NATO generalinis sekretorius Jaapas de Hoopas Schefferis pareiškė, kad NATO labai sunku susitaikyti su mintimi, kad Rusijos kariai planuoja likti separatistinėse Pietų Osetijos bei Abchazijos respublikose, rašo „Civil.ge“.
„Jei Rusija paliks Pietų Osetijoje tiek daug karių, tai aš nelaikau to grįžimu prie status quo. Rusijos planai išlaikyti Pietų Osetijoje savo karius yra nepateisinami“ – teigė NATO generalinis sekretorius.
Rugpjūčio 12 dieną tarp Rusijos bei Prancūzijos prezidentų pasiektame ugnies nutraukimo susitarime aiškiai deklaruojama, kad „Rusijos karinės pajėgos bus atitrauktos į pozicijas, kurias jos užėmė iki karo veiksmų pradžios“. Tačiau vėlesniame rugsėjo 8 dienos susitarime tarp Rusijos bei Prancūzijos prezidentų jau nebekalbama apie būtinybę atitraukti Rusijos karius į pozicijas, užimtas prieš karo pradžią. Dokumente liko tik užuomina, kad abi pusės pripažįsta savo įsipareigojimus rugpjūčio 12 dienos susitarimui.
Prieš prasidedant kariniams veiksmams, Rusija Pietų Osetijoje turėjo ne daugiau kaip 1 tūkst. karių, kurie oficialiai buvo laikomi taikdariais. Abchazijoje buvo dislokuoti 2,5 tūkst. karių. Dabar Rusija teigia kiekviename iš regionų dislokuosianti po 3,8 tūkst. karių.
Rusija teigia, kad padėtis nuo rugpjūčio 12 dienos smarkiai pasikeitė ir Maskva jau pripažino abiejų separatistinių respublikų nepriklausomybę. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas teigia, kad Rusijos kariai abiejose respublikose bus dislokuoti „tik jų pačių prašymu“. Kariuomenės dislokavimas esą bus teisiškai įtvirtintas draugystės bei bendradarbiavimo sutartyse, kurias Maskva pasirašys su separatistais.
„Greitas NATO-Rusijos tarybos atgaivinimas atrodo sunkiai įmanomas“ – pareiškė NATO generalinis sekretorius, kalbėdamas apie tolimesnių santykių su Rusija perspektyvą.
Rugsėjo 15 dieną J. de Hoopas Schefferis, lydimas 26 NATO valstybių atstovų, atvyks į Tbilisį, kuriame bus surengta pirmoji NATO-Gruzijos komisijos sesija.