Jungtinių Tautų policininkai buvo priversti pasitraukti iš Kosovo šiaurėje esančio Mitrovicos miesto po to, kai per pirmadienio riaušes buvo sužeisti mažiausiai 130 žmonių, skelbia BBC. Pasitraukus JT policininkams, teritoriją kontroliuoja NATO kariai.
Tai buvo didžiausi susirėmimai nuo to laiko, kai vasario 17 dieną Kosovas priėmė vienašališką nepriklausomybės deklaraciją, kurią Serbija laiko neteisėta. Pirmadienį per susirėmimus nukentėjo maždaug 70 serbų ir mažiausiai 63 tarptautinių saugumo nariai. Riaušės prasidėjo po to, kai JT policininkai pabandė susigrąžinti JT teismo, kurį nuo penktadienio laikė okupavę serbai, kontrolę. Riaušininkai buvo ginkluoti padegamosiomis bombomis, granatomis bei šaunamaisiais ginklais. Policija suėmė 53 riaušininkus.
Mitrovicos miesto šiaurėje gyvena apie 40 tūkst. serbų. Serbų bei albanų gyvenamąsias teritorijas skiria Ibaro upė, tačiau etninių riaušių šiame mieste dažnai nepavyksta išvengti.
Europos Sąjunga griežtai pasmerkė pirmadienį kilusius neramumus. Europos komisija išreiškė visišką paramą misiją vykdžiusiems JT bei NATO pajėgų nariams bei pasmerkė serbų sukeltas riaušes. Kosovo premjeras Hashimas Thaci dėl smurto skatinimo apkaltino Belgradą, kuris, pasak jo, taip ir nesugeba mokytis iš praeities klaidų.
Tuo tarpu Serbijos prezidentas Borisas Tadičius teigė, kad tarptautinės pajėgos Kosove naudojo neproporcingą jėgą ir perspėjo, kad neramumai gali išplisti ir visame Kosove. Rusijos ambasadorius prie NATO Dmitrijus Rogozinas taip pat teigė, kad NATO kariai naudojo neproporcingą jėgą, nuo kurios nukentėjo moterys bei vaikai. Jis teigė, kad Kosove vis dar yra labai daug išslapstytų ginklų, o tai reiškia, kad Kosovas gali įklimpti į gilų kruviną konfliktą.
Iš posto besitraukiantis Serbijos premjeras Vojislavas Koštunica teigė pradėjęs konsultacijas su Rusija. Konsultacijų tikslas – rasti bendrą atsaką kaip sustabdyti prieš serbus vykdomą smurto kampaniją.