Vaikų gynimo diena šiais metais į Lietuvą atėjo lydima daugybės skaudžių faktų, liudijančių, kad vaikas dažnai būna tarsi žaislas suaugusiųjų rankose, kurį panorėjus galima numesti, atiduoti, paslėpti ar net išvis sunaikinti.
Kūdikiui – vyrišku smūgiu per galvą
Klaipėdos teisėsaugininkai aiškinasi, kuo 20 metų vaikinui nusidėjo vos 2 mėnesių kūdikis, kad jį amžiams nutildė vyrišku smūgiu per galvytę.
Įtariamas kūdikio žudikas dabar suimtas 2 mėnesiams.
Uostamiesčio policijai gerai žinomo vaikino sugyventinė G. L. (22 m.), dukrytę pagimdžiusi šių metų kovo gale, po išpuolio prigąsdinta ne iš karto pasakė pareigūnams, kas prieš vidurdienį atsitiko namuose. Ji tikino, esą mažylė numirusi staiga, užspringusi, kai buvo maitinama.
Sugyventinių pora gyvena nuomojamame bendrabučio, kuriame įsikūrę nemažai asocialių asmenų, kambaryje. Vaikų teises ginantiems specialistams ir socialiniams darbuotojams ji iki šiol nebuvo žinoma.
Pareigūnai linkę įtarti, kad pranešti apie nelaimę delsta. Esą G. L., supratusi, kad dukrytė miršta, iš pradžių išbėgusi šauktis pagalbos į bendrabučio koridorių, tačiau niekas nepravėrę savo butų durų. Tada jaunoji mama išlėkusi į lauką ir nepažįstamo praeivio paprašiusi iškviesti greitąją.
Kūdikis, atvykus medikams, jau buvo miręs. Specialistų neįtikino sunerimusios motinos aiškinimas, esą užspringusią mažylę ji galbūt kiek per stipriai krestelėjusi ir ši atpylusi maistelį, o po akimirksnio pradėjusi mėlti.
Teismo medicinos ekspertai patvirtino greitosios medikų įtarimus – kūdikis mirė dėl galvos traumos. Ant mažylės veiduko aptikta kraujosruvų. Tuomet mergytės mama prasitarė, kad neramiai dukrelei per galvą mirtiną smūgį sudavė kantrybės netekęs sugyventinis...
Gelbsti „gyvybės langeliai“
Tokių tragedijų, kai tyčia nužudomas jau spėjęs su gyvenimu susipažinti kūdikis, Lietuvoje būna labai retai – galbūt po vieną per porą metų. O įskaitant nužudytus naujagimius – iki 6–8 kasmet.
Siekiant sumažinti šiuos skaičius, tai yra užtikrinti kiekvieno vaiko prigimtinę teisę gyventi, pernai Lietuvoje, nusižiūrėjus nuo užsienio, pradėti steigti „gyvybės langeliai“. Juose galima saugiai palikti nenorimus mažylius, ir baudžiamoji atsakomybė už tai negresia.
Septyni „langeliai“ ir 5 juose palikti vaikeliai – tokia aritmetika Lietuvoje nuo pernykščio lapkričio, kai buvo įsteigtas pirmasis „langelis“ Vilniuje, iki šių metų gegužės 22-osios, kai šiame „langelyje“ paliktas kelių dienų berniukas. Tai rodo, kad „gyvybės langeliai“ pasiteisino. Žinoma, niekas negali teigti, kad visi šie kūdikiai, nesant „langelių“, būtų nužudyti, tačiau, nepakalbėjus su likusiomis nežinomomis šių kūdikių mamomis, niekas negali ir tvirtinti, jog „gyvybės langeliai“ skatina gimdyves atsisakyti vaikelių.
„Akistatos“ žiniomis, „gyvybės langelių“ idėją Lietuvoje bene pirmoji dar prieš keliolika metų pradėjo „krutinti“ Vilniaus kūdikių namų direktorė Petronėlė Valatkevičienė. Dabar ji pripažįsta, kad gilios provincijos gyventojos gal ir toliau „laikys“ nužudytų kūdikių statistiką, tačiau mąstančioms, širdį turinčioms miestų ir priemiesčių gyventojoms „gyvybės langeliai“ 6 Lietuvos miestuose – galimybė, atsisakius kūdikio, gyventi slegiamoms mažesnių sąžinės priekaištų, negu vaiką nužudžius.
Lavonėliai – lagaminuose ir bagažinėje
Slegiančių sąžinės priekaištų kupra, nužudžius ar pražudžius vaiką, baugina toli gražu ne visus ir ne visas. Tai liudija niekieno neapgintų vaikučių, galima sakyti, net nepradėti gyvenimai, per porą pastarųjų mėnesių užfiksuoti policijos įvykių suvestinėse.
Kartu kyla nerimas, kad sparčiai daugėja žiaurių, bejausmių, neatsakingų, sveiką nuovoką praradusių suaugusiųjų.
Balandžio pabaigoje ne tik Lietuvoje šiurpiai nuskambėjo žinia apie vilkaviškietę I. D. (25 m.), Škotijoje, kaip įtariama, nužudžiusią savo naujagimį ir lavonėlį paslėpusią lagamine. Kai pareigūnai aptiko uždusinto vaiko kūnelį, duomenis apie lietuvę pradėję rinkti Vilkaviškio policijos pareigūnai netrukus pranešė apie dar vieną negyvą tos pačios I. D. naujagimį, taip pat rastą lagamine. Šis lygiai metus dūlėjęs I. D. daugiavaikės šeimos, šių metų kovo mėnesį emigravusios į Škotiją, namų palėpėje. Dabar jau metukų galėjusi būti mergytė – irgi uždusinta.
I. D. tebėra suimta Škotijoje. Niekas negali suvokti, kodėl jauna moteris žudė savo vaikus, prieš tai slėpusi nėštumus.
Mįslė dėl pusmetį irusio naujagimio lavonėlio užminta ir Kauno rajone. Prieš porą savaičių tokį radinį netikėtai aptiko vienas Laumėnų kaimo (Samylų sen.) gyventojas, pusmetį nenaudoto žmonos automobilio bagažinėje ieškojęs įrankių. Vyras nustėro – bagažinėje jis apčiuopė beveik suirusius kūdikio palaikus polietileniniame maišelyje, tarp sumestų skalbinių.
Mašinos savininkė I. G. (28 m.) pareigūnams aiškino, kad pernai rudenį sugedusiu savo automobiliu nuo tada nesinaudojo ir nieko apie šiurpų radinį nežino.
Šis įvykis tebetiriamas. Kriminalistai teigė turį viltį pagal DNR tyrimus nustatyti naujagimio gimdytoją. Pirmiausia jų įtaraus dėmesio sulaukė galinčios gimdyti Samylų seniūnijos gyventojos.
Tėvams stinga sveikos nuovokos
Ir nusikaltimus tiriantys pareigūnai, ir socialiniai darbuotojai, kurie yra arčiausiai mažylius auginančių šeimų, vis dažniau įsitikina, kad tėvai nepajėgūs tinkamai auginti savo atžalas, užtikrinti jų saugumą, nes patys yra nesupratingi, „toli nuo civilizacijos“.
Štai prieš mėnesį Alytaus teisėsaugininkai pradėjo tirti, kokiomis aplinkybėmis bemaž prieš pusantrų metų mirė Taučionių kaimo gyventojų R. M. (41 m.) ir Z. M. (46 m.) dukrelė. Ekspertai dar nenustatė, ar tikrai kūdikis gimė pirma laiko, kaip tikina 3 vaikus auginantys sutuoktiniai; ar jis gimė negyvas, ar buvo numarintas.
Apie šį naujagimį niekas nežinojo. Esą namuose negyvą gimusią dukrelę vargingai gyvenanti pora apraudojusi ir tyliai palaidojusi... savo namų sodelyje, po medžiu.
Šią žinią gavę pareigūnai atokiame vienkiemyje aptiko kruopščiai prižiūrimą kapelį: jis buvo pažymėtas mediniu antkapėliu ir žydinčiomis tulpėmis. Čia negiliai užkastoje medinėje dėžutėje rasti kūdikio kaulelių likučiai.
Kodėl gedintys, asocialiais nelaikomi, alkoholiu nepiktnaudžiaujantys tėvai apie kūdikio mirtį nepranešė nei į seniūniją, nei į policiją, beliko stebėtis. Šis faktas išaiškėjo tik dabar, kai uždaro būdo R. M. kreipėsi į vietos kleboną ir paprašė leisti dukros palaikus perkelti į kapines...
„Stinga sveikos nuovokos – kitaip nepavadinsi“, – apie tokius tėvus linkęs manyti Vilkaviškio policijos vadovas Rolandas Gylys, keistų įvykių, susijusių su vaikais, stebinamas ir savo rajone.
Neseniai šio rajono Gražupių kaimo gyventoja R. V. (31 m.) užminė kriminalinę mįslę: kur pradingo jos nėštumas – nėra nei kūdikio, nei buvusio jau didelio pilvo...
Apie tai pareigūnams pranešė kaimo gyventojai, dar prieš savaitę matę R. V. nėščią. Susirūpinę, kad besilaukianti moteris yra asociali, pati nebeaugina savo 3 vaikų, į kuriuos praradusi teisę, žmonės baiminosi, kad R. V. nebūtų nužudžiusi savo naujagimio.
O pati R. V. apskritai neigė, kad buvo nėščia, ir net sutiko vykti į ligoninę pas ginekologę. Pastaroji po apžiūros patvirtino, kad R. V. išties neseniai buvo nėščia.
„Aš nieko nežinojau ir nejaučiau – gal įvyko persileidimas“, – abejingai ir naiviai (arba apsimetusi) pratarė pareigūnams R. V.
Neabejojama, kad moteris klaidina policiją, siekia išvengti atsakomybės. Po išsamesnės ekspertizės tikimasi sužinoti, ar R. V. patyrė persileidimą ir apie tai nepasakoja, ar gimdė ir kūdikis paslėptas, ar jai atliktas kriminalinis abortas. Šiai moteriai vaikas – mažesnė vertybė už butelį alkoholio.
Tik faktai:
Vaikai iki 18 metų sudaro ketvirtadalį Lietuvos gyventojų – apie 900 000.
Lietuvoje daugiau kaip 11 500 vaikų yra netekę tėvų globos. Pernai be tėvų globos liko 2175 vaikai.
Vis didesni turtiniai skirtumai tarp turtingų ir skurdžių gyventojų. Tarp neturtingųjų – daugiausia šeimos su vaikais.
Socialinės rizikos šeimų sąrašuose – per 17 000 šeimų, jose auga apie 40 000 vaikų.
Kas penktoje šeimoje vaikai gyvena su vienu iš tėvų.
Pernai populiariausi naujagimių vardai buvo Emilija ir Matas.
Irena ZUBRICKIENĖ