Ligos priežastys įvairios
Dažniausiai su nealkoholine suriebėjusių kepenų liga susiduria besiskundžiantieji nutukimu, tačiau per didelis kūno masės indeksas tikrai nėra vienintelė šios ligos priežastis. Pasak specialistų, su kepenų problemomis gali susidurti net ir normalios kūno masės pacientai, kurių iš pirmo žvilgsnio nevargina jokie kiti negalavimai.
„Mayo Clinic“ duomenimis, nealkoholinę suriebėjusių kepenų ligą gali sukelti ir organizmo atsparumas insulinui, didelis cukraus, riebalų kiekis kraujyje ar fizinio aktyvumo stoka.
Padidėjusią riziką susirgti šia liga taip pat turi pacientai, besiskundžiantys padidėjusiu cholesterolio kiekiu kraujyje, moterys, kenčiančios nuo policistinių kiaušidžių sindromo bei miego apnėjos varginami pacientai.
Svarbiausia laiku pastebėti simptomus
Neretai pirmose stadijose nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga nesukelia jokių simptomų, tik vėliau pacientas ima jausti nepaaiškinamą bendrą nuovargį, skausmą ir diskomfortą viršutinėje pilvo dalyje. Vėliau ligai pažengus kepenyse atsiranda daugybė randų ir ima varginti nemalonūs simptomai: kepenys ištinsta, parausta plaštakos, išsiplečia kraujagyslės, pagelsta oda ir akių obuoliai.
Jeigu įtariate, kad jus kamuoja nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga – nedelskite ir kreipkitės į šeimos gydytoją. Atlikęs reikalingus tyrimus, specialistas galės pateikti tikslią diagnozę ir skirti tinkamiausią gydymą.
Lengvabūdiškumo kaina
Pagrindinė nealkoholinės suriebėjusių kepenų ligos komplikacija yra kepenų cirozė, t. y. vėlyvoji kepenų randėjimo stadija. Cirozė atsiranda kaip atsakas į kepenų pažeidimą, pavyzdžiui, kilus kepenų uždegimui. Kepenims stengiantis sustabdyti uždegimą, jose susidaro randų (fibrozės) plotai. Tęsiantis uždegimui, fibrozė plinta ir užima vis daugiau kepenų audinio, organas negrįžtamai pažeidžiamas.
Jeigu cirozė nesustabdoma laiku, gręsia liūdnos pasekmės – išauga kepenų vėžio rizika, gręsia kepenų nepakankamumas, kepenyse gali imti kauptis skysčiai, suprastėja gebėjimas kalbėti, pacientas jaučiasi apsvaigęs. „Mayo Clinic“ duomenimis, nuo 5 iki 12 proc. pacientų, kenčiančių nuo nealkoholinės suriebėjusių kepenų ligos, vėliau susiduria ir su kepenų ciroze.
Pasirūpinkite savo kepenimis
Geriausias būdas užkirsti kelią nealkoholinei suriebėjusių kepenų ligai – prevencija. Norint džiaugtis gera sveikata vertėtų sveikai maitintis: valgyti daržoves, vaisius, vengti riebaus maisto ir didelio kiekio cukraus. Taip pat svarbu nepamiršti aktyvaus gyvenimo būdo – kardio treniruotės, joga, pilatesas, plaukimas, važiavimas dviračiu ar bet koks kitas aktyvus laiko praleidimas stiprina kraujagysles ir širdį, skatina tinkamą virškinamojo trakto veiklą bei padeda palaikyti tinkamą kūno svorį.
Jeigu prevencijai jau per vėlu ir pajutote pirmuosius kepenų negalavimų simptomus, į pagalbą pasitelkite fosfolipidų preparatus. Sergant kepenų ligomis pažeidžiamos kepenų ląstelių membranos, o fosfolipidai lėtina ligos progresavimą bei suteikia kepenų ląstelėms energijos, kuri būtina, kad organas tinkamai atliktų savo funkcijas.
Manoma, kad kelių mėnesių fosfolipidų kursas kartą per metus gali būti puiki prevencinė priemonė sergantiems antro tipo diabetu, kenčiantiems nuo nutukimo bei tiems, kuriems kartais maudžia dešinįjį šoną ar skundžiasi padidėjusiu cholesteroliu.