G. Nausėda pirmadienį išvyko į Europos Vadovų Tarybą (EVT) Briuselyje. Ten jis kvietė ES lyderius skubiai imtis veiksmų, kad būtų užtikrintas tarptautinės civilinės aviacijos saugumas ir kad panašūs incidentai nepasikartotų.
Kalbėti nebeužtenka
Prezidentas teigia, kad Europos lyderiams siūlys išplėsti sankcijas Baltarusijai.
„Manau, kad kalbėti nebeužtenka, reikia priimti griežtus veiksmus, kad pakeistume Baltarusijos režimo elgesį. Siūlome uždaryti ES oro erdvę Baltarusijai ir pripažinti, kad jos erdvė nesaugi civiliams asmenims“, – sako G. Nausėda.
Prezidentas taip pat sako, kad iškels klausimą ir apie Astravo atominę elektrinę.
„Mes daug kartų vis kėlėme klausimą apie Astravo AE. Tuomet diskutavome apie šią problemą ekonominiame, energetikos, ekologiniame kontekste, tačiau dabar turime kalbėti apie Astravo AE kaip apie galimą ginklą prieš Europos bendruomenę. Šį klausimą taip pat kelsiu šį vakarą. Visa tai reikalinga sustabdyti Baltarusijos režimo veiksmus“, – teigia prezidentas.
Baltijos šalys pasmerkė lėktuvo nutupdymą
Kaip pranešė Lietuvos Prezidentūra, G. Nausėda sekmadienį įvykusį lėktuvo perėmimą aptarė nuotoliniu būdu susitikęs su Latvijos prezidentu Egilu Levitu ir Estijos prezidente Kersti Kaljulaid.
„Baltarusijos režimas šiurkščiai pažeidė tarptautinę teisę ir rizikavo daugiau nei šimto žmonių gyvybėmis. Šis valstybės remiamas teroro aktas sukėlė grėsmę tarptautinės civilinės aviacijos saugumui – atitinkamai turime ir reaguoti“, – pranešime cituojamas G. Nausėda
Trijų Baltijos šalių lyderiai sutarė reikalauti, kad Baltarusijos režimas gerbtų Ramano Pratasevičiaus teises ir nedelsdamas paleistų jį į laisvę, teigiama pranešime.
Pasak Lietuvos vadovo, oro erdvė virš Baltarusijos turi būti paskelbta nesaugia, o šios šalies orlaiviai neturėtų būti įleidžiami į ES oro erdvę.
Taip pat dėl precedento neturinčio keleivinio lėktuvo užgrobimo turi būti nedelsiant atliktas nepriklausomas tarptautinis tyrimas
Siūlo uždrausti skrydžius virš Baltarusijos
Užsienio reikalų ministerija (URM) siūlo uždrausti Europos Sąjungos (ES) valstybių aviakompanijoms skristi virš Baltarusijos oro erdvės.
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, pirmadienį Vyriausybės pasitarime pristatydamas siūlomus papildymus Lietuvos pozicijai Europos Vadovų Taryboje (EVT), taip pat siūlė drausti Baltarusijos kompanijoms skristi į ES valstybes bei įtraukti bendrovę „Belavia“ į ketvirtąjį sankcijų paketą.
G. Landsbergio teigimu, dalį veiksmų dėl incidento Lietuva gali padaryti pati, tačiau pagrindinis atsakas turi būti tarptautinis. Ministro teigimu, Lietuva ketina nebedaryti skrydžių derinimo su tais skrydžiais, kurie skrenda per Baltarusijos oro erdvę.
„Bet manome, kad tvaresnis atsakas būtų, jei tokį sprendimą priimtų visos Europos Sąjungos valstybės. Manome, kad tas klausimas turi būti nedelsiant iškeltas visuose mums prieinamuose formatuose.
Tiek [Europos] Vadovų Taryboje, kuri vyksta šiomis dienomis, tiek ir užsienio reikalų ministrų taryboje, kuri vyks Lisabonoje šios savaitės pabaigoje“, – kalbėjo G. Landsbergis.
Ministerija siūlo, kad visos Europos Sąjungos valstybės nukreiptų savo avialinijų skrydžius kitomis kryptimis, ne per Baltarusijos oro erdvę. Taip pat URM siūlo uždrausti Baltarusijos aviakompanijoms skristi į ES valstybes bei įtraukti kompaniją „Belavia“ į ketvirtąjį ES tikslinių sankcijų paketą.
Nutupdytas keleivinis lėktuvas
Primename, sekmadienio popietę Minsko oro uoste buvo nutupdytas keleivinis bendrovės „Ryanair“ lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių. Jis buvo priartėjęs prie Lietuvos oro erdvės, tačiau buvo priverstas pasukti į Baltarusijos sostinę.
Aviakompanija „Ryanair“ pranešė, kad lėktuvas nusileido Minsko oro uoste, nes Baltarusijos oro dispečeriai informavo apie potencialią saugumo grėsmę lėktuve. Ši informacija vėliau nepasitvirtino.
Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja užsienio politikai Asta Skaisgirytė patvirtino, kad apgręžti lėktuvui Minske panaudoti du Baltarusijos karo orlaiviai – naikintuvas MiG-29 ir sraigtasparnis Mi-24.
Šiuo lėktuvu skrido Baltarusijos opozicijos aktyvistas ir blogeris, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjas R. Pratasevičius. Lėktuvui nusileidus Minske, jis sulaikytas, taip pat sulaikyta jo mergina, Europos humanitarinio universiteto Vilniuje studentė, Rusijos pilietė Sofija Sapega.
Pernai „Nexta“ įkūrėjus 22 metų Sciapaną Pucilą ir 26 metų R. Pratasevičių Baltarusija įtraukė į „asmenų, dalyvaujančių teroristinėje veikloje“, sąrašą, o patį kanalą paskelbė „ekstremistiniu“ ir nurodė jį blokuoti Lietuvos duomenimis, lėktuve buvo 171 keleivis, iš jų – 94 Lietuvos piliečiai, taip pat 11 graikų, devyni prancūzai, po keletą baltarusių, lenkų, rumunų, vokiečių, latvių, rusų, taip pat Sakartvelo ir kitų šalių piliečių.
Sekmadienio vakarą lėktuvas grįžo iš Minsko į Vilnių.
Dėl šio incidento pirmadienį į neeilinį pasitarimą rinkosi Vyriausybė, bendrą posėdį surengė Seimo Užsienio reikalų ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetai.