Stabili NATO plėtra į Rytus, vykstanti nuo šaltojo karo pabaigos, sustos kuriam laikui, ir Aljansas dėmesį skirs pastangoms gerinti ryšius su Rusija, mano diplomatai.
Karinė sąjunga, į kurią įeina 28 tautos, atmeta net mintį, kad Maskva daro įtaką toms šalims, kurios tampa jo narėmis. Tačiau NATO seniai pripažino, jog svarbus veiksnys yra Rusijos įsitikinimas, kad Aljanso plėtra esanti nedraugiškas jos erdvės užgrobimas.
Tačiau kadangi galimos ateityje Aljanso narės - Makedonija, Ukraina ir Gruzija yra dar nepasirengusios narystei ir JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) laikosi labiau pragmatiško požiūrio šiuo klausimu, vadinasi, NATO plėtra dabar atitraukta į antrąją vietą.
Interviu "Reuters" Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris (Frankas-Valteris Šteinmejeris) pabrėžė ryšių su Rusija svarbą, sakydamas, jog būtina, kad ji dalyvautų sprendžiant visos Europos saugumo klausimus.
"Todėl mūsų tikslas, kaip ir iki šiol, - užmegzti partnerystę ilgam laikotarpiui, užtikrinti pasitikėjimą ir ieškoti būdų, kaip bendradarbiauti. Atsižvelgdamas į visus sunkumus, aš nematau tam alternatyvos", - sakė jis.
Drauge F.W. Steinmeieris paragino Maskvą padėti išspręsti regioninius konfliktus ir sakė, jog jos pareiškimas, kad ji perginkluoja savo armiją, atsakydama į NATO plėtrą, padarytas ne laiku.
Pernai NATO savo susitikime pažadėjo Ukraina ir Gruzijai, jog kažkada jos taps Aljanso narėmis, bet šių buvusių sovietinių respublikų viltys, kad klausimas bus greitai išspręstas, neišsipildė, nes tam paprieštaravo Vokietija ir kitos Europos valstybės. Šiaip ar taip viltys dėl Ukrainos ir Gruzijos narystės Šiaurės Atlanto aljanse susilpnėjo.
Į susitikimą, kuris vyks penktadienį ir šeštadienį, bus pakviesti Albanijos ir Kroatijos lyderiai - šios šalys oficialiai įstojo į Aljansą trečiadienį.
"TAI NE PLĖTROS SUSITIKIMAS"
Aljanso diplomatai pareiškė, jog vargu ar vyks rimtas pokalbis susitikime dėl šalių, siekiančių tapti NATO narėmis, statuso.
"Tai - ne susitikimas plėtros klausimais", - sakė vienas jų.
Sustabdžius plėtrą gali pagerėti NATO ir Rusijos tarpusavio santykiai, pašliję po karo Gruzijoje. Aljansas nori, kad Maskva padėtų jam rengti operacijas Afganistane, ir jau atnaujino santykius neformaliu lygiu.
Diplomatai sako, kad iki Gruzijos ir Ukrainos įstojimo į NATO dar toli.
"Busho (Bušo) administracija visada to reikalavo, bet Obamos administracija nėra linkusi panaudoti NATO kaip demokratizacijos įrankio", - sakė kitas diplomatas, kalbėdamas apie JAV politikos pokyčius dėl abiejų šalių.
Daugeliui NATO šalių sukėlė susirūpinimą tai, kad Tbilisis iš pat pradžių nepaisė įspėjimų nenaudoti jėgos atskilusioje nuo jo Pietų Osetijoje, dėl kurios kilo ginkluotas konfliktas su Maskva.
Jos taip pat nepatenkintos valdžios krize Ukrainoje, kur, remiantis apklausos rezultatais, tik mažuma piliečių šalies palaiko šalies stojimą į NATO.
Oficialus NATO ir Rusijos tarybos susitikimas, kuriame dalyvaus ambasadoriai, turi vykti balandyje. Po to Rusija dalyvaus NATO štabų vadų susirinkime ir po kelių savaičių Tarybos susitikime užsienių reikalų ministrų lygiu.
Lenkijos užsienio reikalų ministras šią savaitę pasiūlė, kad kada nors Rusijai turi būti leista prisijungti prie NATO, taip atgaivindamas idėją, kuri vargu ar taps realybe artimoje ateityje.