Irake kovą žuvo daugiau negu 2 tūkst. irakiečių, o aukų skaičius palyginti su vasario mėnesiu išaugo 15 proc., nors Bagdade vykdoma didelio masto karinė operacija prieš maištininkus.
Nesiliaujant smurtui buvo surengtas pasikėsinimas į įtakingą sunitų parlamentarą. Sukilėliams susprogdinus bombą, buvo sužeisti du jo apsaugininkai, tačiau pats parlamentaras per išpuolį nenukentėjo.
Praėjusį mėnesį visoje šalyje žuvo mažiausiai 2 078 civiliai irakiečiai, policininkai ir kariai - 272 aukomis daugiau nei vasarį. Šie duomenys patvirtina, kad prieš šešias savaites Bagdade pradėtas puolimas, kurio tikslas - susigrąžinti iš kovotojų sostinės kontrolę ir pažaboti tarpkonfesinį smurtą, kol kas neduoda lauktų rezultatų.
Tačiau Irako prezidentas Jalalas Talabani (Džalalas Talabanis) giria pažangą pasiektą mėginant pažaboti radikaliam šiitų dvasininkui Moqtadai al-Sadrui (Moktadai Sadrui) lojalių kovotojų, vadinamosios Mahdi (Mahdžio) armijos, veiklą.
"Atrodo, "Mahdi armija" vykdo brolio Moqtados al-Sadro nurodymus ir nesiima jokių veiksmų. Tai geras gestas. Dabar negauname sunitų skundų dėl jų", - sakė prezidentas šeštadienį per spaudos konferenciją.
JAV kariškiai, kurie laiko šį charizmatišką lyderį laiko pagrindiniu tarpkonfesinio smurto kurstytoju, sako, kad M.al-Sadras dar sausio mėnesį, prieš prasidedant bendrai amerikiečių ir irakiečių pajėgų saugumo operacijai, pabėgo į kaimyninį Iraną.
Nuo puolimo pradžios vasario 14 dieną šiitų dvasininkas nė karto nebuvo pastebėtas viešoje vietoje nei Irane, nei Irake. Be to, nuo spalio 24 dienos jis nė karto nedalyvavo penktadienio pamaldose savo mečetėje, kur anksčiau sakydavo griežtus pamokslus.
JAV kariškiai tvirtina, kad saugumo operacijos metu Bagdade sumažėjo žudynių, su kuriomis paprastai siejami M.al-Sadro kovotojai, tačiau toliau tęsiasi automobilių sprogdinimai, už kuriuos dažniausiai atsakingi sunitų kovotojai.
Įtakingo analitinių tyrimų centro "International Crisis Group" (ICG) Artimųjų Rytų ekspertas Joostas Hiltermannas (Jostas Hiltermanas) agentūrai AFP Amane sakė, kad kovotojai sąmoningai "slapstosi".
"Mahdi armija" tuo suinteresuota. Suprasdama, kad anksčiau ar vėliau amerikiečiai išvyks ir ji pasieks savo, "Mahdi armija" bus labai laiminga, jei dabar Jungtinės Valstijos persekios sunitų maištininkus", - sakė jis.
Irako gynybos, vidaus reikalų ir sveikatos apsaugos ministerijų surinkti detalūs duomenys rodo, kad kovą palyginti su vasario mėnesiu šalyje žuvo 15 proc. daugiau civilių irakiečių, kariškių ir policininkų. Be to, praėjusį mėnesį Irake žuvo daugiau nei 80 amerikiečių karių.
Saugumo pareigūnas, kuris AFP pateikė duomenis apie žuvusiuosius, sakė, kad praėjusį mėnesį vidutinis vienos dienos aukų skaičius buvo 67 - trimis aukomis daugiau nei vasarį, kai kasdien vidutiniškai žūdavo 64 žmonės.
Faktą, kad daugiausiai karo aukų visuomet yra tarp civilių gyventojų, patvirtina ir praėjusio mėnesio statistika. Kovą visame Irake žuvo 1 869 civiliai irakiečiai; vasarį šis skaičius buvo keliais šimtais mažesnis - 1 646. Civilių aukų skaičius gerokai viršija bendrą žuvusių amerikiečių ir irakiečių karių skaičių.
Kovą žuvo 165 irakiečių policininkai (vasarį - 131) ir 44 irakiečių kariai (vasarį - 29), nurodė pareigūnas.
Praėjęs mėnuo buvo vienas kruviniausių JAV pajėgoms, kurios neteko 87 kariškių. Pentagono balandžio 1 dienos duomenimis, nuo invazijos pradžios 2003 metų kovą Irake jau žuvo 3 250 amerikiečių kariai. Vasario 28 dieną šis skaičius buvo 3 159.
Per mėnesį žuvusių amerikiečių kariškių skaičius yra beveik dvigubai didesnis nei Irako pajėgų netektys, nors Vašingtonas skelbia, kad saugumo operacijai Bagdade vadovauja irakiečių kariai.
"Nemanau, kad aukų mažės, jei saugumo plano nebus įgyvendinamas nebus paremtas pastangomis rasti politinį kompromisą tarp visų Irako politinių partijų ir grupuočių", - sakė J. Hiltermannas.
Daug sukilėlių pasitraukė iš Bagdado, kai jame įgyvendinti saugumo operaciją buvo dislokuota 80 tūkst. amerikiečių ir irakiečių karių, tačiau smurtas gerokai išaugo kaimyninėje Dijalos provincijoje, kuri šiuo metu užima antrą vietą Irake pagal aukų skaičių.
Pavyzdžiui, šiauriniame Tal Afaro mieste praėjusį antradienį per sunkvežimių sprogdinimus žuvo 152 žmonės, nurodė Vidaus reikalų ministerija. Po šių sprogdinimų Tal Afaro sunitų rajone buvo surengta keršto ataka, per kurią buvo nužudyti mažiausiai 45 žmonės.
Tai buvo vienas kruviniausių tarpkonfesinio smurto proveržių šalyje ir didžiausios skerdynės šiame 200 000 gyventojų turinčiame mieste, kurį JAV prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) 2006 metų gegužę pavadino "vilties švyturiu".
Tuo tarpu Bagdade sekmadienį prie sunitų parlamentaro Omaro Abdul Sattaro (Omaro Abdul Sataro) automobilio šalia Irako islamo partijos, kurios narys jis yra, būstinės buvo susprogdinta pakelės bomba.
Per mažiau nei dešimt dienų O.Abdul Sataras yra jau antrasis įtakingas sunitų politikas, į kurį buvo pasikėsinta. Kovo 24 dieną per du vienu metu nugriaudėjusius bombų sprogimus prie savo namų buvo sužeistas Irako vicepremjeras Salamas al-Zubayi (Salamas Zubajis).