Klaipėdiečiui Dovydui atlikta plastinė krūtinės operacija. Ir vaikinas visiškai to nesigėdija. Jaunuolis paauglystėje turėjo antsvorio, tad pradėjo sportuoti, sveikai maitintis, bėgioti. Tačiau nors kūnas tvirtėjo, išryškėjo raumenys, krūtinė liko išbrinkusi ir moteriška. Nesuprasdamas kodėl, Dovydas kreipėsi į medikus:
„Ėjau pas šeimos gydytojus ir sakė, kad tai yra normalu, brendimo procesas, tai turėtų praeiti. Tik daugiau pasidomėjęs supratau, kad jei ten kažkoks raizginys, tai padės tik operacija ir kuo greičiau pasidarysiu, tuo ramiau gyvensiu.“
Medikai nustatė, kad vaikinui ginekomastija – pieno liaukų padidėjimas. Nors sveikatai tai problemų nekelia, tačiau kompleksuodami dėl savo išvaizdos, vis daugiau vyrų Lietuvoje pasiryžta krūtinės mažinimo operacijai.
„Operacijos metu, jei yra viršsvoris, pacientui nusiurbiami riebalai ir pašalinama vienos ar dviejų pusių krūtų liaukos. Ji gali būti ir sumažinama taip, kad pasiekti geriausią estetinį rezultatą“, – sako Respublikinės Klaipėdos ligoninės plastikos chirurgas Rokas Bagdonas.
Ir tokių operacijų Lietuvoje sparčiai daugėja. Medikai pasakoja, kad prieš kelerius metus ant operacinio stalo per metus atsiguldavo vienas ar du vyrai, o dabar per metus atliekamos kelios dešimtys tokių operacijų. Tiesa, medikai pripažįsta, kad pieno liaukų padidėjimas yra tik viena priežastis. Dažnai vyrams krūtys užauga nuo netinkamai parinktų vaistų ar žalingo gyvenimo būdo. Didelė krūtinė dažnai užauga netgi nuo tokio liaudyje ypač vyrišku laikomo dalyko, kaip alus. Ir tai nėra mitas, tvirtina medikai.
„Alus vienas iš tokių, kurie realiai veikia daugybę apykaitinių procesų, mus tukina ir sukelia kepenų problemas, o kepenų ligos, ypač cirozė, yra dažna ginekomastijos priežastis. Jeigu geri alų ir auga krūtinė, tai susiję su viso kūno augimu, nes alus kaloringas alkoholinis gėrimas ir mes tunkam“, – pasakoja Respublikinės Klaipėdos ligoninės gydytojas Audrius Lekštutis.
Plastikos chirurgai pasakoja, kad kai kurie vyrai net priversti dėvėti moteriškas liemenėles. Nors tokių operacijų dažniausiai pageidauja jauni, darbingo amžiaus vyrai, pasitaiko ir išimčių.
„Yra tokių atvejų, kad mama atveda savo sūnų paauglį. Jis turi šiek tiek didesnę krūtinę, gal nedidelį viršsvorį. Tai aš visada patariu pačiam susitvarkyti mažinant svorį, sportuojant“, – teigia R. Bagdonas.
Medikai neslepia, kad pasitaiko atvejų, kuomet vyrai nuo krūtinės ne tik nori nusisiurbti riebalus, tačiau prašo įdėti ir implantus. Nors pavardžių ir neišduoda, sako, kad tokias operacijas yra atlikę ir gerai Lietuvoje žinomi vyrai. Dar viena kategorija – lytį keičiantys asmenys. Tuomet implantais vyrui formuojama moteriška krūtinė. Tiesa, dažniausiai implantus vyrai dedasi užsienyje.
„Taip, yra atliekamos tos operacijos. Vyrai nori geresnio pilvo preso ar, sakykim, didesnės krūtinės, jie nenori sportuoti. Yra tokia galimybė įdėti krūtų implantą, bet Lietuvoje tokios operacijos nėra populiarios“, – kalbėjo R. Bagdonas.
Medikai teigia, kad krūtinės mažinamas yra trečia pagal populiarumą operacija. Dažniausiai vyrai operuojasi vokus ir nosis.