• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Viešojoje erdvėje pasipylė skundai, kaip AB „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) technikai nupjauna didelius, kartais ir šimtamečius medžius. Žmonės piktinasi, kad ESO tai daro privačiose teritorijose neįspėję gyventojų, o bendrovė aiškina, kada nukirsti medį ar krūmą gali be jų sutikimo.

Viešojoje erdvėje pasipylė skundai, kaip AB „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) technikai nupjauna didelius, kartais ir šimtamečius medžius. Žmonės piktinasi, kad ESO tai daro privačiose teritorijose neįspėję gyventojų, o bendrovė aiškina, kada nukirsti medį ar krūmą gali be jų sutikimo.

REKLAMA

Dainiaus Dainausko administruojamoje Facebook grupėje „NEPATIKIMI ASMENYS“ Ernestas Šeinius piktinosi, kad ESO darbuotojai jo sodyboje Klaipėdos rajone Žemgulių kaime be jokio įspėjimo nukirto kelis medžius.

„Va kaip ESO pasidarbavo. Atvažiuojame į sodybą, o ten – vienas po kito mūsų medžiai iškirsti. Jokio įspėjimo, pranešimo, kad jie atvažiuos negavome. Kad trukdo medžiai – taip pat jokio pranešimo negavome. Dar negana to savavališkai pateko į privačią teritoriją. Būtų užtekę šiuos medžius apgenėti.

Parašius laišką į ESO atsakymo negavome. Nusiųsti skundai į savivaldybę ir į aplinkos apsaugos departamentą. Gal kas esate susidūrę su panašia situacija? Pakomentuokite“, – į grupės narius kreipėsi vyras.

REKLAMA
REKLAMA

ESO patvirtino, kad medžiai iškirsti, esą jie buvo pavojingi – per arti elektros tinklų.

„Nurodytoje vietoje vyko proskynų valymas – buvo genimi bei šalinami šalia elektros tinklų esantys pavojingi medžiai. Taip pat pridedu nuotrauką, kurioje matosi, kad medžiai, esantys tolėliau nuo elektros linijų, kurie nekelia pavojaus, yra nepaliesti“, – teigiama bendrovės atsiųstame komentare.

REKLAMA

„Darbai vyko proskynose, kuriose galioja griežtos taisyklės, o tokiose vietose tiek medžiai, tiek krūmai augti negali arba turi būti kertami dėl tinklų saugumo ir norint užtikrinti nenutrūkstamą elektros energijos tikimą visiems vartotojams. Privačioje valdoje medžius turėtų iškirsti pats savininkas, tačiau jeigu to nepadaro, „Energijos skirstymo generatorius“ (ESO) privalo atlikti tuos darbus“, – komentuoja ESO.

REKLAMA
REKLAMA

Bendrovė primena, kad medžiams, krūmams ir kitiems želdiniams, kurie auga proskynose kirsti sutikimų gauti nereikia. Tokia pareiga tinklų operatoriui yra numatyta Elektros tinklų apsaugos taisyklėse.

Taisyklių 8 punkte nurodoma, kad tinklų operatoriai (šiuo atveju AB „Energijos skirstymo operatorius“) turi teisę nekliudomi prieiti, privažiuoti ar kitaip patekti prie jiems priklausančių ar jų eksploatuojamų elektros tinklų, esančių kito žemės ar kito nekilnojamojo daikto savininko ar naudotojo teritorijoje ir atlikti medžių ir krūmų kirtimo darbus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

E. Šeinius tikina nesuprantąs, kodėl užkliuvo jo sodyboje esantys medžiai. Žemguliečio teigimu, medžiai auga labai seniai ir, jo nuomone, netrukdė elektros tinklams.

„Tiek metų augo eglės. Planavom kažką statytis, daryti... Dabar atvažiuoji ir jautiesi, kad gali bet kas ateiti, išpjauti visus medžius ir vienodai, kokia ta tavo sodyba, kur tas grožis ir kur jis dingo“, – sako E. Šeinius.

REKLAMA

ESO pažeidė taisykles

Žemgulietį supykdė ne tik išdarkytas kraštovaizdis jo sodyboje.

„Niekas nebuvo įspėję. Tik jau po to, kai mes nusiuntėm į ESO [užklausą], kodėl taip buvo padaryta, darbuotoja paskambino ir pasakė, kad jie yra kaip ir teisūs. Bet aš sakau: jūs pripažinkit, kad padarėte klaidą. Jie pripažino vienintelę klaidą, kad man nepaskambino (prieš kirsdami – aut. past.), nes visos eglės eina būtent per mūsų žemę“, – pasakoja E. Šeinius.

REKLAMA

Kaip nurodoma Elektros tinklų apsaugos taisyklėse, tinklų operatorius ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki darbų pradžios (išskyrus avarinius atvejus), turi pranešti (raštu ir (ar) elektroninių ryšių priemonėmis ar kitu būdu) žemės savininkams ir (ar) miškų savininkams / valdytojams. Kai avariniais atvejais kertami medžiai arba krūmai, žemės savininkai ir (ar) miškų savininkai / valdytojai informuojami per 5 darbo dienas po šių medžių arba krūmų kirtimo darbų atlikimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo atveju darbų rangovas to nepadarė ir medžius iškirto neįspėjęs sodybos savininko.

„Mūsų žiniomis, rangovas sklypo savininko neįspėjo, nors apie planuojamus darbus jam turėjo pranešti iki juos pradedant. Su rangovu susisiekėme ir dar kartą priminėme apie pareigą tinkamai informuoti gyventojus apie planuojamus darbus“, – patvirtina ESO atstovė spaudai Rasa Juodkienė.

Tačiau klaida kompensuojama nebus, mat medžiai vis tiek anksčiau ar vėliau būtų pašalinti.

„Nepaisant rangovo klaidos dėl neinformavimo, medžiai vis tiek būtų pašalinti, nes augo elektros linijų proskynose, kuriose buvo pasodinti nelegaliai. Apsaugos zonos, proskynos dalyje jokių želdinių, išskyrus žemaūgius krūmus, negali būti pasodinta, o jeigu tokie atsiranda, visi yra šalinami. Šalinant medžius proskynose atskiri leidimai nėra reikalingi, rangovai turi informuoti apie darbų pradžią“, – komentuoja ESO.

REKLAMA

Kai kurie gyventojai klausia, ar ESO apskritai galėjo kirsti medžius, nes nuo kovo 15 d. iki rugpjūčio 1 d. įsigalioja draudimas pjauti saugotinus želdinius. Mat tuo metu metu vyksta paukščių veisimosi laikotarpis. 

Vis dėlto draudimui kirsti ir genėti gali būti taikomos išimtys, kai medžiai kelia grėsmę žmonių gyvybei, sveikatai, turtui, saugiam eismui, saugiam elektros energijos, šilumos, dujų, naftos ir jos produktų tiekimo atnaujinimui arba pateikiama ornitologo eksperto pažyma, kad kertamame ar genimame medyje ir greta augančiuose nesiveisia laukiniai paukščiai.

REKLAMA

Elektros neturėjo 32 valandas: „kaltininkai“ buvo medžiai

Anksčiau ESO buvo gavusi nusiskundimą dėl Radviliškio rajone nupjautų senų medžių. Kaip aiškina bedrovė, medžius ji šalino įsitikinusi, kad jie kelia pavojų aplinkai – tai buvo stebima ne vienerius metus.

„Tai, kad ąžuolas sirgo ir kėlė pavojų aplinkai, patvirtino ir jo kamienas – šis buvo išpuvęs ir tuščiaviduris. Darbus atlikę darbuotojai nufotografavo medį ir jo kamieną – padarytose nuotraukose matosi, kad medis jau sirgo kurį laiką ir kėlė grėsmę ne tik elektros energijos tiekimui, bet ir žmonių saugumui, jų turtui“, – teigia ESO birželio 13 d. išplatintame pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

ESO prižiūri daugiau nei 127 tūkst. km linijų. Pavojingų medžių šalinimo ir genėjimo darbus planuoja keleriems metams į priekį ir prieš juos pradedant atsiklausia sklypo savininko, ar jis neprieštarauja pavojingų medžių šalinimui ir genėjimui. Šiuo atveju, prieš pradedant pavojingo medžių šalinimo ir genėjimo darbus, ESO informavo sklypo savininką dėl sutikimo arba prieštaravimo šalinti medžius, tačiau atsakymo teigia negavusi. 

Minėtame ruože Radviliškio r. nuo 2012 m. elektros energijos linija dėl medžių nutraukiama 2–4 kartus per metus. Tokiais atvejais vidutiniškai atjungiama daugiau nei 250 klientų. Vidutinė atjungimo trukmė daugiau nei 2 valandos. Buvo keli atjungimai, kai vartotojai elektros energijos neturėjo 27 ir 32 valandas. 

Lyg ir buvo anksčiau tokia tvarka, kad iki rugpjūčio vidurio medžių kirsti negalima dėl paukščių perėjimo - kodėl aplinkosauga tyli? Ar dabar jau nebegalioja tokia tvarka. Sodyboje - be įspėjimo iškirsti medžius - tai jau dugnas, ką elektrikai neplanuoja savo darbų iš anksto, kad negalėtų pranešti žmonėms, žodžiu, kaip kokie barbarai...
I aptverta teritorija nei viena dusia negali be savininko leidimo,o elektrikai juo labiau,tegul jie savo ta istatyma interpretuoja teisingai o ne kaip jiems patogiau atsikalbineti
pas mus anarchija ,saliai vadovauja eso ir maxima, ner ne preziko ne arklio galvos
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų