptis į įvairius specialistus, atlikti tam tikrų tyrimų, norint įsitikinti, kad organizmas funkcionuoja nepriekaištingai, ir kad niekas nesutrukdys gimti sveikam mažyliui.
Viskas prasideda nuo kaulų?
Žmogaus organizmo dantyse ir kauluose kaupiamos mineralinių komponentų atsargos, kurios palaipsniui skiriamos tam tikriems poreikiams. Kasdien į žmogaus organizmą patenka tų elementų ir vyksta medžiagų apykaitos procesai. Nėštumo metu moters organizmui būtina daugiau mineralų, nes jie skiriami ne tik jos, bet ir mažylio poreikiams.
Jei nėščiosios moters burnoje yra karieso pažeistų dantų, mineraliniai komponentai negali kauptis, formuojasi deficitas, ir kuo daugiau nepagydytų dantų, tuo tas deficitas labiau juntamas. Tam tikru nėštumo laiku, kai vyksta mažylio kaulų ir dantų formavimasis ir vystymasis, vaisiaus organizmas pareikalauja iš motinos organizmo didelio mineralų kiekio.
To pasekmė – motinos organizmas atiduoda paskutines turimas mineralų atsargas kaip tik iš kaulų ir dantų. Mamos užduotis – aprūpinti mažylį visu tuo, kas būtina.
Dantis už dantį?
Nėštumas – tai labai rimtas krūvis visam moters organizmui. Per pakankamai trumpą laiką vyksta viso organizmo pertvarka, keičiasi hormoninis fonas, formuojasi avitaminozė, tai yra, būtini ne tik mineraliniai komponentai, bet ir vitaminai. Nėštumo metu mažėja imunitetas, o tai gali tapti kai kurių burnos ertmės uždegiminių susirgimų priežastimi. Be to, keičiasi hormoninis fonas, ir tai tampa atskiro gingivito tipo – nėščiųjų gingivito – atsiradimo priežastimi.
Dėl susilpnėjusios imuniteto veiklos mikroorganizmai, kurie sukelia kariesą, ima daugintis dar sparčiau. Vaiko dantų ir skeleto formavimosi laikotarpiu motinos organizmas atiduoda daug mikroelementų, emalis silpnėja, ir kenksmingiems mikroorganizmams dar paprasčiau daugintis ir sukelti kariesą. Šių veiksnių sankaupa ir lemia greitą moters dantų emalio irimą; neretai ir mažyliams ateityje pasireiškia kokių nors šio trūkumo pasekmių. Būtent dėl šių priežasčių, ir ne tik, taip reikia papildomai vartoti vitaminų ir mikroelementų.
Kada būtina kreiptis į odontologą?
Idealiu atveju, apsilankyti pas jį reikėtų dar iki nėštumo, planavimo metu. Planavimo periodu gydytojas ne tik išgydys karieso pažeistus dantis, bet ir pasirūpins profilaktika – profesionaliu dantų valymu.
Susitvarkyti dantis turėtų ir būsimasis tėtis – juk karieso pažeisti dantys yra nuolatinis infekcijų šaltinis. Esant tam tikroms sąlygoms, šios infekcijos gali sukelti įvairių susirgimų. O, kaip žinia, nėštumo metu jie pavojingi.
Praktika rodo, kad dauguma nėštumų yra neplanuoti, ir moterys būna šiam įvykiui nepasiruošusios. Tokiu atveju gydytojas pasiūlys apsilankyti pas keletą specialistų, ir tarp jų bus odontologas. Pirmojo apsilankymo metu gydytojas atliks apžiūrą,ir kadangi nėščiųjų dantų gydymas išsiskiria tam tikrais niuansais ir netgi apribojimais, priklausomai nuo nėštumo laiko atliks gydymą.
Nėščios moters dantys kur kas labiau pažeidžiami karieso, o karieso komplikacijos formuojasi greičiau. Būtent todėl, net jei pirmasis vizitas buvo sėkmingas, reikėtų pas odontologą apsilankyti bent kartą per trimestrą, arba kaip nustatys gydytojas. Bet kokiu atveju, kuo dažnesni apsilankymai, tuo mažesnė rizika dantims.
Gydant nėščiųjų dantis, yra savų ypatumų ir apribojimų, pradedant nuo anestetiko pasirinkimo ir baigiant rentgenu. Siekiant išvengti nemalonių pasekmių, būtina pas gydytojus lankytis laiku.