Šiandien Vašingtone rengiamoje NASA spaudos konferencijoje, kurioje bus paskelbti ne vienerius metus vykdytų Marso atmosferos tyrimų rezultatai, turėtų būti oficialiai pripažinta, kad Raudonosios planetos atmosferoje aptiktas metanas gali būti susijęs su Marso paviršiuje esančių bakterijų veikla, praneša „DailyTech.com“.
Pirmasis apie tokį NASA ketinimą pranešė britų dienraštis „The Sun“. Nors oficialūs NASA atstovai atsisakė komentuoti bulvarinio leidinio pranešimą, jie patvirtino, kad spaudos konferencija iš tiesų ketvirtadienį bus surengta Vašingtone.
NASA mokslininkams oficialiai pripažinus, kad Marso atmosferoje aptikta daug metano dujų, teks atsakyti į klausimą apie galimą jo kilmę. Žemėje metanas į atmosferą patenka tik dėl biologinių procesų ir vulkaninės veiklos. Iki šiol mokslininkai Marse nėra aptikę jokių dabar vykstančios vulkaninės veiklos požymių.
Metanas Marso atmosferoje buvo aptiktas aplink jį skriejančių zondų ir vykdant planetos stebėjimus galingais teleskopais. Pasak „DailyTech“, preliminariais duomenimis NASA mokslininkai didelę metano koncentraciją aptiko tuose Marso regionuose, kur buvo užfiksuoti ir vandens garų debesys.
Pernai Marso paviršiaus cheminę sudėtį tyręs NASA marsaeigis „Phoenix Mars Lander“ patvirtino, kad grunte buvo aptikta vandens ledo.
D. Britanijos mokslininko Colino Pillingerio, vadovavusio 2003 m. nesėkmingai pasibaigusiai Marso tyrimų misijai „Beagle 2“, teigimu, metano atradimas Marse reiškia, kad šioje planetoje egzistuoja gyvybė.
„Metanas – tai biologinis produktas. Jeigu jo yra Marso atmosferoje, tai reiškia, kad turi veikti nuolatinis šias dujas išskiriantis šaltinis. Labiausiai tikėtinas metano šaltinis – biologiniai organizmai. Taigi, jei atmosferoje aptinkama metano, galima manyti, kad čia egzistuoja gyvybė. Žinoma, tai dar ne įrodymas, bet šis faktas verčia imtis išsamesnių tyrimų“, – sakė jis.