Naujienų portalo tv3.lt kalbinti Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos klimatologai pasakoja, kad per Jonines pastebima tam tikra padažnėjančių kritulių tendencija ir šio reiškinio galime sulaukti ir šiemet.
Sinoptikės Izoldos Marcinonienės teigimu, Birželio 23-24 dienomis vidutiniškai per dieną iškrenta apie 4-5 mm. kritulių.
„Tai yra maždaug dviem kartais daugiau negu savaitę prieš Jonines ir savaitę po jų. Nedidelis, bet pikas yra ir tas šventinis laikotarpis vis dėlto drėgnas. Stebima, kad ir šių metų Joninės tą tradiciją pratęs“, – sako ji.
Lietuvoje sulaukėme tropinių naktų
Ekspertų teigimu, šiuo metu sulaukiame ir tropinių naktų, o Joninių išvakarėse Lietuvą pasieks šaltesnio oro frontas.
„Trečiadienio diena turėtų būti itin nerami, ypač antroji dienos pusė. O Joninių naktis, panašu, kad irgi gali būti tokia“, – teigia I. Marcinonienė.
Sinoptikės papasakojo daugiau apie tropines naktis.
„Tropinės naktys, kai drėgna, bet temperatūra nenukrenta žemiau dvidešimties laipsnių. Šiomis naktimis sunku kvėpuoti, gali paūmėti nemiga. Gaivesnių rytų nesulauksime be ateinančio ketvirtadienio nakties“, – sako klimatologė.
Birželis tapo šilčiausiu metų mėnesiu
Vidutinė birželio mėnesio temperatūra Lietuvoje, anot klimatologo Donato Valiuko, 15,9 laipsnių šilumos, tačiau paskutiniuosius du metus šita tendencija sugriuvo ir pastebima, kad keletą metų birželis tampa šilčiausiu vasaros mėnesiu.
„Paskutiniai du birželiai buvo labai šilti. Išskirčiau 2019 m. birželį, kuris tapo šilčiausiu birželiu nuo praėjusio amžiaus vidurio. Tikėtina, kad birželis išliks antroje vietoje.
<…> Ilgą laiką buvo pateikiamos prognozės, kad nuokrypis nuo normos nebus didelis, bet pasikeitė situacijos cirkuliacija ir matoma, kad pirmasis vasaros mėnuo bus šiltesnis net keliais laipsniais“, – teigia D. Valiukas.
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prognozuoja, kad birželio antroje pusėje oro temperatūra bus iki 2,5 laipsnių aukščiau normos, o kritulių kiekis iki 15 proc. mažesnis nei įprasta.
Birželį įprastai iškrenta daugiau kritulių
Skaičiuojama, kad Lietuvoje kritulių kiekis birželio mėnesį įprastai yra 68 mm.
Šiemet, anot jos, kritulių kiekis turėtų būti penktadaliu mažesnis nei jam priklausytų.
I. Marcinonienė pastebi, kad penkerių metų vidurkyje vėsiausias birželis buvo 2017 m. ir vidutinė mėnesio temperatūra buvo mažesnė už normą.
2019 m. birželis buvo ne tik šiltas, bet ir labai sausas – iškrito 40 proc. kritulių nei įprasta Lietuvoje. Pernai birželį ji įvardijo kaip šiltą ir drėgną, nes iškrito pusantros vidutinės normos.
„Aišku, skirtumai tarp teritorijų, nes vienur liūtys, o kitur tas debesis net neatėjo ir liko visiškai sausa. Panašu, kad šis birželis turėtų įeiti į sausesnių birželių laikotarpį“, – teigia ji.
Šilčiausios vasaros dienos
Remiantis Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis daugiausiai vasariškų dienų (nuo 20 laipsnių šilumos) per metus būna Pietryčių Lietuvoje – kiek daugiau nei 100 dienų. Mažiausiai pajūryje ir Žemaičių Aukštumoje Laukuvos apylinkėse – 70−75 dienos.
Karštų dienų (nuo 25 laipsnių šilumos) daugiausia pastebima Pietryčių ir pietų Lietuvoje – nuo 35 iki 45 dienų, o mažiausiai pajūryje ir Žemaičių Aukštumoje iki 25 dienų.
Kaitros (nuo 30 laipsnių šilumos) dienos Lietuvoje nėra dažnos. Dažniausios jos Pietryčių Lietuvoje – vidutiniškai beveik 7 dienos per metus), o rečiausios Kuršių Nerijoje, Žemaičių Aukštumoje ir pačiame rytiniame pakraštyje – 1−3 dienos.