Pasak ministrės, keisdama pensijų apskaičiavimo tvarką ministerija siekia vienodinti bendrąją pensijos dalį turintiesiems skirtingą stažą, kad kovotų su skurdu, o individualioji pensijos dalis, labiau priklausanti nuo darbuotojo įmokų, augs sparčiau.
„Pensija susideda iš dviejų dalių – individualiosios ir bazinės dalies. Net ir bazinės dalies spartesnis augimas jokiu būdu nenutrina stažo įtakos. Tie žmonės, kurie sukaupė būtinąjį stažą ir daugiau, ir toliau jų pensija didės pagal tai, kokį stažą jį sukaupė, jeigu jie yra 30 metų ir daugiau sukaupę.
Jeigu kalbėtume apie tuos žmones, kurie yra nuo 15 ir 30 metų sukaupę stažą, tai šioje dalyje yra siūlomas įvesti tam tikras universalumas“, – žurnalistams trečiadienį po Vyriausybės posėdžio kalbėjo M. Navickienė.
Vidutinė pensija nuo kitų metų turėtų didėti 51 euru iki 465 eurų, o su būtinuoju stažu – 48 eurais iki 489 eurų
Jos teigimu, minėtas pokytis turėtų paliesti apie 11 proc. visų pensijų gavėjų, arba 70 tūkst. žmonių. Du trečdaliai jų – moterys ir regionų gyventojai.
„Mūsų nuomone, bazinės pensijos įtaka visai pensijai turėtų būti mažesnė. Šiandien yra 60 proc. įtaka bazinės dalies ir 40 proc. individualios. Tai mūsų siūlymo esmė yra, kad didėtų individualios pensijos dalies įtaka bendrai pensijai ir jos piniginei išraiškai, tuo būdu didinant įmokėtų įmokų ir išmokų ryšį, kad stiprėtų ryšys tarp žmogaus įmokėtų įmokų ir to, kokia jo pensija yra.
Net ir pokyčiai bazinės pensijos dalyje nenutrina stažo įtakos, jeigu žmogus yra sukaupęs 30 metų ir daugiau“, – patikino ministrė.
Vyriausybė liepą pasisakė už principą per artimiausius trejus metus sparčiau didinti pensijas.
Pensijos bendroji dalis turėtų sparčiau didėti tiems, kurių draudimo stažas nesiekia būtinojo 32 metų. Tokiu būdu būtų laipsniškai mažinamas pensijų skirtumas tarp tų, kurie dirbo ir mokėjo „Sodrai“ įmokas trumpą ir ilgą laiką.
Opozicija siūlo alternatyvą
Tuo metu opozicija Seime įregistravo alternatyvų pasiūlymą dėl pensijų. Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ siūlo senatvės pensijas visiems didinti vienodu tempu, darbo stažo įtaką panaikinti ne iš karto, o palaipsniui.
Frakcijos nario, parlamentaro Lino Kukuraičio teigimu, Vyriausybės pateiktas pirminis šio įstatymo pakeitimo projektas yra taisytinas.
„Valdančiųjų projektu siūlomas staigus darbo stažo įtakos atsisakymas sukuria socialinį neteisingumą, kai 15 metų darbo stažą turinčių pensijos dydis bus labai artimas to, kuris išdirbo 30 metų ir daugiau.
Be to, siūlymas iš metinių „Sodros“ pajamų perviršio sparčiau didinti individualią pensijos dalį reiškia, kad pensijos tiek pinigine, tiek procentine reikšme sparčiausiai augtų tiems, kurie turi sukaupę daugiausia taškų. O šie asmenys nėra žemiau skurdo rizikos. Šis principas, kurį norima įteisinti, kaip ilgalaikį, pensijas tik stipriau diferencijuoja, ne taip taikliai sprendžia skurdo mažinimą“, – pažymi L. Kukuraitis.
Frakcija siūlo taikyti iki šiol egzistavusį pensijų indeksavimo principą – visiems pensijas didinti vienodu tempu, tokiu pačiu, kaip ir individualios dalies koeficientu iš valstybės biudžeto indeksuojant ir bendrąją pensijos dalį.
Pensijoms kitąmet numatoma skirti 4,251 mlrd. eurų – 11,9 proc. daugiau nei šiemet. Dabar yra apie 600 tūkst. pensininkų.
Puikiai žinome įvairias nesąžiningų žmonių suktybes, rodant Sodrai tik minimumą, arba jo pusę.