• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujai prieinami nepriklausomų karinių stebėtojų duomenys, analizuojantys karo Gruzijoje pradžią, verčia suabejoti Tbilisio teiginiu, kad Gruzija veikė tik gindamasi nuo Rusijos ir separatistų agresijos, skelbia „New York Times“.

REKLAMA
REKLAMA

Negana to, nauji duomenys tikina, kad nepatyrusi Gruzijos kariuomenė rugpjūčio 7 dieną puolė izoliuotą separatistų sostinę Cchinvalį ir naudojo nediskriminacinę ugnį bei taip kėsinosi į civilius, Rusijos taikdarius bei neginkluotus stebėtojus.

REKLAMA

Tiesa, ataskaitos nėra nei visiškai įtikinamos, nei pakankamai plačios, kad padėtų galutinai išspręsti ginčą dėl to, kas pradėjo karą. Tačiau nauji duomenys bent jau verčia suabejoti Gruzijos teiginiais, kad Cchinvalio apšaudymas buvo preciziškai tiksliai suplanuota Tbilisio operacija. Gruzija ilgai teigė, kad ataka buvo būtina siekiant sustabdyti nuolatinį separatistų vykdomą Gruzijos kaimų apšaudymą bei siekiant įvesti tvarką separatistiniame regione ir taip užkirsti kelią Rusijos invazijai.

REKLAMA
REKLAMA

Prezidentas Mikheilas Saakašvilis apibūdino ataką kaip precizišką ir gynybinį aktą. Tačiau stebėtojų pastabos, dokumentuotos rugpjūčio 7 ir 8 dienomis, teigia, kad Gruzijos artilerijos salvės ir raketos krito visame mieste ir tarp sprogimų buvo maždaug 15 ar 20 sekundžių pertraukos. Teigiama, kad per pirmąją apšaudymo valandą į civilių gyvenamą teritoriją pataikė mažiausiai 48 sviediniai. Be to, stebėtojai teigia negalėję patikrinti, ar tą vakarą separatistai, kaip teigiama, smarkiai apšaudė Gruzijos kaimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aukšto rango Gruzijos pareigūnas neigia šias ataskaitas ir ragina Vakarų vyriausybes nekreipti į jas dėmesio. „Šita informacija, aš nežinau, kas čia yra ir kaip ji patvirtinta. Yra tokia gausybė įrodymų apie nuolatinius gruzinų kontroliuojamų kaimų puolimus ir Rusijos karinį pasirengimą, kad šios ataskaitos visiškai nekeičia bendro įvykių paveikslo“ – teigė Gruzijos užsienio reikalų viceministras Giga Bokeria.

REKLAMA

„Kas skaičiavo tuos sprogimus? Skamba šiek tiek keistai“ – pridūrė viceministras.

Kremlius jau pasveikino stebėtojų ataskaitas, kurios, anot Rusijos užsienio reikalų viceministro Grigorijaus Krasino, atspindi tikrą įvykių eigą prieš pat Gruzijos agresiją.

Ataskaitas, verčiančias suabejoti Gruzijos teiginiais, paskelbė tarptautinė stebėtojų komanda, dirbusi pagal Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos mandatą. Šios organizacijos, vienijančios 56 valstybes, stebėtojai dirba Gruzijoje ir jos separatistiniuose regionuose nuo pat dešimtojo dešimtmečio, kai buvo pasiekti ankstesni ugnies nutraukimo susitarimai.

REKLAMA

Ataskaitas pateikė Suomijos kariuomenės majoras, Baltarusijos oro pajėgų kapitonas ir Lenkijos civilis. Informacija visų pirma konfidencialiai buvo nusiųsta Tbilisyje esantiems diplomatams, o po to perduota ir laikraščiui „New York Times“.

Ataskaitos detales patvirtino 3 Vakarų diplomatai bei Rusijos atstovas. Ataskaitai neprieštaravo ir ESBO misija Tbilisyje, kuriai buvo pateikta santrauka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Telkė ginklus

Pasak stebėtojų, rugpjūčio 7 dieną 15 val. jie kelyje į šiaurę nuo Gorio miesto pastebėjo kaupiamą Gruzijos artileriją ir „Grad“ raketas.

18 val. 10 min. Rusijos taikdarys stebėtojams pranešė apie tariamą Pietų Osetijos kaimo Chetagurovo apšaudymą. Šis pranešimas nebuvo patvirtintas nepriklausomų šaltinių, tačiau apie 19 val. Gruzija paskelbė apie vienašališką ugnies nutraukimą.

REKLAMA

Per žinias, kurios prasidėjo 23 val., Gruzija pareiškė apie gruzinų kaimų apšaudymą ir paskelbė apie operaciją, kuria siekiama Pietų Osetijoje atkurti konstitucinę tvarką. Netrukus po to prasidėjo Cchinvalio apšaudymas.

Stebėtojai teigia, kad prieš šios operacijos pradžią nebuvo girdėti nieko, kas galėtų teigti, kad gruzinų kontroliuojami kaimai iš tiesų yra apšaudomi. Mažiausiai 2 iš 4 kaimų, kurie, Tbilisio teigimu, buvo apšaudomi, buvo visiškai greta stebėtojų, todėl jie iš esmės turėjo girdėti sprogimų bei šūvių garsus.

REKLAMA

Negana to, stebėtojai pabrėžia užfiksavę daug sprogimų, kai Gruzija 23 val. 45 min. pradėjo savo atakas. Nuo 23 val. 45 min., stebėtojų teigimu, sprogimai buvo girdimi 15-20 sekundžių intervalu.

Rugpjūčio 8 dieną 12 val. 15 min. Rusijos taikdarių Pietų Osetijoje vadas generolas majoras Maratas M. Kulachmetovas pareiškė, kad jo dalinys patyrė nuostolių. Tai turėtų reikšti, kad Rusijos kariai buvo apšaudomi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iki 12 val. 35 min. stebėtojai užfiksavo mažiausiai 100 sviedinių sprogimų visame Cchinvalyje. 48 sviediniai sprogo netoli stebėtojų būstinės, kuri buvo civilinėje zonoje.

Rusijos gynybos ministerijos atstovas pulkininkas generolas Anatolijus Nogovicinas pareiškė, kad rugpjūčio 8 dienos rytą buvo žuvę 2 Rusijos kariai, o dar 5 buvo sužeisti. Du aukšto rango Vakarų diplomatai, nepanorę atskleisti savo tapatybės, nes dirba su Gruzijos kariuomene, pareiškė, kad nuo tada, kai Gruzijos artilerijos ugnis smogė separatistiniame regione įsikūrusiems Rusijos kariams, Maskvos kariniai veiksmai tapo neišvengiami. Didelė rizika esą padarė Gruzijos išpuolį pavojingą ir visiškai neprotingą.

REKLAMA

Aukšti Gruzijos kariuomenės pareigūnai, ištikimi M. Saakašviliui, teigė, kad daugiausiai žalos Cchinvaliui padarė Gruzijos karių kova su separatistų sukilėliais bei Rusijos oro antskrydžiai bei bombardavimai. Gruzijos pareigūnai teigė, kad sukilėliai slėpė savo ginklus civilių gyventojų namuose, todėl jie tapo legitimiais Gruzijos armijos taikiniais.

REKLAMA

Tokie teiginiai nebuvo patvirtinti nepriklausomų šaltinių, o Gruzijos pozicijai iššūkį metė buvęs Didžiosios Britanijos armijos kapitonas Ryanas Gristas, kuris buvo ESBO atstovas Gruzijoje prasidedant karui.

„Man iš karto buvo aišku, kad Gruzijos išpuolis buvo visiškai nediskriminacinis ir neproporcingas, kad ir kokios buvo provokacijos, jei jos iš viso buvo. Mano manymu, yra aišku, kad tai buvo nediskriminacinė ataka prieš visą miestą kaip tokį“ – teigė R. Gristas.

REKLAMA
REKLAMA

R. Gristas kaip karininkas ar diplomatas darbavosi Šiaurės Airijoje, Kipre, Kosove ir Jugoslavijoje. Rugpjūčio mėnesį  jokios karinės patirties neturinti Gruzijos užsienio reikalų ministrė Eka Tkešelašvili patikino užsienio diplomatus, reziduojančius Gruzijoje, kad Tbilisio išpuolis buvo pamatuotas ir diskriminacinis. Netrukus po to R. Gristas ES diplomatams išsakė savo poziciją, paremtą stebėtojų ataskaitomis, ir po kiek laiko itin neaiškiomis aplinkybėmis atsistatydino.

Be to, spalio mėnesį Gruzijoje esantiems kariniams atašė stebėtojų vadas Stephenas Youngas dar kartą išreiškė stebėtojų poziciją, kad gruzinų kaimai karo išvakarėse nebuvo apšaudomi, nes priešingu atveju šūvius bei sprogimus būtų girdėję stebėtojai.

ESBO kategoriškai atsisakė leisti „New York Times“ žurnalistams paimti interviu iš S. Youngo ir stebėtojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų