Buvęs Ukrainos užsienio reikalų ministras Pavelas Klimkinas ir politologas Andreas Umlandas, parašęs seriją knygų „Sovietų ir posovietinė politika bei visuomenė“ tema šveicarų leidinyje „Neue Zurcher Zeitung“ tvirtina, kad šią vasarą V. Putino liaudžiai primesta nauja Rusijos Konstitucija, be viso kito, turi labai aptakią formuluotę, įgalinančią imtis neteisėtų veiksmų kitų šalių teritorijose saugant „rusų interesus“.
Naujosios Rusijos Konstitucijos 69-asis straipsnis skelbia: „Rusijos Federacija teikia paramą užsienyje gyvenantiems tautiečiams įgyvendinant jų teises, užtikrinant jų interesų apsaugą ir išsaugant rusiškąjį kultūrinį identitetą“.
Šis naujas dėstymas ne tik sukuria aiškų konstitucinį pagrindą Rusijai kištis į kitų šalių reikalus pateikiant tai kaip humanitarinę intervenciją. „Rusiškojo kultūrinio identiteto“ sąvoka taip pat suteikia pagrindą globaliam liūdnai pagarsėjusiam „rusų pasaulio“ judėjimui.
Šią formuluotę galima taikyti ne tik etniniams rusams, gyvenantiems už šalies ribų. Kremliaus „parama“ gali praversti ir užsienyje gyvenantiems kitiems asmenims, kurie vienu ar kitu būdu prisiskiria patys save, ar yra priskiriami, „rusų kultūrai“.
Krymas tiek Rusijos, tiek Ukrainos konstitucijose priklauso šioms šalims
Ukrainai, kaip ir Moldovai, Gruzijai ir kitoms posovietinėms valstybėms šie nauji nutarimai kelia nerimą dar ir dėl augančio „pasų dalijimo“ vajaus okupuotose teritorijose ar daliai jų piliečių. Maskva vis atviriau dalija rusų pasus posovietinių respublikų piliečiams ir taip įgauna „tautiečių“, kuriems vėliau prireiks „globos“, aiškina straipsnio autoriai. Taip Kremliui bus paprasčiau, negu anksčiau, pateisinti aktyvų kišimąsi į kitų valstybių reikalus, karinę agresiją, teritorijų užgrobimą ar kitas intervencijos rūšis, kurios faktiškai išplaukia iš Rusijos valstybės konstitucinių įsipareigojimų.
Ukrainai, anot P. Klimkino ir A. Umlando, didžiausią dėmesį reikia atkreipti į 67-ąjį naujosios Konstitucijos straipsnį, kuriame kalbama apie „veiksmų, nukreiptų į dalies Rusijos Federacijos teritorijos užgrobimą, užkardymą“.
„Tai, atrodytų, nekaltas teiginys yra jautrus ta prasme, kad Krymo respublika ir Sevastopolio miestas Rusijos Konstitucijoje yra aiškiai nurodomos kaip Rusijos teritorijos dalis. Tačiau tos pačios teritorijos Ukrainos Konstitucijoje yra nurodomos, kaip dalis Ukrainos“, – pažymi ekspertai.
Naujoji Rusijos Konstitucija – tai nerimą keliantis įvykis tokioms šalims, kaip Ukraina, Gruzija ar Baltarusija. Ir, sprendžiant iš naujojo Konstitucijos teksto ir nuolatos naudojamo spaudimo užsienio politikoje, V. Putino režimas tapo dar labiau revizionistinis, negu anksčiau.
„Tikėtina, kad Putino viešpatavimas jau įžengė į agonijos fazę. Tačiau paskutinės jo režimo konvulsijos gali tapti itin pavojingomis Ukrainai, Baltarusijai, Gruzijai ir visam pasauliui“, – tikina P. Klimkinas ir A. Umlandas.