Šiandien po trumpų šventinių atostogų tautos išrinktieji renkasi į neeilinę Seimo sesiją nebaigtų darbų. Tačiau išvakarėse kai kurie „Respublikos“ kalbinti parlamentarai abejojo, ar papildomos Seimo sesijos pakaks nebaigtiems klausimams išspręsti.
Grįš prie seno
Jau šiandien Seime numatoma svarstyti prezidento Valdo Adamkaus vetuotus įstatymus dėl pensijų sistemos reformos ir mokesčio už automobilius juridiniams asmenims. Neeilinėje sesijoje parlamentarai planuoja sugrįžti ir prie atidėto įstatymo projekto, reglamentuojančio naujos Energetikos ministerijos įsteigimą, svarstymo, taip pat prie Vytauto Greičiaus atleidimo iš Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) pirmininko pareigų, rašo „Respublika“.
Pernai gruodį atidėti Energetikos ministerijos įsteigimo svarstymą pasiūlė Tautos prisikėlimo partijos (TPP) frakcija, taip pat kai kurie opozicinių „Tvarkos ir teisingumo“ bei Socialdemokratų partijos frakcijos nariai.
Kalėdų išvakarėse Seimas nesiryžo svarstyti ir V.Greičiaus atleidimo iš AT pirmininko pareigų klausimo, nors prezidentas V.Adamkus savo dekretu jau ne vieną kartą siūlė atleisti jį iš LAT pirmininko pareigų, pasibaigus įgaliojimų laikui.
Lems vienybė
Kalbama, kad dėl minėtųjų klausimų nesutaria patys valdančiosios koalicijos nariai, todėl jų baigtis nėra aiški. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) pritaria naujos Energetikos ministerijos įsteigimui, bet yra prieš V.Greičiaus atleidimą. Priešingos pozicijos laikosi dauguma liberalų ir TPP frakcija.
„Viskas priklausys nuo to, kiek vieningi bus patys valdantieji. V.Greičiaus klausimas parodys, kiek valdančiųjų koalicija yra tvirta, nes rudens sesijoje jų nuomonės išsiskyrė. Manau, tai bus pats įdomiausias ir labiausiai intriguojantis klausimas“, - sakė Seimo vicepirmininkė, opozicinės Darbo partijos frakcijos atstovė Virginija Baltraitienė.
Pasak V.Baltraitienės, jos partijos kolegos ir visa opozicija planuoja nepritarti Energetikos ministerijos steigimui, tačiau dėl V.Greičiaus atleidimo dar nėra galutinai apsispręsta. „Manau, Darbo partijos frakcija stengsis į tai nesikišti, žinodama, kad partijos byla vis tiek pasieks LAT. Arba turėtų būti slaptas balsavimas“, - svarstė V.Baltraitienė.
Spėti dėl minėtų klausimų balsavimo baigties nesiryžo ir Seimo opozicijos lyderis socialdemokratas Gediminas Kirkilas. „V.Greičius ir Energetikos ministerija tapo nesutarimų ašimi valdančiosios koalicijos viduje“, - sakė G.Kirkilas.
Pageidauja aiškumo
TS-LKD frakcijos seniūnas Jurgis Razma teigė, kad dėl V.Greičiaus viena kita savaitė nieko nekeičia, nes „klausimas vis tiek nebuvo išspręstas laiku“. „Būtų gerai klausimą išspręsti laiku, bet norėtųsi, kad kartu atsirastų aiškumas dėl to, kas bus paskui. Pageidautinos prezidento atstovo konsultacijos su frakcijomis dėl būsimo LAT pirmininko“, - kalbėjo J.Razma.
Liberalų ir centro sąjungos frakcijos narys, Seimo pirmininko pavaduotojas Raimondas Šukys tvirtino pats tikrai balsuosiantis už LAT pirmininko atleidimą ir siūlysiąs frakcijos kolegoms taip pat balsuoti. „Man nesuprantami yra TS-LKD frakcijos motyvai. Tai panašiau į kažkokį užkulisinį žaidimą. Manau, šiuo atveju yra siekiama daryti spaudimą prezidentui dėl būsimo kandidato, kurį prezidentas pateiks į LAT pirmininko pareigybę“, - teigė R.Šukys.
Vykstant neeilinei sesijai plenarinius posėdžius numatyta surengti sausio 12, 15 ir 20 dienomis.
Arturas Paknys