Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir kiti valstybės vadovai bei Seimo nariai pirmadienį Radviliškio rajone Mėnaičių kaime atidengė Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Tarybos 1949 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės deklaracijos paskelbimui skirtą memorialą.
Apžiūrėjusi atstatytą Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Tarybos vadavietės bunkerį, kuriame ir buvo pasirašyta istorinė deklaracija, šalies vadovė pabrėžė, kad nepriklausomybės kovų vietos Radviliškio rajone primena labai svarbius visai Lietuvai istorinius įvykius. Pasak Prezidentės, tai geriausia pilietiškumo ir patriotizmo mokykla ne tik jaunimui, bet ir mums visiems.
„Šaliai netekus krašto vadovų, misijos atkurti valstybę ėmėsi naujasis tautos žiedas, ištikimiausi valstybei ir jos idealams čia likę žmonės: jaunesnieji karininkai, mokytojai, studentai, ūkininkai. Šios deklaracijos signatarai suprato padėties sudėtingumą ir įvertino nelygias jėgas šioje kovoje. Lietuvos laisvės kovotojai amžiams išliks Tėvynės patriotų pavyzdžiu. Jų idealizmas ir tikėjimas, kad gali būti kitaip, tegul tampa gairėmis ir mums, kuriantiems šiandienos Lietuvą. Vienybės jausmas, kuris jungė žmones šiame Laisvės kovų bunkeryje, yra vertybė, kurią privalome saugoti ir puoselėti", - sakė šalies vadovė.
Radviliškio kultūros centre Prezidentė apžiūrėjo Lietuvos kariuomenės kovas prieš bermontininkus atspindinčią ekspoziciją „Lietuvos laisvės kovose naudoti ginklai".
„Tais sunkiais ir dramatiškais laikais kiekvienas žmogus, kovojęs mūšiuose, prisiėmė asmeninę atsakomybę už savo šalį. Šiais laikais taip pat kiekvienas turime prisiimti asmeninę atsakomybę už laisvos Lietuvos ateitį",- apžiūrėjusi parodą sakė Prezidentė.
Svarbu visai Europai
Seimo narė Vilija Aleknaitė-Abramikienė portalui „Balsas.lt“ sakė, jog įvykio nėra įmanoma pervertinti. „Įvykis, kaip sakė Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė, svarbus ir Lietuvai ir Europai. Simboliška, kad tais pačiais 1949 metais, kai kūrėsi NATO organizacija, gynusi demokratines šalis nuo bolševizmo, siaubingai terorizuojamoje Lietuvoje, rizikuodami gyvybe rinkosi žmonės, pasiryžę kloti demokratinės valstybės pagrindus. Lietuvoje jie kalbėjo apie demokratinę konstituciją, nors buvo atėję iš „smetoninės“ Lietuvos, kuri nebuvo labai demokratiška, jie visgi matė ateitį ir sakė, kad ji turi būti demokratinė“, - priminė politikė.
Kaip portalui „Balsas.lt“ sakė V. Aleknaitė-Abramikienė, Europa šią istoriją ir jos ypatybės ir šiandien tebežino mažai. „Ir šiandien kalbėjome su ambasadoriais, kurie sakė, jog apie šiuos istorinius aspektus sužino tik atvykę į Lietuvą,“- sakė ji.
***
Seimas 1999 m. sausio 12 d. priėmė Lietuvos Respublikos įstatymą dėl Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Tarybos 1949 m. vasario 16 d. Deklaracijos. Tuomet pripažinta, kad minėtas dokumentas yra itin reikšmingas Lietuvos valstybingumo tęstinumui ir laikytinas Lietuvos teisinės sistemos dalimi.