Aplinkos ministras Simonas Gentvilas rugsėjo viduryje Seimui pateikė Atliekų tvarkymo, Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo, Aplinkos apsaugos įstatymų ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisas.
Jose numatoma ir tai, kad tabako gaminių gamintojai turės užtikrinti tabako gaminiuose naudojamų filtrų utilizavimą.
„Tabako gamintojai bus įpareigojami surinkti į rinką išleidžiamus filtrus atgal ir patys būti atsakingi už šių užduočių įgyvendinimą“, – pridūrė ministras.
Tiesa, kad įstatymai įsigaliotų, Seimas balsuos dar du kartus.
Laukia naujas mokestis
Kaip portalui tv3.lt Europos Sąjungos direktyvą aiškino Aplinkos ministerija, joje nurodoma, kad tabako produktų gamintojai turės finansuoti cigarečių filtrų surinkimą.
„Gamintojai ir importuotojai turi finansuoti savivaldybės organizuojamą nuorūkų surinkimą iš viešų vietų (pvz., iš šiukšliadėžių gatvėse, stotelėse, parkuose, miškuose ir pan.) ir iš prišiukšlintų vietų (pvz., paežerių, paupių, pajūrio, miškų, parkų, gatvių ir pan.) ir galutinį sutvarkymą“, – atsakyme tv3.lt rašė Aplinkos ministerijos Atliekų politikos grupės tarnautoja Saulė Deveikytė.
Ji pridūrė, kad norėdami sumažinti šią išlaidas, tabako gaminių gamintojai ir importuotojai gali imtis savanoriškų veiksmų, kad cigarečių pirkėjai nuorūkų atsikratytų tinkamai.
„Bet nebūtinai imsis ir iš to, ką girdime, nepanašu, kad Lietuvoje imtųsi“, – pridūrė S. Deveikytė.
„Kadangi šiukšlių išrinkimas galėtų kainuoti brangiau, nei viešų šiukšliadėžių aptarnavimas, tikėtina, kad net Lietuvoje gamintojai ir importuotojai ieškos būdų, kaip sumažinti šiukšlinimą nuorūkomis, siekdami, kad kuo daugiau jų patektų bent į viešas šiukšliadėžes, o dar geriau – į gyventojų ir įmonių atliekų konteinerius“, – tęsė ministerijos atstovė.
Nevaikščios paskui nuorūkas
Ar ministro pasakymas reiškia, kad tabako gamintojai turės vaikščioti ir patys rinkti nuorūkas? Anaiptol. Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vykdomasis direktorius Arnas Neverauskas aiškina, kad tabako gamintojams už nuorūkų pašalinimą paprasčiausiai bus išrašoma sąskaita.
„Čia kalba apie išplėstinę gamintojo atsakomybę. Bet tikrai niekas iš gamintojų neturės rinkti tų filtrų. Bus nustatytos proporcijos, kiek tabako gaminių pateikiama rinkai. Iš to bus išskiriama, kiek tinkamai išmetama į viešas šiukšlines, pavyzdžiui, kur nors mieste į šiukšlinę. Ir atitinkamai, kiek išmetama netinkamai – kaip nuorūkos ant šaligatvio.
Pagal tai bus paskaičiuotas kažkoks mokestis gamintojams, pagal kurį jie turėtų prisidėti prie tiek aplinkos sutvarkymo, tiek tų šiukšlių utilizavimo“, – tv3.lt sakė A. Neverauskas.
Jo teigimu, nacionalinėje teisėje iki šiol nebuvo panašių mokesčių.
„Europos Sąjungoje galioja terminas „teršėjas moka“. Tai daug diskusijų buvo, ar tai atitinka šį principą, nes ne gamintojai ir ne pardavėjai šiukšlina, o žmonės. Čia mes apie sąmoningumą turime kalbėti, kažkokią atsakomybę.
Bet tokie sprendimai buvo priimti. Bet, kita vertus, dalis lėšų bus skiriama informacinėms kampanijoms apie sąmoningumo ugdymą“, – teigė A. Neverauskas.
Portalas tv3.lt primena, kad pernai tuometinis Aplinkos ministerijos kancleris Arminas Mockevičius Lietuvai pateikė pas mus dar negirdėtą idėją: varninius paukščius išmokyti iš miestų gatvių rinkti nuorūkas. Ministerijos valdininkas teigė, kad toks siūlymas nėra laužtas iš piršto, nes tokiais tvarkdariais sparnuočiai dirba kai kuriuose miestuose Europos Vakaruose.