NATO viršūnių susitikime lyderiai tariasi kaip atsakyti į augančią bei Rusijos agresiją bei Kinijos galią, brėžia naują Alijanso ateities kursą. Žadama jau šiandien patvirtinti ir kitą Lietuvai svarbią žinią – ateinantis NATO viršūnių susitikimas įvyks Lietuvoje.
Į NATO viršūnių susitikimą Briuselyje prezidentas G. Nausėda atvyksta Alijansui kaip niekada sudėtingu metu. Santykiai su vis agresyvesne Rusija – anot NATO vadovo, blogiausi nuo šaltojo karo laikų.
Pasaulyje auga Kinijos įtaka ir karinė galia. Jensas Stoltenbergas pabrėžia, kad norint atsakyti į augančius iššūkius Alijansas turi vieningai stiprinti savo pajėgumus ir kartu su šalimis narėmis šiandien brėžia nauja Alijanso ateities kursą. Į susitikimą atvykęs Lietuvos prezidentas kelia ir Baltarusijos klausimą.
„Matome Rusijos bandymus praryti šią šalį, panaudoti ją kaip placdarmą tolesnei Rusijos veiklai, nes Baltarusija praranda paskutinius savo nepriklausomybės elementus”, – sako G. Nausėda.
„Šiandien NATO lyderiai sutars dėl ambicingos NATO 2030 ateities darbotvarkės. Kaip sustiprinti kolektyvinę gynybą, kolektyvinį atsparumą ir stiprinti mūsų technologines galimybes. Be to, pirmą kartą NATO istorijoje tarp savo uždavinių įtraukti klimato saugumą“, – sako J. Stoltenbergas.
Į NATO viršūnių susitikimą su žinia, kad Amerika grįžo, atvyko ir prezidentas Joe Bidenas. Vakar atskridęs iš Jungtinės Karalystės, kur dalyvavo Didžiojo septyneto viršūnių susitikime. Į tikra tvirtovę virtusią NATO būstinę jis atriedėjo savo šarvuotu limuzinu pramintu „žvėris“. Ir dar prieš prasidedant susitikimui, kuluaruose pirmiausia akis į akį susitiko su Lietuvos, Latvijos ir Estijos šalių prezidentais.
Pasak G. Nausėdos, J. Bidenas išgirdo Lietuvos prašymą didinti Lietuvoje esančias amerikiečių pajėgas. Šiuo metu Rukloje, dislokuota amerikiečių tankų bataliono kovinė grupė. Anot G. Nausėdos, J. Bidenas pareiškė, kad mato Baltijos šalių strateginę svarbą Alijansui.
„Turime Rusiją, kuri elgiasi, ne taip kaip tikėjomės, ir taip pat Kiniją. Aš noriu, kad visa Europa žinotų, kad Amerika yra čia“, – sako J. Bidenas.
NATO viršūnių susitikimo metu Lietuva žada remti NATO plėtrą: palaikyti Gruzijos ir Ukrainos norą prisijunti prie Alijanso. Su kitomis Baltijos šalimis ir Lenkija mūsų šalis tikisi užsitikrinti, kad regione būtų dislokuota didesnės sąjungininkų greitojo reagavimo pajėgos. Stiprinti NATO oro pajėgumų misijos mandatą, kuris leistų dabar Lietuvos oro erdvę saugantiems Alijanso naikintuvams, ne tik lydėti agresyvius orlaivius, bet reikalui esant Baltijos šalių oro erdvę ginti ginklu.
„Dabartinėje aplinkoje reakcijos greitis yra kritiškai svarbus. Mums reikia konkrečių planų, konkrečių schemų, kaip galėtume būti atsparūs bet kokiams veiksmams, kurie gali būti susiję su kariniais veiksmais, hibridiniais veiksmais arba kibernetinio saugumo veiksmais“, – sakė G. Nausėda.
Paskutiniame savo karjeros NATO viršūnių suvažiavime Angela Merkel įspėja ir dėl vis dažnesnių Kremliaus dezinformacijos kampanijų bei augančios kibernetinių išpuolių grėsmės: „Hibridiniai iššūkiai tampa vis svarbesni: kibernetinės atakos ir, ypač kalbant apie Rusiją, dezinformacijos kampanijos prieš daugelį NATO sąjungininkų. Vokietija taip pat nukentėjo.“
Šio NATO suvažiavimo svarbą parodo ir kiek dėmesio šis renginys sulaukia. Nepaisant vis dar galiojančių, kai kurių kelionių suvaržymų čia dirba 600 žurnalistų. Ne vieną mėnesį trukę pasiruošimai kainavo 11 mln. eurų. Vos atvykęs į renginį prezidentas G. Nausėda pareiškė, kad Lietuva NATO viršūnių susitikimą Lietuvoje yra pasiruošusi surengti jau po dviejų metų.
Lietuva tikisi NATO viršūnių susitikimą surengti 2023-iais, po to, kai kitąmet jis įvyks Madride.
Beje, viršūnių suvažiavimo išvakarėse Lietuvos prezidentas susitiko ir su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu. Antra pagal stipruma karinė galia Alijanse ilgai blokavo Rytinio flango gynybos planus, reikalaudama už parama atnaujino ir Pietinio flango gynybos planus.
Baltijos šalių ir Lenkijos nusivylimui, NATO alijanso maištininke pravardžiuojama Turkija sušvelnino ir bendrą NATO pareiškimą dėl įvykdyto prievartinio „Ryanair“ lėktuvo nuleidimo Minske ir Ramano Pratasevičiaus ir jo partnerės arešto.
Visgi apžvalgininkai viliasi, kad šis NATO viršūnių susitikimas gali padėti pralaušti ledus tarp maištingai nusiteikusios Turkijos ir Alijanso. Pasibaigus susitikimui kalbėtis su Erdoganu planuoja ir Joe Bidenas. Jau trečiadienį su žinia apie NATO vienybę jis tikisi keliauti į susitikimą su Vladimiru Putinu.