Pirmadienį (01.12) kaltinimus prezidentui nagrinėjančiai Seimo komisijai pradėję liudyti asmenys ne tik atsakinėjo į klausimus, bet ir patys darė pareiškimus. Prezidento patarėjos sveikatos apsaugos klausimais Vitalės Vinickienės pareiškimas komisijai truko apie pusvalandį. "Prezidentas siūlė šalinti trūkumus, bet valdžios susitarė pašalinti prezidentą", - žurnalistams po posėdžio sakė patarėja.
Pernai lapkritį V. Vinickienė liudydama parlamentinei komisijai dėl galimų grėsmių nacionaliniam saugumui bandė padaryti pareiškimą apie "šliaužiantį perversmą", tačiau tuomet jai nebuvo leista tai padaryti.
Komisijai pirmadienį taip pat liudijęs sveikatos apsaugos ministras Juozas Olekas žurnalistams pareiškė, kad prezidento patarėjai "viršijo savo kompetenciją" bandydami daryti įtaką ministerijos darbui, kompensuojamų vaistų sąrašo formavimui.
Tokia įtaka, pasak ministro, buvo jaučiama iš V. Vinickienė ir prezidento patarėjo jaunimo, socialinio aktyvumo ir nevyriausybinių organizacijų klausimais Gintaro Šurkaus pusės.
V. Vinickienė kaltinimus atmetė, teigdama, kad siekė vykdyti prezidento programą sveikatos apsaugos srityje.
Pirmadienį vykusiame uždarame posėdyje komisija taip pat apklausė užsienio reikalų ministrą Antaną Valionį, buvusį prezidento patarėją užsienio politikos klausimais Alvydą Medalinską ir prezidento patarėją ryšiams su visuomene Onutę Valiukevičiūtę.
A. Medalinskas anksčiau taip pat buvo apkaltintas kompetencijos viršijimu ir bandymu kištis į Užsienio reikalų ministerijos darbą.
A. Valionis žurnalistams patvirtino, kad komisijoje atsakė į klausimus apie savo santykius su buvusiu prezidento patarėju užsienio politikos klausimais, taip pat apie dosniausio prezidento finansinio rėmėjo Jurijaus Borisovo veiklą, užsienio reakciją į įvykius Lietuvoje.
Tačiau ministras žurnalistams teigė komisijoje nepasakęs nieko nauja, ką jau yra išdėstęs Aloyzo Sakalo vadovautai komisijai, kuri tyrė galimas grėsmes nacionaliniam saugumui.
Prezidento patarėjos O. Valiukevičiūtės komisijoje buvo teirautasi, ar ji pažįstanti prezidento rėmėją J. Borisovą, taip pat Renatą Smailytę, kuri, kaip konstatavo A. Sakalo komisija, palaikė ryšius tiek su valstybės institucijų, tarp jų ir Prezidentūros, tiek su asmenimis, susijusiais su nusikalstamu pasauliu.
"Būtume neįleidę per šautuvo šūvį, jeigu būtume žinoję, kad ji susijusi su nacionaliniu saugumu", - žurnalistams sakė patarėja, aiškindama, kodėl R. Smailytei buvo leista lankytis Prezidentūroje.
Komisija pirmadienį po pietų tęsia liudytojų apklausą. Pirmadienį ketinama apklausti 11 liudytojų, o iš viso, BNS žiniomis, planuojamų apklausti liudytojų sąraše yra daugiau kaip 50 pavardžių.
Liudytojams klausimus gali pateikti tiek komisijos nariai, tiek prezidento interesams atstovaujantys advokatai.
"Mes klausinėjame kitų dalykų nei A.Sakalo komisija. Mūsų yra kitas tikslas", - pažymėjo komisijos pirmininko pavaduotojas Julius Sabatauskas. Jo teigimu, kai kurie liudytojai komisijai pateikė ne tik savo vertinimus, bet ir daug naujų dokumentų.
Savo ruožtu jis atmetė prezidento priekaištus, kad komisija jam nepateikia turimos medžiagos.
"Komisija prezidento atstovams perdavė visą medžiagą, kurią gavo komisijos nariai", - pažymėjo J. Sabatauskas.
Seimo specialioji tyrimo komisija iki vasario 13 dienos turi parlamentui pateikti išvadą, ar kaltinimai prezidentui yra pagrįsti ir rimti.
Prezidentas kaltinamas šiurkščiai pažeidęs Konstituciją ir sulaužęs duotą priesaiką pagal šešis punktus.
Praėjusią savaitę komisija vieningai nusprendė, kad jai užtenka Konstituciniame Teisme nustatytų faktinių aplinkybių dėl pilietybės suteikimo dosniausiam prezidento rėmėjui J. Borisovui.
Teismas konstatavo, kad suteikdamas pilietybę prezidentas vadovavosi ne valstybės, bet savo asmeniniai interesais ir sulaužė duotą priesaiką. Priesaikos sulaužymas yra vienas pagrindų surengti prezidentui apkaltą.
Komisijai nusprendus, kad kaltinimai prezidentui yra pagrįsti ir rimti, Seimas turės balsuoti dėl jo nušalinimo.
Prezidentui nušalinti reikia ne mažiau kaip 85 balsų. Iš viso Seime yra 137 nariai, dar keturios vietos yra laisvos.
R. Paksas pirmadienį pakartojo neketinąs pats atsistatydinti.
BNS