• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ketvirtadienį bei penktadienį Vilniaus Litexpo parodų rūmuose šeimininkauja NATO šalių gynybos ministrai. Programoje numatoma svarstyti daug įvairių klausimų – nuo NATO misijos Afganistane likimo iki kibernetinio gynybos centro įkūrimo Estijoje. Vis dėlto bene didžiausias aistras bent jau kol kas kelia Afganistano klausimas, keliantis didelius nesutarimus pačio Aljanso viduje.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip rašo BBC, NATO generalinis sekretorius Jaapas de Hoopas Scheferis teigia, kad Aljanso misija Afganistane nežlunga, tačiau susiduria su milžiniškais iššūkiais. Jis pareiškė, kad tuo atveju, jei NATO misija Afganistane baigtųsi nesėkme, Vakarams iškiltų naujas teroristinių atakų pavojus.

REKLAMA

J. de Hoopas Scheferis teigia susitikime Vilniuje raginsiąs NATO nares labiau prisidėti prie Afganistano karių apginklavimo bei treniravimo. Aljanso vadovo teigimu, dėl misijos Afganistane negalima diskutuoti - tai būtinybė. „Afganistanas yra pirmoji fronto linija, kurioje NATO kaunasi su tarptautiniu terorizmu. Ir tai, kas vyksta šioje šalyje, turi rūpėti ne tik Hindukušo gyventojams, bet ir tarptautinei bendruomenei, kuri irgi jau pajuto karo Afganistane pasekmes“ – teigė J. De Hoopas Scheferis.

REKLAMA
REKLAMA

Pradėdamas neformalius NATO narių gynybos ministrų pietus, aljanso generalinis sekretorius dar kartą pabrėžė, kad sėkmė Afganistane nereiškia vien karinės pergalės. Jo nuomone, svarbiausia yra solidarumas ir bendras atsakomybės jausmas dalijantis misijos naštą. J. De Hoopas Scheferis taip pabrėžė, kad svarbus yra ne tik misijų rezultatas, bet ir pats procesas, kuriuo tas rezultatas yra pasiekiamas. Afganistano klausimas būtent ir skaldo aljansą, nes didžiausia misijos našta tenka kelioms valstybėms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, mažai tikėtina, kad Vilniaus susitikime Aljanso nariai sutars dėl konkrečių pajėgų Afganistane išplėtimo skaičių. Lemiami sprendimai turėtų būti priimami balandį vyksiančiame NATO viršūnių susitikime Rumunijos sostinėje Bukarešte. Pagrindinė kovos našta neramiame pietų Afganistane gula ant JAV, Didžiosios Britanijos, Kanados bei Nyderlandų karių. Kanada grasina kitais metais iš Afganistano išvesti visus savo karius, jei kitos Aljanso narės neprisidės prie vykdomų misijų naštos pasidalijimo.

REKLAMA

Praėjusią savaitę JAV vyriausybė nusiuntė laiškus Europos šalių vadovams ragindama juos siųsti į Pietų Afganistaną daugiau karių. JAV gynybos sekretorius Robertas Gatesas neseniai sutiko, kad į šalį būtų nusiųsti papildomi 3,2 tūkst. JAV karių. Anksčiau jis aiškino, kad karius turi siųsti kitos valstybės. Savo karius Afganistane turi dauguma NATO narių, tačiau Vokietija, Prancūzija, Ispanija, Turkija bei Italija vengia siųsti daugiau savo karių į pietų Afganistaną, kuris yra pati neramiausia vieta: būtent čia sprendžiamas Aljanso misijos sėkmės ar nesėkmės klausimas.

REKLAMA

Ketvirtadienį neplanuoto vizito į šią Artimųjų Rytų šalį atvyko JAV valstybės sekretorė Condoleezza Rice bei Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Davidas Milibandas.

Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas išreiškė viltį, kad neformaliame gynybos ministrų susitikime Vilniuje bus svarstomas NATO plėtros klausimas. Ketvirtadienį vakare vyks NATO gynybos ministrų susitikimas su į Aljansą pretenduojančios Ukrainos gynybos ministru. Be to, J. Olekas viliasi, kad susitikimo metu bus diskutuojama apie oro policijos misijos pratęsimą Baltijos valstybėse. Šiuo metu oro policijos misija numatyta iki 2011 metų. Be to, tikimasi priimti ir NATO kibernetinės gynybos planą bei diskutuoti dėl kibernetinės gynybos centro įkūrimo Estijoje – valstybėje, kuri bene primoji nukentėjo nuo Rusijos kibernetinių atakų per Bronzinio kario paminklo skandalą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų